Puchar Polski: Sylwetki uczestników Final Four

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W turnieju Final Four Pucharu Polski w piłce ręcznej kobiet wezmą udział cztery utytułowane drużyny. Przedstawiamy ich sylwetki.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin

Żeńska sekcja piłki ręcznej w Lubinie powstała w 1982 roku, a za jej założycieli uważa się: Franciszka Hawrysza, Jana Pawlaka oraz Henryka Kruglińskiego. Szczególnie ten ostatni przyczynił się do stworzenia podwalin pod późniejsze sukcesy kobiecego szczypiorniaka w Lubinie. Jego zaangażowanie w lubiński sport było tak ogromne, że po jego śmierci, MKS "Zagłębie" Lubin uczciło jego pamięć organizując "Międzynarodowy Memoriał im. Henryka Kruglińskiego". Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz Polskiego Związku Piłki Ręcznej. [ad=rectangle] Na pierwszy sukces lubińskiego klubu czekaliśmy do 1995 roku, gdy podopieczni Romana Jezierskiego zdobyły pierwszy historii klubu srebrny medal Mistrzostw Polski. Ten sukces zapoczątkował erę bardzo dobrych występów Zagłębia w najwyższej klasie rozgrywkowej, jednak na złote medale kibice musieli czekać aż do 2011 roku. To właśnie sezon 2010/2011 jest jak dotąd historycznym dla lubińskiego klubu, ponieważ podopieczne Bożeny Karkut zdobyły nie tylko Mistrzostwo Polski, ale również drugi już w historii klubu Puchar Polski. Zwycięstwa w zmaganiach ligowych nie udało się jak dotąd powtórzyć, ale poza złotymi krążkami kobiece Zagłębie może się pochwalić dziewięcioma tytułami wicemistrzowskimi, czterema brązowymi medalami, trzykrotną zdobyczą Pucharu Polski oraz półfinałami EHF Cup i Pucharu Zdobywców Pucharów.

Kończący się sezon był dla Zagłębia specyficzny, ponieważ przez niemal całe jego trwanie z kontuzją zmagała się jej liderka Karolina Semeniuk. Taka sytuacja wymusiła na pozostałych zawodniczkach branie na swoje barki odpowiedzialności za grę. W imponujący sposób robiła to szczególnie Joanna Obrusiewicz, która z 191 bramkami została trzecią strzelczynią całej ligi w sezonie 2014/2015.

Trenerką KGHM Metraco Zagłębia Lubin jest aktualnie Bożena Karkut, która w latach 1981-1993 jako zawodniczka rozegrała 151 meczów w reprezentacji Polski. W 2000 roku została trenerem kobiecej drużyny szczypiornistek KGHM Metraco Zagłębia Lubin i jest nią do dnia dzisiejszego. Warto podkreślić, że przez piętnaście lat pracy w lubińskim klubie zdobyła ona z nim aż jedenaście medali Mistrzostw Polski.

MKS Selgros Lublin

MKS Selgros Lublin to najbardziej utytułowany klub żeńskiego szczypiorniaka w Polsce. Pokonując w ostatnich dniach w finale PGNiG Superligi Vistal Gdynia lublinianki zdobyły już swój osiemnasty tytuł mistrzowski w ostatnich dwudziestu jeden latach. Lubelski klub ma w swoim dorobku również dziesięć Pucharów Polski oraz sukcesy o skali międzynarodowej - dwa ćwierćfinały Ligi Mistrzyń oraz zwycięstwo w Pucharze EHF, co do dnia dzisiejszego jest największym sukcesem w historii polskiej klubowej kobiecej piłki ręcznej.

Liderką dzisiejszego MKS-u Selgros Lublin jest z całą pewnością Dorota Małek, która związana z lubelskim klubem jest już od 2001 roku i z którym zdobyła 11 tytułów mistrzyni Polski (2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014, 2015), dwa tytuły wicemistrzowskie (2004, 2011) oraz brązowy medal mistrzostw Polski (2012).

Trenerem MKS-u Selgros Lublin jest Sabina Włodek - wychowanka GZKS-u Sośnica Gliwice, z którym zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski w 1994. Od 1995 była zawodniczką klubu Montex Lublin, zdobywając z tą drużyną ośmiokrotnie z rzędu mistrzostwo Polski (1996-2003). Po przekształceniach lubelskiego klubu występowała w kontynuujących jego tradycje zespołach Bystrzycy Lublin i SPR Lublin, zdobywając wicemistrzostwo Polski w 2004 (z Bystrzycą) i kolejne sześć tytułów mistrzowskich w latach 2005-2010 (z SPR). W 2005 była królową strzelców Ligi (184 bramki). W ostatnim sezonie w karierze sięgnęła po tytuł wicemistrzowski (2011), po czym została asystentką pierwszego trenera - Edwarda Jankowskiego, a od roku 2013 pierwszym szkoleniowcem zespołu z Lublina.

Vistal Gdynia

Vistal Gdynia jest kontynuacją Amatorskiego Klubu Sportowego, który powstał w 1990 roku. Drużyna z Pomorza w Superlidze występuje od sezonu 2007/2008 będąc od samego początku jednym z czołowych zespołów w rodzimej lidze. Największym sukcesem gdyńskiego zespołu jest Mistrzostwo Polski zdobyte w sezonie 2011/2012. Aktualnie Vistal Gdynia jest wicemistrzem Polski, a ponadto zajmował trzykrotnie trzecie miejsca. W sezonie 2009/2010 doszedł do półfinału Challenge Cup. Gdynianki to również obrończynie PGNiG Pucharu Polski, który zdobyły rok temu.

Szkielet zespołu z Gdyni opiera się na trzech doświadczonych zawodniczkach, które są doskonale uzupełniane przez młodzież. Chyba nikt nie ma jednak wątpliwości, że wyników na miarę oczekiwań nie udało by się osiągnąć bez Małgorzaty Gapskiej, Patrycji Kulwińskiej i Iwony Niedźwiedź, która w decydujących momentach brała na siebie prowadzenie gry.

Szkoleniowcem Vistalu od tego sezonu jest kielczanin - Paweł Tetelewski, który jest byłym szczypiornistą Iskry i Vive Kielce oraz AZS AWF Biała Podlaska. Z kieleckim zespołem zdobył mistrzostwo Polski w 2003 roku. Potem został trenerem, prowadząc drużyny AZS Politechniki Świętokrzyskiej Kielce i KSS Kielce. Z tym ostatnim zespołem zajął siódme miejsce w PGNiG Superlidze Kobiet i dotarł do ćwierćfinału Challenge Cup.

SPR Pogoń Baltica Szczecin

SPR Pogoń Baltica Szczecin to tegoroczne objawienie europejskich parkietów. Podopieczne Adriana Struzika jako pierwszy polski klub dotarły do finału Challenge Cup, gdzie niestety musiały uznać wyższość francuskiego Union Mios Biganos-Begles. Ponadto szczecinianki w swojej historii mogą się pochwalić siedmioma medalami Mistrzostw Polski. Trzykrotnie wygrywały rywalizację na polskich parkietach, a cztery razy były drugie. Trzeba jednak przyznać, że ostatni z nich Pogoń zdobyła w 1991 roku. Szczecinianki na swoim koncie mają również cztery Puchary Polski oraz brązowy medal z przed roku.

Najlepszą strzelczynią Pogoni Baltica Szczecin w tym jest Agata Cebula, która jak dotąd zdobyła w rozgrywkach ligowych 152 bramki, jednak bardzo ważną rolę w zespole odgrywają również dwie reprezentacyjne zawodniczki - kołowa Monika Stachowska oraz rozgrywająca Monika Stachowska.

Trenerem SPR-u Pogoń Baltica Szczecin jest Adrian Struzik, który do stycznia 2013 roku był drugim trenerem w Vistalu Gdynia. Jak dotąd szkoleniowiec z klubem z zachodniopomorskiego doszedł do finału Challenge Cup oraz dwukrotnie awansował do półfinału Mistrzostw Polski. Ponadto w zeszłym sezonie zajął trzecie miejsce w PGNiG Pucharze Polski.

Źródło artykułu:
Komentarze (2)
avatar
Marzena Puzyrewska
14.05.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Kołowa Monika Stachowska i rozgrywająca Monika Stachowska:) To się nam Monika dwoi i troi:)