Siódemka sezonu zasadniczego według Sportowych Faktów

Zdjęcie okładkowe artykułu:  / Znicz
/ Znicz
zdjęcie autora artykułu

Piłkarki ręczne rozegrały dwadzieścia dwie kolejki sezonu zasadniczego 2007/2008. Triumfatorem okazały się zawodniczki SPR-u Safo Lublin, które do play-off awansowały z pierwszej lokaty. Najbardziej wartościową szczypiornistką sezonu zasadniczego w zestawieniu portalu SportoweFakty.pl okazała się <b>Olena Naumenko</b> (Dablex AZS AWFiS Gdańsk), która aż dwunastokrotnie znalazła się w <i>Siódemce kolejki</i>.

W tym artykule dowiesz się o:

Bramkarka: Małgorzata Sadowska (Dablex AZS AWFiS Gdańsk ) [10]

Spotkania: 21

Bramki: 4

Średnia bramek: 0,19

Dla wychowanki gdańskiego klubu sportowa kariera rozwija się znakomicie. 25-letnia bramkarka Dablex-u zaliczyła bardzo udany sezon zasadniczy, stając się wielokrotnie pierwszoplanową zawodniczką swojego zespołu. Efektownie i impulsywnie broniąca gdańszczanka wykazała się dużą skutecznością obronionych rzutów, a ponadto zdobyła także 4 bramki. W mecz 4. kolejki przeciwko ekipie z Elbląga, bramkarka Dablex-u dwukrotnie zdołała pokonać swoje rywalki z przeciwnej drużyny. Ponadto popularna "Ryba" wystąpiła na grudniowych Mistrzostwach Świata we Francji. Jeśli kariera szczypiornistki będzie się rozwijać jak do tej pory, to z pewnością utalentowana Małgorzata Sadowska stanie się niebawem pierwszą bramkarką reprezentacji Polski.

Lewe skrzydło: Kinga Polenz (Piotrcovia Piotrków Tryb.) [9]

Spotkania: 18

Bramki: 107

Średnia bramek: 5,94

Mimo, że skrzydłowa Piotrcovii Piotrków Trybunalski pauzowała z powodu kontuzji w czterech spotkaniach, to z dziewięcioma nominacjami w naszym zestawieniu, okazała się najlepszą lewoskrzydłową ekstraklasy kobiet w sezonie zasadniczym. Wielokrotna reprezentantka Polski, wychowanka elbląskiego Startu rzuciła 107 bramek (średnia 5,94). Zespół z Piotrkowa Trybunalskiego w wielu konfrontacjach zawiódł swoich sympatyków, jednak Kinga Polenz przez cały sezon utrzymywała wysoką równą formę. Największym osiągnięciem strzeleckim szczypiornistki było 14 bramek w meczu we własnej hali, przeciwko Politechnice Koszalin. Na zawodniczkę, która cechuje się niekonwencjonalnymi rzutami ze skrzydła oraz skutecznymi kontrami, liczą sympatycy Piotrcovii w pierwszej rundzie play-off, kiedy to zespół zmierzy się z odwiecznym rywalem SPR-em Safo Lublin.

Lewe rozegranie: Marta Gęga (Finepharm Carlos Jelenia Góra) [8]

Spotkania: 22

Bramki: 187

Średnia bramek: 8,50

Rozgrywająca jeleniogórskiej drużyny okazała się najskuteczniejszą zawodniczką ekstraklasy kobiet w sezonie zasadniczym. Wychowanka ekipa z Dzierżoniowa, a następnie absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Gliwic, w 22 spotkaniach rzuciła swoim rywalkom 187 bramek (średnia 8,50). Marta Gęga stała się liderką Finepharmu Carlos i wraz z koleżankami z drużyny okazały się objawieniem tegorocznych rozgrywek. Zespół ze stolicy Karkonoszy, który jest mieszanką młodości z doświadczeniem zajął wysoką piątą lokatę, a 21-letnia rozgrywająca imponowała skutecznością. Najlepszym indywidualnym popisem było 15 bramek w wyjazdowym meczu przeciwko chorzowiankom. Sympatycy jeleniogórskiego klubu liczą na powołanie rozgrywającej do kadry narodowej naszego kraju.

Środek rozegrania: Kamila Całużyńska (Łączpol Gdynia) [9]

Spotkania: 18

Bramki: 134

Średnia bramek: 7,44

Szkoleniowiec Grzegorz Gościński od wielu lat swojej trenerskiej przygody, grę ofensywną opiera na Kamili Całużyńskiej. Zarówno w Szczecinie jak i w tym roku w Gdyni szczypiornistką, która kreuje grę swojego zespołu jest 26-letnia środkowa rozgrywająca. Zawodniczka ze swojej roli wywiązuje się wzorowo. Oprócz dużego przeglądu sytuacji na parkiecie, aktualna rozgrywająca Łączpolu od lat znajduje się w czołówce najskuteczniejszych zawodniczek całej ligi. W tegorocznym sezonie zagrała w 18 ligowych meczach, rzucając 134 bramki (średnia 7,44). Drużyna Łączpolu Gdynia, która jest tegorocznym beniaminkiem, spisuje się znakomicie. Ekipa z Trójmiasta zajęła wysoką trzecią lokatę, a Kamila Całużyńska stanowi główny element w koncepcji gry szkoleniowca z Gdyni.

Prawe rozegranie: Olena Naumenko (Dablex AZS AWFiS Gdańsk) [12]

Spotkania: 22

Bramki: 150

Średnia bramek: 6,82

Zawodniczka akademickiego zespołu z Pomorza od wielu lat należy do najlepszych leworęcznych rozgrywających polskiej ekstraklasy. Już w pierwszym sezonie w ekipie z Gdańska, szczypiornistka zaprezentowała bardzo wysoką formę, plasując się na drugim miejscu najskuteczniejszych zawodniczek całej ligi ? 150 bramek w 22 spotkaniach (średnia 6,82). Olenę Naumenko charakteryzuje na boisku przede wszystkim wysoka skuteczność oraz inteligencja w grze ofensywnej. Rozgrywająca Dablex-u według naszego zestawienia okazała się najbardziej wartościową szczypiornistką ligi, znajdując się aż dwunastokrotnie w "siódemce kolejki".

Prawe skrzydło: Małgorzata Majerek (SPR Safo Lublin) [11]

Spotkania: 21

Bramki: 86

Średnia bramek: 4,10

Na prawym skrzydle najbardziej wartościową szczypiornistką sezonu zasadniczego okazała się niezwykle doświadczona Małgorzata Majerek. Niestety w naszej lidze wciąż niewiele jest utalentowanych i w pełni wartościowych prawoskrzydłowych. Od lat na tej pozycji w lidze jak i w reprezentacji Polski niepodzielnie panuje skrzydłowa ekipy Mistrza Polski. W sezonie zasadniczym szczypiornistka z Lublina wraz ze swoimi koleżankami wywalczyła pierwsze miejsce przed rozgrywkami play-off. Największym indywidualnym osiągnięciem popularnej "Mani" w tym sezonie było 9 bramek w meczu przeciwko gdyniankom.

Kołowa: Marta Goraj (Politechnika Koszalińska) [9]

Spotkania: 21

Bramki: 82

Średnia bramek: 3,90

Marta Goraj to z pewnością jedna z najbardziej utalentowanych młodych obrotowych w naszym kraju. Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Gliwic z sezonu na sezon zdobywa coraz większe sportowe umiejętności. Obrotowa Politechniki Koszalińskiej cechuje się znakomitą grą defensywną oraz wysoką skutecznością w szybkich kontratakach ekipy z Pomorza. W tegorocznym sezonie zasadniczym, wychowanka Hermesu Gryfino w 21 spotkaniach rzuciła 82 bramki (średnia 3,90). Jeśli tylko 22-letnia Marta Goraj poprawi grę w ataku pozycyjnym (będzie stawiała więcej zasłon), stanie się w pełni wartościową zawodniczką, która może w przyszłości być podstawową szczypiornistką na tej pozycji w reprezentacji Polski.

Ławka rezerwowych:

Bramkarka: Solomiya Shyverska (Łączpol Gdynia) [8]

Lewe skrzydło: Marta Oreszczuk (Finepharm Carlos Jelenia Góra) [6]

Lewe rozegranie: Elżbieta Olszewska (Interferie Zagłębie Lubin) [6]

Środek rozegrania: Olena Pohrebnyak (Zgoda Ruda Śl.) [5]

Prawe rozegranie: Kristina Repelewska (Piotrcovia Piotrków Tryb.) [6]

Prawe skrzydło: Hanna Strzałkowska (Piotrcovia Piotrków Tryb.) [6]

Kołowa: Katarzyna Szklarczuk (Start Elbląg) [9]

[] - liczba w nawiasie oznacza liczbę wyróżnień w zestawieniu Sportowych Faktów.

Źródło artykułu: