Najlepsi polscy szczypiorniści 2019: bramkarze

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: Adam Morawski
WP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: Adam Morawski
zdjęcie autora artykułu

Jak co roku, redakcja WP SportoweFakty przygotowała ranking najlepszych polskich szczypiornistów. Na początek bramkarze - w klasyfikacji nastąpiły znaczące zmiany.

Historia rankingu:

Wzorem lat poprzednich na każdej pozycji wyróżniliśmy dziesięciu zawodników - sześciu w rankingowej kolejności oraz czterech pozostających w polu widzenia (*).

Zawodnik 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Bartosz Dudek****
Krzysztof Lipka**4.*
Paweł Kiepulski*6.*6.*
Mateusz Kornecki5.5.*3.2.
Mikołaj Krekora*
Adam Malcher5.*6.3.1.1.
Patryk Małecki*
Adam Morawski***4.4.
Sławomir Szmal1.1.1.1.2.3.
Marcin Schodowski**
Rafał Stachera*3.4.**6.
Maciej Stęczniewski4.
Sebastian Suchowicz2.*
Krzysztof Szczecina**5.
Marcin Wichary3.4.3.*6.
Piotr Wyszomirski6.2.2.2.5.5.

6. Łukasz Zakreta (Energa MKS Kalisz)

Zdecydowanie najlepszy rok w karierze. Zakreta nie jest już znany wyłącznie z występów na plaży. Ugruntował pozycję wśród ligowców, lada dzień może zadebiutować w reprezentacji. Nawet jeśli nie pojedzie na ME 2020, to wykonał milowy skok w hierarchii. W październiku i listopadzie fantastyczne występy, wiosną bardzo solidny. Doceniamy znaczący postęp w ciągu ostatnich miesięcy, przed rokiem nie był nawet brany pod uwagę.

ZOBACZ WIDEO Anita Włodarczyk z nową siłą. "Nabrałam jeszcze większej motywacji do pracy!"

5. Marcin Schodowski (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski / Zagłębie Lubin)

Jeśli bralibyśmy pod uwagę tylko Superligę, to był chyba najrówniejszy spośród konkurentów. Opoka Piotrkowianina, rewelacji sezonu 2018/19. Po powrocie w rodzinne strony nie zawodzi w Zagłębiu, niedawno ustanowił rekord Superligi w liczbie meczowych obron (22). W wieku 31 lat osiągnął chyba życiową formę, lepszą niż dwa lata temu, kiedy był próbowany w reprezentacji.

ZOBACZ: Duże niespodzianki w składzie Niemców na ME 2020

4. Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo)

Trochę zniknął z radarów, bo odkąd kadrę przejął Patryk Rombel pozostaje jedynie w kręgu zainteresowań. W Lemgo przezwyciężył trudny okres, nie męczą go problemy zdrowotne. Jesienią często wygrywał rywalizację z Peterem Johannessonem, chociaż ostatnio wyhamował po dobrym początku sezonu (77 parad). W Bundeslidze wyrobił sobie niezłą markę, za kilka miesięcy opuści Lemgo i zdecydował się na tajemniczą ofertę z serii nie do odrzucenia.

3. Adam Malcher (KPR Gwardia Opole)

W połowie roku nawet byśmy się nie zawahali, Malcher wygrałby po raz trzeci z rzędu. "Jogi" znowu wprowadził Gwardię do półfinału Superligi, przyłożył obie dłonie do brązowego medalu, odbił zdecydowanie najwięcej piłek, bo aż 328. Początek sezonu 2019/20 zepsuł to dobre wrażenie, Malcher radził sobie co najwyżej przeciętnie (z kilkoma przebłyskami) i przyćmił go młodszy kolega Mateusz Zembrzycki. W efekcie trener Patryk Rombel nie zabierze go na ME 2020.

2. Mateusz Kornecki (NMC Górnik Zabrze / PGE VIVE Kielce)

W Superlidze nie da bardziej awansować - po dobrym okresie w Górniku prezes Bertus Servaas ściągnął go do PGE VIVE Kielce. Reasumując, Kornecki był jednak w tym roku niestabilny. Kilka dobrych występów w Zabrzu, ale w statystykach nie wypadł jakoś przesadnie okazale. Po przenosinach do Kielc dalekie miejsce w rankingu golkiperów. Na wysokie miejsce w dużej mierze zapracował jesiennym spotkaniami reprezentacji w Argentynie, gdzie dokonywał cudów. Ma potencjał na pierwsze miejsce, ale jak dotąd nie udało się go w pełni uwolnić.

1. Adam Morawski (Orlen Wisła Płock)

Od kilku lat pisaliśmy, że w krótkiej perspektywie powinien stać się numerem jeden. W końcu nadszedł jego czas w Płocku - kapitalne mecze w Lidze Mistrzów, szczególnie lutowy z Bjerringbro-Silkeborg, wysoka skuteczność w Superlidze, dobre momenty w reprezentacji. Wciąż zdarzają mu się słabsze tygodnie, ale na tle reszty wypadł naszym zdaniem najlepiej, choć nie jest to bezapelacyjne zwycięstwo.

ZOBACZ: Ambitne plany Hannoveru 

W polu widzenia: 

Jakub Skrzyniarz (Zagłębie Lubin / NMC Górnik Zabrze) * Mateusz Zembrzycki (KPR Gwardia Opole) * Patryk Małecki (Zagłębie Lubin / Grupa Azoty Tarnów) * Artur Chmieliński (Torus Wybrzeże Gdańsk)

Źródło artykułu:
Czy zgadzasz się z wyborem nr 1?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (17)
avatar
Krzysztof_WP
23.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
To prawda w chwili obecnej Loczek jakoś nie błyszczy, ale patrząc na koniec sezonu ubiegłego (a rok kalendarzowy ten sam) to było bardzo dobrze i wiele uczynił dobrego w bramce dla naszego klub Czytaj całość
Heniek ZPoczty
22.12.2019
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
To jest wybór z przekroju całego roku, a nie rundy jesiennej, więc podium jak najbardziej adekwatne do tego co się działo przez cały rok. Jakby to było zestawienie ostatnich 2-3 mscy to co inne Czytaj całość
avatar
unabomber
21.12.2019
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Kolejny rok, kolejna edycja i ten sam dziwny patent na zdjęcie. Czytaj całość
avatar
kuba859
21.12.2019
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
ciezko o wskazac najlepszego bramkarza, bo wszyscy kadrowi bramkarze w rundzie jesiennej nie graja jakos rewelacyjnie. Loczek numer 1? On nawet nie jest numerem 1 w swoim klubie, Stefanovic ma Czytaj całość
mgr inż. Uthar
21.12.2019
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Wybór dziwny. IMHO Loczek obecnie nie jest TOP 1, jeśli miałbym wybierać ja to Malcher. Loczek ma teraz beznadziejną rundę.