Szok w Hiszpanii, smutek Rosjan. Wielkie drużyny nie jadą na igrzyska

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Damian Filipowski / Na zdjęciu: Gedeon Guardiola
WP SportoweFakty / Damian Filipowski / Na zdjęciu: Gedeon Guardiola
zdjęcie autora artykułu

Przez gęste sito eliminacji nie przeszło wiele drużyn ze światowej czołówki. W Rio de Janeiro miejsc było tylko 12. Igrzyska w telewizji obejrzą wielokrotni medaliści olimpijscy, Hiszpanie i Rosjanie.

Sam Kirył Łazarow nie wystarczył do awansu
Sam Kirył Łazarow nie wystarczył do awansu

Macedonia

Wydawało się, że Macedończycy mają przed sobą autostradę na igrzyska. Na turniej do Gdańska jechali jako pewniacy do awansu. Olimpijski bilet miały zapewnić uznane nazwiska europejskiego szczypiorniaka - Borko Ristovski, strzegący na co dzień bramki Rhein-Neckar Löwen oraz przede wszystkim genialny egzekutor Kirył Łazarow, gracz wielkiej Barcelony.

O ile porażka z Polakami na inaugurację była wliczona w końcowy rozrachunek, to już klęska z Tunezją zaskoczyła obserwatorów. Macedończycy nie istnieli na parkiecie. Swoje robił Łazarow, ale gra jego kolegów w obronie wołała o pomstę do nieba. Tunezyjczycy bezkarnie dostawali się w okolice pola bramkowego. Faworyci polegli 26:32 i stracili szansę na pierwszy w historii olimpijski awans. Kirył Łazarow, który w piłce klubowej zdobył już wszystko, prawdopodobnie nigdy nie wystąpi na igrzyskach. Prawy rozgrywający skończył w tym roku już 36 lat i wątpliwe, by za cztery lata zakładał jeszcze reprezentacyjną koszulkę.

Petar Nenadić nie wprowadził Serbów na igrzyska
Petar Nenadić nie wprowadził Serbów na igrzyska

Serbia 

Kolejna z bałkańskich reprezentacji, która pożegnała się z marzeniami o Rio. Serbowie są w olbrzymim kryzysie. Wprawdzie zakwalifikowali się na igrzyska w Londynie, ale skończyli zawody dopiero na dziewiątej lokacie. Potem Plavi znaleźli się na równi pochyłej. Fatalny występ na ME 2014, brak kwalifikacji na zeszłoroczne mistrzostwa świata - to wszystko sprawiło, że Serbowie przed EHF Euro 2016 znaleźli się w czwartym koszyku.

ZOBACZ WIDEO Tałant Dujszebajew: Obawiam się tylko Brazylii (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Na czempionat w Polsce nie pojechali liderzy, Marko Vujin i Momir Ilić. Sytuację próbował ratować Petar Nenadić, do niedawna szczypiornista Orlen Wisły Płock. Serbia przegrała jednak trzy spotkania i pożegnała się z miejscem w ósemce, które dawało prawo gry o igrzyska. Podopieczni Dejana Pericia mogli pozostać w turnieju, ale po dramatycznej końcówce wypuścili z rak zwycięstwo nad Macedonią. Wicemistrzowie Europy 2012 zajęli dopiero 15. miejsce w imprezie.

Sander Sagosen może "odpalić" za cztery lata
Sander Sagosen może "odpalić" za cztery lata

Norwegia 

Szczypiorniści z północy Europy na występ na igrzyskach czekają już 44 lata. Trener Christian Berge miał do dyspozycji najsilniejszą kadrę od lat z rewelacyjnym Sanderem Sagosenem, Haraldem Reinkindem z Rhein-Neckar Löwen czy doświadczonym Bjarte Myrholem. Norwegowie nie wykorzystali potencjału i przepadli podczas kwalifikacji w duńskim Herning. Czwarta drużyna mistrzostw Europy miała swój los we własnych rękach, potrzebowała bowiem zwycięstwa nad Chorwatami w ostatnim dniu imprezy. Domagoj Duvnjak i koledzy nie pozostawili złudzeń i uratowali olimpijski awans. Wcześniej szczypiorniści z północy kontynentu nie wykorzystali szansy w meczu z gospodarzami i zremisowali 25:25, choć do przerwy prowadzili jedną bramką.

Węgrzy zawiedli na EHF Euro 2016
Węgrzy zawiedli na EHF Euro 2016

Węgry

Przed czterema laty Madziary stworzyli jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy spektakl w turnieju olimpijskim. Węgrzy po dogrywce pokonali Islandczyków 34:33, a bohaterem został nie kto inny jak wielki Laszlo Nagy. Prawy rozgrywający rozstrzelał reprezentację z krainy gejzerów i wprowadził rodaków do czwartego w historii półfinału.

Węgierscy fani mogą tylko żyć wspomnieniami. Ich kadra zawiodła na EHF Euro 2016 i nie zagrała w turnieju eliminacyjnym. Trzeba przy tym zaznaczyć, ze ówczesny trener Madziarów, Tałant Dujszebajew, miał utrudnione zadanie. Wielu z podstawowych graczy nie wyleczyło kontuzji na czas i sam Laszlo Nagy nie był w stanie wiele zdziałać.

Manolo Cadenas nie tak wyobrażał sobie koniec przygody z kadrą
Manolo Cadenas nie tak wyobrażał sobie koniec przygody z kadrą

Hiszpania 

Trzy brązowe medale olimpijskie na razie muszą Hiszpanom wystarczyć. Wicemistrzowie Europy jechali do Malmoe jak po swoje. Rywale, Szwecja i Słowenia, to wprawdzie zespoły z wysokiej półki, jednak obie drużyny na EHF Euro 2016 nie zachwyciły i pozornie nie stanowiły zagrożenia dla podopiecznych Manolo Cadenasa.

Tymczasem 10 kwietnia w Hiszpanii zapanowała konsternacja. Faworytom do olimpijskiego awansu zabrakło... bramki. Było to pokłosie niespodziewanej porażki ze Słoweńcami na inaugurację. Zwycięstwo 25:23 ze Szwecją okazało się pyrrusowym. Raul Entrerrios czy Arpad Sterbik nie dorzucą do reprezentacyjnego CV brakującego trofeum - olimpijskiego złota. Po eliminacjach olimpijskich nie brakowało oskarżeń w kierunku dygnitarzy światowej federacji, którzy zamiast w Hiszpanii (kraju wicemistrzów kontynentu) zorganizowali turniej w Szwecji.

Dmitrij Torgowanow tchnął w Sborną nowego ducha
Dmitrij Torgowanow tchnął w Sborną nowego ducha

Rosja 

Sborna nie jedzie na igrzyska? Do niedawna byłaby to sytuacja bez precedensu. Najpierw Związek Radziecki kolekcjonował krążki, potem tradycję przejęła Rosja (razem trzy złote medale). Od igrzysk w Pekinie w 2008 roku Sborna wpadła w dołek, z którego nie może się wydostać do dzisiaj.

Odeszło utalentowane pokolenie, a szczytem możliwości następców okazało się wejście do ósemki mistrzostw świata 2013. Sytuację próbuje ratować mistrz olimpijski z 2000 roku, Dmitrij Torgowanow. Odkąd szkoleniowiec przejął kadrę, w drużynie coś drgnęło. Na EHF Euro Rosjanie prezentowali się nieźle, ale zabrakło kropki nad i. Remis ze Szwedami pozbawił ich miejsca w ósemce i jednocześnie awansu do turnieju kwalifikacyjnego.

Porażka z Białorusią długo będzie odbijać się Islandczykom czkawką
Porażka z Białorusią długo będzie odbijać się Islandczykom czkawką

Islandia 

Jedno z największych rozczarowań EHF Euro 2016. Islandczycy trafili do grupy z Białorusią, Chorwacją i Norwegią, a nie zdołali nawet wejść do dwunastki imprezy. Skoro Aron Palmarsson i koledzy nie znaleźli sposobu na przeciętną Białoruś, to reprezentacja z północy Europy musiała zapomnieć o igrzyskach.

Skład Islandczyków może robić wrażenie. Oprócz wspomnianego Palmarssona, Gudjon Valur Sigurdsson z Barcelony czy Alexander Pettersson, tegoroczny mistrz Niemiec z Rhein-Neckar Löwen. Znanych nazwisk nie brakuje, ale zawodnicy Arona Kristjanssona nie trafili z formą i zmagania olimpijskie obejrzą w roli kibica. Islandczycy stali się już niemal stałym elementem igrzysk - od 2004 roku regularnie zdobywali kwalifikację. W 2008 roku sięgnęli nawet po srebro, po drodze eliminując Polaków pod wodzą Bogdana Wenty.

Źródło artykułu:
Komentarze (2)
avatar
Montgomery Maj
3.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Faktycznie Białoruś Chorwacja Norwegia i Islandia same ogórki- napiszę dla Państwa kilka artykułów za darmo ze swojej strony gwarantuję rzetelność i wysoką jakość opracowania  
avatar
DNNN
3.08.2016
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Najsłabszej grupy?  - Chorwacja - Islandia - Norwegia - Białoruś  Faktycznie najsłabsza grupa. Kto te artykuły pisze? :O