Pjongczang 2018. Zawstydzający bilans rosyjskich hokeistek. Finki z pierwszą wygraną w turnieju

Występujące pod olimpijską flagą Rosjanki dopiero w czwartek doczekały się pierwszego gola w igrzyskach w Pjongczangu. Mimo tego doznały wysokiej porażki z Finkami i zakończyły zmagania w grupie A na ostatniej pozycji.

Rafał Smoliński
hokeistki Finlandii cieszą się z bramki Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: hokeistki Finlandii cieszą się z bramki
Olimpijki z Rosji przegrały mecze z Amerykankami i Kanadyjkami w stosunku 0:5, natomiast w czwartek pięć goli zaaplikowały im Finki. Na pocieszenie trafiła Anna Szochina, dlatego bilans bramkowy wyniósł ostatecznie 1:15. Mimo tego rosyjskie hokeistki nie straciły szansy na korzystny rezultat. Ponieważ rywalizowały w silniejszej grupie, powalczą jeszcze o półfinał.

Hokeistki Suomi były w czwartek dużo lepsze od rywalek. Jako pierwsza trafiła Michelle Karvinen, która dwukrotnie wykorzystała okres gry w przewadze. W końcówce drugiej tercji na 3:0 podwyższyła Riikka Valila i sytuacja na lodzie stała się jasna.

Rosjanki miały swoje szanse, podobnie zresztą było w ich meczach z Amerykankami i Kanadyjkami. Przed kompromitującą trzecią porażką do zera uratowała je w 45. minucie Anna Szochina, która wykończyła dwójkową akcję. Potem był jeszcze pokaz bezradności rosyjskiej defensywy. Gola na 4:1 zdobyła w przewadze Minnamari Tuominen, a w 56. minucie rezultat spotkania ustaliła pięknym slalomem między przeciwniczkami Petra Nieminen.

W czwartek zakończyła się faza grupowa hokejowego turnieju kobiet. Do półfinału awansowały już Kanada i USA, które będą czekać na kolejne rywalki. W ćwierćfinale zmierzą się Finlandia i Szwecja oraz Olimpijki z Rosji i Szwajcaria. Zwycięskie zespoły powalczą o olimpijskie medale, zaś pokonane drużyny zagrają z Japonią i Koreą o miejsca 5-8.

Sportowcy z Rosji - Finlandia 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)