Liga Mistrzów. Fenomenalny Szmal to za mało. Flensburg-Handewitt uratował remis

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Anna Dembińska / Na zdjęciu: Michał Jurecki
WP SportoweFakty / Anna Dembińska / Na zdjęciu: Michał Jurecki

Kompletnie zepsuta końcówka spotkania. Skutek? Podział punktów w spotkaniu PGE VIVE z SG Flensburgiem-Handewitt w 4. kolejce Ligi Mistrzów. Kielczanie roztrwonili sześciobramkową przewagę i zremisowali po 25.

Tuż przed meczem okazało się, że w szeregach ekipy z Flensburga zabraknie Rasmusa Lauge Schmidta. Duńczykowi urodziło się dziecko i w niedzielę rano wrócił do domu. Dla gości to było spore osłabienie - rozgrywający jest najskuteczniejszym zawodnikiem tegorocznych rozgrywek DKB Handball Bundesligi i zajmuje szóstą lokatę w klasyfikacji najlepszych strzelców Ligi Mistrzów.

Jego koledzy za punkt honoru postawili sobie pokazanie, że bez niego też są świetną drużyną. Zaczęli od mocnego uderzenia i już po chwili prowadzili dwiema bramkami. Kielczanie błyskawicznie doprowadzili do remisu, ale w kolejnych minutach na boisku było sporo chaosu i niedokładności.

Oba zespoły miały problemy ze zdobywaniem bramek. Wikingowie dlatego, że - po pierwsze w szeregach żółto-biało-niebieskich doskonałe zawody rozgrywał Sławomir Szmal, a po drugie, bo ewidentnie mieli rozregulowany celownik - co rusz obijali słupki, poprzeczkę i bandy. Mistrzowie Polski mieli kłopoty w ofensywie, bo zawodziły ich największe strzelby - Michał Jurecki i Karol Bielecki. Statystyka obu graczy po dwóch kwadransach gry plasowała się na poziomie dwudziestu procent. Sprawy nie ułatwiał jednak Mattias Andersson - Szwed kolejny raz udowadniał, że jest jak wino. Bohaterami w Kielcach byli więc 39-letni bramkarze.

Goście stosowali nietypowy manewr, bo wycofywali bramkarza i grali w siedmiu w ataku. Czasem przynosiło to jednak więcej szkody niż pożytku Gdy kielczanie wypracowali trzy trafienia przewagi i wydawało się, że radzą sobie zdecydowanie lepiej niż rywale, ci rzucili się do ataku i w momencie zniwelowali prowadzenie żółto-biało-niebieskich. Po trzydziestu minutach gry na tablicy wyników Hali Legionów widniał więc remis 10:10.

Rozmowa w kieleckiej szatni musiała być burzliwa. Najważniejszy jest jednak fakt, że była owocna, bo na drugą połowę podopieczni Tałanta Dujszebajewa wyszli niezwykle zmotywowani. Znacznej poprawie uległa przede wszystkim ich dyspozycja w ofensywie. Tylko niespełna czternastu minut potrzebowali, by podwoić swój dorobek z pierwszej części pojedynku.

Wikingom nie szło to tak sprawnie i na kwadrans przed ostatnią syreną mistrzowie Polski mieli już przewagę pięciu trafień. Goście grali konsekwentnie i starali się zniwelować swoje straty. Na szczęście kielecka siódemka miała w swoich szeregach Szmala. Nawet przestój żółto-biało-niebieskich w ataku nie był więc w stanie zagrozić gospodarzom.

Nerwowo zrobiło się dopiero w końcówce, bo przewaga kielczan stopniała tylko do dwóch trafień. Wtedy Lijewski przestrzelił, flensburczycy wykorzystali kontrę. Piłka była w rękach mistrzów Polski, ale ci mieli ogromne kłopoty z poukładaniem ataku pozycyjnego - ciężar wziął na siebie Jurecki, ale koncertowo zepsuł swój rzut. Goście mieli dziewięć sekund na rozegranie swojej akcji, o czas poprosił Maik Machulla. W ostatniej akcji znów popisał się Szmal, ale nie miał szans na obronę dobitki Mariusa  Steinhausera. Wybuch radości Wikingów mówił wszystko. Kielczanie zremisowali wygrany mecz.