Pjongczang 2018. Powtórka z Soczi na inaugurację turnieju hokeja. Szwedki minimalnie lepsze od Japonek

W pierwszym meczu hokejowego turnieju kobiet zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu niespodzianki nie było. Szwedki odniosły skromne zwycięstwo nad Japonkami.

Rafał Smoliński
Szwedki cieszą się ze zdobycia bramki Getty Images / Robert Cianflone / Na zdjęciu: Szwedki cieszą się ze zdobycia bramki
Szwedki rozpoczęły z impetem. Już w 3. minucie gola zdobyła Fanny Rask i dopiero wówczas gra się wyrównała. Japonki starały się atakować, ale rywalki były zdyscyplinowane w obronie. Do tego groźnie kontratakowały. W ostatniej minucie partii otwarcia bramkarka Japonek wygrała pojedynek sam na sam.

Na początku drugiej tercji Nana Fujimoto obroniła jeszcze groźny strzał Pernilli Winberg. Potem reprezentantki Trzech Koron znów oddały inicjatywę i tym razem zostały skarcone. W 37. minucie w zamieszaniu pod bramką Sary Grahn przytomnie zachowała się Rui Ukita i po dwóch częściach spotkania był remis po 1.

Podrażnione stratą prowadzenia Szwedki zaraz po wznowieniu meczu rzuciły się do ataku. W 42. minucie ładnym podaniem popisała się z Erika Grahm, a Sara Hjalmarsson umieściła krążek w bramce Japonek. Od tego momentu hokeistki ze Skandynawii znów nastawiły się na kontrataki, a rywalki nie wykorzystały trzech okresów gry w przewadze. W końcówce zaryzykowały jeszcze ściągnięciem bramkarki, lecz ten manewr omal nie skończył się utratą trzeciego gola.

Cztery lata temu, podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, hokeistki Trzech Koron pokonały na inaugurację turnieju reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni 1:0. W sobotę były lepsze w Pjongczangu w stosunku 2:1. W wieczornym spotkaniu grupy B Szwajcarki rozgromiły zespół zjednoczonej Korei 8:0.

Japonia - Szwecja 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)