MŚ 2015: Prezentacja grupy C

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Jeśli Polacy awansują do fazy pucharowej, trafią na którąś z drużyn występujących w grupie C. Z kim mogą zmierzyć się biało-czerwoni?

Francja

Nikola Karabatić to jeden z najlepszych zawodników na świecie. Już kilkukrotnie poprowadził Francję do wygrania turniejów rangi mistrzowskiej
Nikola Karabatić to jeden z najlepszych zawodników na świecie. Już kilkukrotnie poprowadził Francję do wygrania turniejów rangi mistrzowskiej

Francuzi są głównymi faworytami nie tylko do wygrania grupy, ale przede wszystkim do wywalczenia w Katarze złotego medalu. Trójkolorowi są aktualnymi mistrzami olimpijskimi i mistrzami Europy i nie brakuje im motywacji, by do tej kolekcji dołączyć kolejne pierwsze miejsce w imprezie tej rangi. Tym bardziej, że podczas ostatniego czempionatu globu zaliczyli wpadkę i uplasowali się dopiero na szóstej pozycji, co dla przyzwyczajonych do wielkich sukcesów Francuzów było sporą porażką. Przed rokiem z kolei podopieczni Claude'a Onesty w wielkim stylu pokonali Duńczyków i sięgnęli po tytuł czempionów Starego Kontynentu. Les Blues prowadzili od pierwszej do ostatniej minuty spotkania i spokojnie kontrolowali wynik meczu. Ostatecznie zwyciężyli aż 41:32.

Galaktyczny. Tak jednym słowem można określić zarówno poziom całej drużyny, jak i poszczególnych jednostek. Francuzi personalnie są prawdopodobnie najlepszym zespołem na świecie. Wystarczy tylko wspomnieć, że ich bramki strzeże jeden z najlepszych bramkarzy, niezwykle doświadczony - Thierry Omeyer, a w ataku są dowodzeni przez gwiazdę piłki ręcznej, jednego z najbardziej utytułowanych zawodników w historii Nikolę Karabaticia. W Katarze na pewno zabraknie Luca Abalo, a pod dużym znakiem zapytania stoi występ Daniela Narcissa, ale Trójkolorowi nawet z takimi wyrwami w składzie powinni sobie doskonale poradzić. Pierwszy przedsmak swojej dominacji pokazali w rozgrywanym w Nantes turnieju, gdzie dosłownie zmiażdżyli Argentynę i Macedonię. [u] Droga do Mistrzostw Świata 2015:

[/u]

Francuzi jako Mistrzowie Europy 2014 mieli zapewniony udział w turnieju.

Kadra:

Bramkarze: Thierry Omeyer, Vincent Gerard, Cyril Dumoulin . Rozgrywający: William Accambray, Xavier Barachet, Daniel Narcisse, Jerome Fernandez, Valentin Porte, Nikola Karabatić, Kentin Mahe, Timothey N'Guessan, Mathieu Grebille, Kevynn Nyokas. Skrzydłowi: Samuel Honrubia, Michael Guigou, Guillaume Joli. Obrotowi: Cedric Sorhaindo, Luka Karabatić, Igor Anić.

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

Rok Wydarzenie Miejsce
2008Mistrzostwa Europy3. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie1. miejsce
2009Mistrzostwa Świata1. miejsce
2010Mistrzostwa Europy1. miejsce
2011Mistrzostwa Świata1. miejsce
2012Mistrzostwa Europy11. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie1. miejsce
2013Mistrzostwa Świata6. miejsce
2014Mistrzostwa Europy1. miejsce

Szwecja

Kim Andersson jest liderem Szwedów
Kim Andersson jest liderem Szwedów

Szwecja to najbardziej utytułowany kraj w historii mistrzostw świata mężczyzn. Zawodnicy Trzech Koron aż jedenaście razy stawali na podium czempionatu globu i aż czterokrotnie w nich triumfowali. Skandynawowie swoje największe triumfy święcili jednak pod koniec XX i na początku XXI wieku. Od roku 1988 do 2002 Szwedzi praktycznie zdominowali światową i europejską piłkę ręczną, zdobywając aż trzynaście medali na imprezach rangi mistrzowskiej. W tych latach rządzili i dzielili na Starym Kontynencie - w 1994, 1998, 2000 i 2002 roku nie było na nich mocnych w mistrzostwach Europy, a noga podwinęła im się dopiero w 2004 roku na Słowenii, gdzie zajęli  siódme miejsce. Chociaż w latach 90. Szwedzi byli wielką potęgą piłki ręcznej, nie udało im się zdobyć złota igrzysk olimpijskich. Szczypiorniści ze Skandynawii w swojej historii cztery razy walczyli o tytuł mistrzów olimpijskich, jednak zawsze przegrywali.

Ostatnie lata nie były najszczęśliwsze dla piłkarzy ręcznych Trzech Koron. Szwedzi popadli w wyraźny kryzys, na wielkich imprezach grali słabo lub wcale się do nich nie kwalifikowali. Zabrakło ich też na ostatnich Mistrzostwach Świata 2013 w Hiszpanii, ponieważ w kwalifikacjach niespodziewanie ulegli reprezentantom Czarnogóry. Przed turniejem w Katarze zapowiadają, że nowo zbudowana drużyna jest głodna sukcesów oraz pełna entuzjazmu. Zresztą na papierze nazwiska szwedzkich zawodników robią ogromne wrażenie. Ich mocną stroną jest zapewne obsada bramki, gdzie królują doświadczony zwycięzca ostatniej edycji Ligi Mistrzów Mattias Andersson oraz młody zawodnik THW KielJohan Sjostrand. Nie gorzej wygląda także ich linia ataku, w skład której wchodzą Kim Andersson, Niclas EkbergTobias Karlsson czy Jonas Kallman. [u] Droga do Mistrzostw Świata 2015:

[/u]

Rumunia - Szwecja 24:25 (9:8) Szwecja - Rumunia 27:21 (15:7)

Kadra:

Bramkarze: Mattias Andersson, Johan Sjöstrand. Rozgrywający: Kim Andersson, Patrik Fahlgren, Johan Jakobsson, Lukas Karlsson , Marcus Olsson, Viktor Östlund. Skrzydłowi: Niclas Ekberg, Anton Halen, Jonas Kallman, Fredrik Petersen. Obrotowi: Niclas Barud, Tobias Karlsson, Jesper Nielsen, Andreas Nilsson.

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

Rok Wydarzenie Miejsce
2008Mistrzostwa Europy5. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata7. miejsce
2010Mistrzostwa Europy15. miejsce
2011Mistrzostwa Świata4. miejsce
2012Mistrzostwa Europy12. miejsce
2012Igrzyska Olimpisjkie2. miejsce
2013Mistrzostwa Świata-
2014Mistrzostwa Europy7. miejsce

Algieria

Reprezentacja Algierii regularnie występuje na mistrzostwach świata
Reprezentacja Algierii regularnie występuje na mistrzostwach świata

Rok 2014 był dla Algierczyków historyczny - po osiemnastu latach przerwy zwyciężyli w mistrzostwach Afryki. Wygrana ta była dla nich wyjątkowa z kilku powodów - złoty medal wywalczyli na własnym parkiecie pokonując broniącą tytuł Tunezję. Chociaż dla europejskich kibiców, gdzie piłka ręczna stoi na najwyższym poziomie, zespoły z Afryki są nieco egzotyczne, nie można ich lekceważyć.  W poprzednich mistrzostwach świata rozgrywanych w Hiszpanii niewiele zabrakło by Algierczycy awansowali do fazy pucharowej. Mieli pecha, bo ich bilans bramkowy był gorszy niż reprezentacji Egiptu, co wykluczyło ich z walki o wysokie pozycje. Na osłodę pozostała im walka o Puchar Prezydenta, który wygrali.

Najlepszy wynik w swojej historii na mistrzostwach świata szczypiorniści z Algierii zdobyli w 2001 roku we Francji, gdzie uplasowali się na 13. pozycji. W Katarze ich cel jest prosty - awans do fazy pucharowej i walka o ćwierćfinał, chociaż biorąc pod uwagę, z jakimi zespołami przyjdzie im rywalizować w grupie, może być o to trudno.

Zbawicielem kadry Algierii ma być trener Reda Zeguilli, który poprowadził drużynę do triumfu w mistrzostwach Afryki. Receptą na dobry wynik ma być z kolei świetne przygotowanie zawodników do turnieju. Wszyscy szczypiorniści, którzy grali w swoim kraju, od kwietnia do czerwca spotykali się na zajęciach przez trzy dni w tygodniu. Cała kadra brała także udział w obozach przygotowawczych, zarówno w kraju, jak i zagranicą oraz w szeregu turniejów testowych. Najlepszymi zawodnikami są kapitan zespołu Messaoud Berkous oraz bramkarz Abdelmalek Slahdji. Polscy kibice z kolei mogą kojarzyć zawodnika grupowego rywala Vive Tauronu Kielce, Dunkerque HB - Mohameda Mokrani.

Droga do Mistrzostw Świata 2015:

Grę na turnieju w Katarze Algierczycy zapewnili sobie dzięki zdobyciu złotego medalu w Mistrzostwach Afryki 2014.

Kadra (szeroka kadra):

Bramkarze: Samir Karbouche, Abdallah Benmeni, Adel Bousmal, Abdelmalek Slahdji  Rozgrywający: Messaoud Berkous, Med El Amine Belaid, Sassi Boultie, Tarek Boukhemis, Belgacem Filah, Omar Chehbour, Khaled Chentout, Abdelkader Rahim, Hamza Remili, Abassi Mustapha, Walid Chezelane, Berriach Abderrahim, El Hadi Biloum Skrzydłowi: Hichem Daoud, Riad Chehbour, Ayatallah El Khomini Hamoud, Redouane Saker, Omar Benali, Soudani Rabah, Layadi Messaound  Obrotowi:

Hamza Toum, Hichem Kaabeche, Med Aski Mokrani.

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

Rok Wydarzenie Miejsce
2008Mistrzostwa Afryki3. miejsce
2008Igrzyska Olimpisjkie-
2009Mistrzostwa Świata19. miejsce
2010Mistrzostwa Afryki3. miejsce
2011Mistrz Świata15. miejsce
2012Mistrzostwa Afryki2. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata17. miejsce
2014Mistrzostwa Afryki1. miejsce

Czechy

Reprezentant Czech, Jan Sobol na co dzień gra w Azotach Puławy
Reprezentant Czech, Jan Sobol na co dzień gra w Azotach Puławy

Udział Czechów w mistrzostwach świata w Katarze jest sporą sensacją, bowiem w kwalifikacjach europejskich pokonali złotych medalistów Starego Kontynentu z 2012 roku - Serbów. W pierwszym spotkaniu, w Niszu szczypiorniści z Bałkanów pewnie wygrali 23:15 i wydawało się, że zaliczka ośmiu bramek wystarczy im by wywalczyć bilet na Bliski Wschód. W ciągu tygodnia Czesi przeszli jednak wielką metamorfozę i w Brnie dzielili i rządzili na parkiecie. Serbowie byli bezradni i już po trzydziestu minutach przegrywali dziesięcioma bramkami. Gwiazdą tamtego meczu był skrzydłowy Miroslav Jurka, który zanotował aż dziewięć trafień. Najbardziej popularnym zawodnikiem czeskiego zespołu jest jednak lider THW Kiel, Filip Jicha.

Jicha to pierwszy szczypiornista w historii czeskiej piłki ręcznej, który został Piłkarzem Ręcznym Roku IHF. Tytuł ten przypadł mu w udziale w roku 2010. Zresztą to był bardzo szczęśliwy rok dla tego zawodnika, bo wraz ze swoim klubowym zespołem wygrał wtedy także Ligę Mistrzów. Jicha jest siłą napędową Czechów i jeśli tylko ma swój dzień, jest w stanie w pojedynkę poprowadzić drużynę do zwycięstwa. Najlepsze miejsce w mistrzostwach świata Czesi zajęli aż dziewiętnaście lat temu - w turnieju rozgrywanym w Islandii uplasowali się na 8. pozycji. W Katarze chcą zajść jeszcze dalej.

Droga do Mistrzostw Świata 2015:

Serbia - Czechy 23:15 (13:6) Czechy - Serbia 33:21 (18:8)

Kadra:

Bramkarze: Martin Galia, Petr Stochl. Rozgrywający: Tomas Babak, Jakub Szymanski, Roman Becvar, Pavel Horak, Filip Jicha, Michal Kasal, Petr Linhart, Ondrej Zdrahala. Skrzydłowi: Jakub Hrstka, Miroslav Jurka, Jiri Motl, Jan Sobol. Kołowi: Jakub Sindelar, Leos Petrovsky.

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

Rok Wydarzenie Miejsce
2008Mistrzostwa Europy14. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata-
2010Mistrzostwa Europy8. miejsce
2011Mistrzostwa Świata-
2012Mistrzostwa Europy14. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata-
2014Mistrzostwa Europy15. miejsce

Islandia

Islandczycy słyną z solidnej, twardej gry
Islandczycy słyną z solidnej, twardej gry

Islandia ma nieco ponad trzysta tysięcy mieszkańców. Dla zobrazowania - w stolicy Polski - Warszawie mieszka ponad 1,7 mln osób, czyli ponad pięć razy więcej. Mimo to Islandczycy są w czołówce wszystkich imprez rangi międzynarodowej, a ich największym sukcesem jest wywalczony w Pekinie srebrny medal igrzysk olimpijskich. Niewiele jednak brakowało by Skandynawów zabrakło na czempionacie w Katarze. W kwalifikacjach europejskich przegrali z Bośnią i Hercegowiną, co było nie lada niespodzianką. Po wycofaniu się z udziału w mistrzostwach świata Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostali zaproszeni na Bliski Wschód przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. Islandczycy byli bowiem najwyżej notowaną reprezentacją z Europy, w mistrzostwach Starego Kontynentu w 2014 zajęli piątą lokatę.

Siłą napędową reprezentacji Islandii są Aron Palmarsson, Alexander Petersson oraz Gudjon Valur Sigurdsson. Podopieczni trenera Arona Kristjansson w próbie generalnej przed katarskim mistrzostwami zagrali w turnieju Totalkredit Cup. Przegrali tam z reprezentacją Szwecji 24:30, zwyciężyli z Duńczykami 30:29 oraz zremisowali ze Słoweńcami 32:32

Droga do Mistrzostw Świata 2015:

Islandczycy zagrają w Katarze dzięki decyzji Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej.

Kadra:

Bramkarze: Bjorgvin Pall Gustavsson, Aron Rafn Edvardsson . Rozgrywający: Arnor Atlason, Snorri Gudjonsson, Asgeir Örn Hallgrimsson, Gunnar Stein Jonsson, Aron Palmarsson, Alexander Petersson, Sigurbergur Sveinsson.  Skrzydłowi: Arnor Thor Gunnarsson, Gudjon Valur Sigurdsson, Stefan Rafn Sigurmannsson. Obrotowi: Bjarki Mar Gunnarsson, Robert Gunnarsson, Sverre Jakobsson, Kari Kristjan Kristjansson, Vignir Svavarsson.

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

Rok Wydarzenie Miejsce
2008Mistrzostwa Europy11. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie2. miejsce
2009Mistrzostwa Świata-
2010Mistrzostwa Europy3. miejsce
2011Mistrzostwa Świata6. miejsce
2012Mistrzostwa Europy10. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie5. miejsce
2013Mistrzostwa Świata12. miejsce
2014Mistrzostwa Europy5. miejsce

Egipt

Egipt był pierwszym krajem afrykańskim, który zorganizował mistrzostwa świata
Egipt był pierwszym krajem afrykańskim, który zorganizował mistrzostwa świata

Egipt to pierwszy nieeuropejski kraj, któremu udało się osiągnąć półfinał mistrzostw świata. Dobre wyniki tej reprezentacji zaczęły się w 1995 roku, kiedy na czempionacie globu zajęli szóste miejsce. Pozycję tę powtórzyli dwa lata później, a w 1999 zorganizowali jako pierwsi w Afryce mistrzostwa świata. Dwa lata później, we Francji doszli do półfinału turnieju i osiągnęli historyczny wynik - 4. miejsce. Główną gwiazdą tamtej ekipy był Hussein Zaky, międzynarodowa sława piłki ręcznej. Zaky jako pierwszy Afrykanin zagrał w finale Ligi Mistrzów. [u]

[/u]

Podczas ostatnich Mistrzostw Świata 2013 w Hiszpanii Egipcjanie zajęli 16. miejsce. Do fazy pucharowej awansowali dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu niż reprezentacja Algierii, ale w 1/8 spotkali się ze Słoweńcami, którzy pokonali ich 31:26. Najbardziej doświadczonym zawodnikiem Egiptu jest bramkarz Mohamed Bakir, który ma na swoim koncie ponad trzysta meczów międzynarodowych. [u] Droga do Mistrzostw Świata 2015:

[/u]

Egipcjanom bilet na katarski turniej zapewnił brązowy medal w mistrzostwach Afryki.

Kadra (szeroki skład):

Bramkarze: Mohamed Bakir, Hady Shahin, Karim Handawy, Mohamoud Khalil Rozgrywający: Nour Aly, Yehia Elderaa, Aly Soliman, Aly Mohamed, Mohamed Hashem, Mohamed Elbassiouny, Eslam Issa, Ahmed Elhmar, Abou Elfetouh Abdel Razek  Obrotowi: Mohamed Shebib, Mohamed Ramadan, Ahmed Alberahman, Ibrahim El Masry, Wisam Nava Skrzydłowi: Omar Elwakil, Mohamed Amer, Mamdouh Abouebaid, Mahamoud Radwan, Mohamed Sadan.

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

Rok Wydarzenie Miejsce
2008Mistrzostwa Afryki1. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie11. miejsce
2009Mistrzostwa Świata14. miejsce
2010Mistrzostwa Afryki2. miejsce
2011Mistrzostwa Świata14. miejsce
2012Mistrzostwa Afryki3. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata16. miejsce
2014Mistrzostwa Afryki3. miejsce

Terminarz grupy C

1. kolejka - 16 stycznia

17.00 Algieria - Egipt 19.00 Francja - Czechy 19.00 Szwecja - Islandia

2. kolejka - 18 stycznia

17.00  Islandia - Algieria 19.00 Czechy - Szwecja 19.00 Egipt - Francja

3. kolejka - 20 stycznia

17.00 Czechy - Egipt 19.00 Francja - Islandia 19.00 Szwecja - Algieria

4. kolejka - 22 stycznia

17.00 Szwecja - Egipt 19.00 Algieria - Francja 19.00 Islandia - Czechy

5. kolejka - 24 stycznia

17.00 Egipt - Islandia 19.00 Algieria - Czechy 19.00 Francja - Szwecja

Tabela

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Francja 5 4 1 0 143:128 9
2 Szwecja 5 3 1 1 137:109 7
3 Islandia 5 2 1 2 127:135 5
4 Egipt 5 2 1 2 135:125 5
5 Czechy 5 2 0 3 145:138 4
6 Algieria 5 0 0 5 109:161 0
Źródło artykułu:
Komentarze (1)
avatar
Eder
15.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W Szwecji chyba Persson za JAkobssona, poza tym Tobias Karlsson filarem ataku... ciekawych rzeczy sie mozna dowiedzieć B-)