Polska pokonała Gruzję 39:30 na 90-lecie szczypiorniaka

Polska pokonała Gruzję 39:30 (17:12) w towarzyskim meczu piłkarzy ręcznych rozegranym w sobotę w Kaliszu. Był on głównym punktem obchodów 90-lecia tej dyscypliny w Polsce.

Polska: Sławomir Szmal, Adam Malcher 1 - Mariusz Jurkiewicz 2, Karol Bielecki 3, Mariusz Jurasik 4, Krzysztof Lijewski 6, Artur Siódmiak 2, Bartłomiej Jaszka 3, Bartosz Jurecki 4, Damian Wleklak 1, Daniel Żółtak 3, Damian Kostrzewa 4, Patryk Kuchczyński 2, Mateusz Jachlewski 4.

Gruzja: Giga Torondjadze, Szota Tewzadze, Korneli Andriadze - Rewaz Czanturia 4, Irakli Czihowani, Wladimer Rusia, Giorgi Ciwciwadze 2, Sergo Datukaszwili 8, Rati Mschwilidze 9, Akaki Talakhadze, Lewan Berdzeniszwili 3, Ilia Gogaładze 1, Ucha Maisuradze 1, George Szikowani, Vano Kardawa, Szota Griszikaszwili 2.

Sędziowali: Mirosław Baum i Marek Góralczyk (Polska).

Kary: Polska i Gruzja po 4 minuty.

Gruzini nie popsuli uroczystej atmosfery, choć do dziesiątej minuty dzielnie stawiali czoła nieco rozkojarzonym wicemistrzom świata i prowadzili 6:4. Wtedy jednak podopieczni

trenera Bogdana Wenty wzięli się do roboty i w ciągu ośmiu minut zdobyli siedem bramek z rzędu, a udanymi rzutami popisywali się Żółtak, Jachlewski i Lijewski.

Od 20. minuty, kiedy na boisku w polskim zespole częściej pojawiali się zmiennicy pierwszego składu, gra się wyrównała. Kilka udanych interwencji zanotował Tewzadze i gospodarze schodzili do szatni na przerwę prowadząc 17:12.

W drugiej połowie posypał się grad bramek. Tradycyjnie na początku Polacy nie byli w pełni skoncentrowani i Gruzinom udawało się do 39. minuty odpowiadać bramką za bramkę. Od 40 minuty wchodzący z ławki reprezentanci Polski rzucili cztery gole z rzędu. Punktem kulminacyjnym było zagranie w 42 minucie bramkarza Adama Malchera, który rzutem przez całe boisko zdobył gola. To pierwsze trafienie tego zawodnika Zagłębia Lubin w zaledwie drugim występie w drużynie narodowej.

Od stanu 30:19 w 46 minucie toczyła się gra bramka za bramę, a publiczność dopingowała Polaków, aby dociągnęli do 40, na co zabrakło im czasu.

Przed spotkaniem w hali odsłonięto tablicę pamiątkową, która uhonorowała jubileusz polskich szczypiornistów. W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński, minister sportu Mirosław Drzewiecki, prezes PKOl Piotr Nurowski, a także prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej Hassan Mustafa.

To właśnie w podkaliskim Szczypiornie przed 90-laty znajdował się obóz jeniecki, w którym polscy żołnierze zainicjowali grę w piłkę ręczną. W tracie uroczystości ogłoszono także "siódemki" 90-lecia wybrane przez kapitułę złożoną ze słynnych szkoleniowców i

zawodników, z honorowym prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce Januszem Czerwińskim na czele.

Siódemki 90-lecia piłki ręcznej:

kobiety:

bramkarka - Alicja Górecka-Główczak, lewe skrzydło - Sabina Włodek, prawe skrzydło - Bożena Karkut, obrotowa - Halina Moroz-Rac, lewe rozegranie - Anna Ejsmont, prawe rozegranie - Anna Dreszel-Kostowska, środek rozegrania - Zofia Cieślikowska

mężczyźni:

bramkarz - Andrzej Szymczak, lewe skrzydło - Jerzy Melcer, prawe skrzydło - Mariusz Jurasik, obrotowy - Andrzej Sokołowski, lewe rozegranie - Daniel Waszkiewicz, prawe rozegranie - Jerzy Klempel, środek rozegrania - Jan Gmyrek.