Walka o chwałę i olimpijskie kwalifikacje - zapowiedź MŚ w Katarze

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Podczas MŚ piłkarzy ręcznych w Katarze rozgrywanych w dniach 15.01-01.02, dwadzieścia cztery reprezentacje rywalizować będą nie tylko o medale, ale także o miejsce w kwalifikacjach do IO w 2016 roku.

W tym artykule dowiesz się o:

[b]

Czwarte mistrzostwa globu rozgrywane poza Europą[/b]

Impreza w Katarze będzie 24. turniejem rozgrywanym o mistrzostwo świata w męskim szczypiorniaku. Większość z nich odbywała się dotychczas na Starym Kontynencie, który jest kolebką tej dyscypliny sporty i niekwestionowaną potęgą (u pań wyjątek stanowią Brazylijki). W historii mistrzostw globu - nie wliczając rozpoczynającego się od czwartku turnieju w Katarze, jedynie trzykrotnie była sytuacja, że MŚ toczyły się na innym kontynencie niż europejski. W 1997 jubileuszowy piętnasty światowy czempionat rozegrano w Japonii, dwa lata później najlepszych szczypiornistów świata gościł Egipt, a w 2005 roku inny przedstawiciel Czarnego Lądu - Tunezja. Najlepiej z tego tercetu wypadli Tunezyjczycy, którzy dotarli do strefy medalowej, ostatecznie plasując się na 4. lokacie. Egipcjanie zakończyli zmagania na 7. pozycji, a Japonia na odległym piętnastym miejscu.

Katarczycy zapowiadają, że sama ceremonia otwarcia będzie spektakularna, a punktem kulminacyjnym ma być 90-minutowy koncert amerykańskiej gwiazdy muzyki pop, Beyonce oraz największy w historii emiratu pokaz fajerwerków na dachu ponad piętnastotysięcznego obiektu Lusail-Arena. [ad=rectangle] Katar próbą generalną przed docelową imprezą Polaków

Odkąd 9 września 2012 schedę po Bogdanie Wencie przejął Michael Biegler, Niemiec za każdym razem podkreśla, że docelową imprezą dla reprezentacji Polski są mistrzostwa Europy 2016, podczas których biało-czerwoni będą gospodarzem turnieju. Na poprzednich MŚ będących notabene debiutem Bieglera w roli trenera polskiej ekipy nasz zespół zajął 9. miejsce. Rok później był już szósty na znacznie bardziej prestiżowej i trudniejszej imprezie, jaką są ME.

- Planem minimum na ten turniej jest wyjście z grupy, ale celem nadrzędnym są mistrzostwa Europy w Polsce w 2016. Nie stosujemy takiej praktyki, żeby w przypadku niepowodzenia zmieniać trenera - mówi w rozmowie z x-news Andrzej Kraśnicki, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. - Nasza grupa nie należy do najłatwiejszych. Będzie ciężko z niej wyjść, ale myślę, że damy radę. To jest nasz główny cel, o którym w tym momencie myślimy. Jeżeli już zdołamy awansować dalej, to powinniśmy stawać się coraz silniejsi - mówi Kamil Syprzak.

Biało-czerwoni namieszają w Katarze?
Biało-czerwoni namieszają w Katarze?

W to, że biało-czerwoni namieszają już na mistrzostwach świata mocno wierzy srebrny medalista z 2007 roku, Grzegorz Tkaczyk. - Wierzę, że stać nas na medal. Chociaż z tyłu głowy mam cały czas przestrogę, iż piłka ręczna jest nieobliczalna - podkreśla zawodnik Vive Tauronu Kielce. Wysoko możliwości naszej reprezentacji określają także dziennikarze znanego portalu handball-planet.com, którzy przewidują, że Polacy podobnie jak przed ośmioma i sześcioma laty znajdą się w strefie medalowej. [nextpage]Walka o medale i olimpijskie kwalifikacje w pustynnej aurze

Gospodarz tegorocznych MŚ tradycji w piłce ręcznej nie ma żadnych. Katarczycy jednak pragną zaprezentować się jak najlepiej przed własną publicznością, a zdając sobie sprawę, że swoimi zawodnikami zbyt wiele nie wskórają - zdecydowali się na innej rozwiązanie. Władze krajowej federacji na początek zakontraktowały w tym celu Valero Riverę - trenera, który na ostatnim czempionacie poprowadził Hiszpanów do drugiego w historii mistrzostwa świata, a wcześniej notował ogrom sukcesów z FC Barceloną.

Ponadto naturalizowano aż dziesięciu zawodników na których składa się: 4 Czarnogórzan (Goran Stojanović, Zarko Marković, Jovo Damjanović, Eldar Mamisević), 2 Kubańczyków (Jorge Luis Pavan Lopez, Rafael Capote), 2 Bośniaków (Danijel Sarić, Mirnes Grco), Hiszpana (Borja Vidal) oraz Francuza (Bertrand Roine). Taka mieszanka może nieźle namieszać, tym bardziej, że większych problemów z awansem do fazy pucharowej być nie powinno, gdyż grupa A - w porównaniu choćby do C lub D na kolana nie rzuca.

To jednak nie organizatorzy imprezy odegrają kluczową rolę. Cały handballowy świat będzie bowiem zwrócony na gigantów w postaci Francji, Danii, Chorwacji i Hiszpanii, którym zajść za skórę będą chciały inne europejskie nacje należące do czołówki jak Polska, Słowenia czy Islandia. - Dania, Francja, Chorwacja i Hiszpania. Jedna z tych czterech drużyn będzie mistrzem świata. Jeśli jednak mam postawić na jedną to typuję na Danię - mówi na łamach sport1.de Dagur Sigurdsson, opiekun reprezentacji Niemiec z którą Polacy rozpoczną zmagania w MŚ. Zdaniem Sigurdssona podopieczni Gudmundura Gudmundssona nie będą mieli sobie równych także w fazie grupowej.

Nikola Karabatić poprowadzi Francuzów do mistrzostwa świata?
Nikola Karabatić poprowadzi Francuzów do mistrzostwa świata?

Faworytem u bukmacherów i w opinii obserwatorów do złota są Francuzi (kurs na Les Blues 3,20 zł). Trójkolorowi przed rokiem w wielkim stylu zgarnęli tytuł najlepszej drużyny Europy i choć do Kataru polecieli bez ważnego ogniwa jakim jest Luc Abalo, zatrzymać ich będzie piekielnie ciężko.

Mistrzostwa świata w Katarze są ważne jeszcze z jednego istotnego powodu - za półtora roku w Rio de Janeiro odbędą się igrzyska olimpijskie. Triumfator katarskiej imprezy uzyska bezpośrednią kwalifikację na najbardziej prestiżową sportową imprezę świata, a drużyny z miejsc 2-7 będą miały zapewniony udział w turniejach kwalifikacyjnych. Stawka turnieju jest więc spora.

Medaliści poszczególnych turniejów o mistrzostwo świata (1938-2013)

Rok (gospodarz) Złoto Srebro Brąz
1938 (III Resza)III RzeszaAustriaSzwecja
1954 (Szwecja)SzwecjaRFNCzechosłowacja
1958 (NRD)SzwecjaCzechosłowacjaRFN
1961 (RFN)RumuniaCzechosłowacjaSzwecja
1964 (Czechosłowacja)RumuniaSzwecjaCzechosłowacja
1967 (Szwecja)CzechosłowacjaDaniaRumunia
1970 (Francja)RumuniaNRDJugosławia
1974 (NRD)RumuniaNRDJugosławia
1978 (Dania)RFNZSRRNRD
1982 (RFN)ZSRRJugosławia[b]POLSKA[/b]
1986 (Szwajcaria)JugosławiaWęgryNRD
1990 (Czechosłowacja)SzwecjaZSRRRumunia
1993 (Szwecja)RosjaFrancjaSzwecja
1995 (Islandia)FrancjaChorwacjaSzwecja
1997 (Japonia)RosjaSzwecjaFrancja
1999 (Egipt)SzwecjaRosjaJugosławia
2001 (Francja)FrancjaSzwecjaJugosławia
2003 (Portugalia)ChorwacjaNiemcyFrancja
2005 (Tunezja)HiszpaniaChorwacjaFrancja
2007 (Niemcy)Niemcy[b]POLSKA[/b]Dania
2009 (Chorwacja)FrancjaChorwacja[b]POLSKA[/b]
2011 (Szwecja)FrancjaDaniaHiszpania
2013 (Hiszpania)HiszpaniaDaniaChorwacja

[nextpage]

W porównaniu do poprzednich mistrzostw globu polska liga reprezentowana będzie tylko o jednego obcokrajowca mniej. Na hiszpańskich parkietach było ich 10, w Katarze zagra 9 na co składa się pięciu zawodników Vive Tauronu Kielce oraz czterech przedstawicieli KS Azotów Puławy. Rekord mógłby zostać poprawiony, lecz na MŚ 2015 nie zakwalifikowała się reprezentacja Serbii, w której występuje trójka trzech szczypiornistów grających na co dzień w Orlen Wiśle Płock: Nemanja Zelenović, Ivan Nikcević i Miljan Pusica. Stranieri z PGNiG Superligi Mężczyzn podczas MŚ w Katarze

Kraj Zawodnicy Klub
ChorwacjaIvan Cupić, Manuel Strlek, Żeljko MusaVive Tauron Kielce
Bośnia i HercegowinaNikola Prce, Kosta SavićKS Azoty Puławy
SłoweniaUros ZormanVive Tauron Kielce
HiszpaniaJulen AguinagaldeVive Tauron Kielce
CzechyJan SobolKS Azoty Puławy
RosjaVadim BogdanovKS Azoty Puławy

Program 1. kolejki MŚ 2015 (godziny według czasu polskiego)

15 stycznia (czwartek) Katar - Brazylia godz. 18.30

16 stycznia (piątek)

godz. 13.00 Bośnia i Hercegowina - Iran Rosja - Arabia Saudyjska

godz. 15.00 Macedonia - Tunezja Hiszpania - Białoruś Słowenia - Chile

godz. 17.00 Chorwacja - Austria Algieria - Egipt Polska - Niemcy

godz. 19.00 Francja - Czechy Szwecja - Islandia Dania - Argentyna

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
HiszpaniaChorwacjaFrancjaDania
SłoweniaBośnia i HercegowinaSzwecja[b]POLSKA[/b]
BiałoruśMacedoniaIslandiaNiemcy
KatarAustriaCzechyRosja
BrazyliaIranEgiptArgentyna
ChileTunezjaAlgieriaArabia Saudyjska

Źródło artykułu: