Pyrki i Damy Radę ze złotem - relacja z Finału Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Plażowej

Po zakończonych Mistrzostwach Polski, wśród kobiet najlepszą drużyną okazała się ekipa AZS Reflex Pyrki Poznań. Zaś w kategorii mężczyzn złoty medal zawisł na szyi zawodników z Damy Radę Inowrocław.

Udział w finale, który odbył się w miniony weekend w Świnoujściu zapewniło sobie po osiem ekip w kategorii mężczyzn oraz kobiet. To właśnie wśród kobiet zabrakło mistrzyń Polski AZS AWF Wrocław, które nie biorąc udziału w tym turnieju zaprzepaściły swoją szansę na obronienie tytułu. Drugą drużyną, która nie stawiła się w Świnoujściu to Mazurki Sierpc.

W sobotę odbyły się zmagania grupowe. W kategorii kobiet swoje zmagania wygrały Byczki Kowalewo Pomorskie oraz Red Hot Czili Buk. Zaś wśród mężczyzn najlepszymi drużynami okazała się dwójka faworytów do złotego medalu Damy Radę Inowrocław oraz Gru Juko Poznań.

Kategoria kobiet

Pierwszy niedzielny półfinał należał do poznańskich Pyrek. Pierwszy set wygrały z kilkupunktową przewagą nad Byczkami Kowalewo Pomorskie. W drugiej odsłonie to zawodniczki z Kowalewa zmusiły Pyrki do gonienia wyniku, doprowadzając do shoot – outów. Zwycięsko wyszły z nich poznanianki. W drugim półfinale zmierzyły się Warszawa Skład oraz Red Hot Czili Buk. Awans do finału ugrały te drugie, a dziewczynom ze stolicy pozostała walka o brązowy medal.

O piąte miejsce rywalizowały ze sobą Dziewczyny z Drużyny ze Szczecina oraz Relax Warszawa. Obie ekipy wygrały po secie i ostateczny triumf po shoot - outach zapewniły sobie te drugie.

Byczki Kowalewo w meczu o trzecie miejsce zmierzyły się z Warszawą Skład. Pierwszy set zdecydowanie należał do kowalewianek, które wygrały go 16:8. W drugim, dziewczyny ze stolicy usiłowały doprowadzić do shoot - outów, jednak po zaciętej walce górą były ponownie zawodniczki z kujawsko - pomorskiego.

W meczu o złoty medal spotkały się Pyrki Poznań oraz Red Hot Czili Buk. W pierwszym secie tegoroczne zdobywczynie Pucharu Polski wypracowały sobie bezpieczną przewagę i pewne zwycięstwo w stosunku 14:4. W drugim secie zawodniczki obu drużyn na początku nie wykańczały wszystkich swoich akcji. Potem przyśpieszyły grę i szczypiornistki Red Hot Czili Buk goniły Pyrki. Jednak te zachowały kilkupunktowy odstęp, by ostatecznie wygrać 18:15 drugiego seta i cały mecz, zdobywając tym samym Mistrzostwo Polski.

Kategoria mężczyzn

W pierwszym półfinałowym spotkaniu Damy Radę Inowrocław zmierzył się ze swoim rywalem zza miedzy Vambresią Wąbrzeźno. Bardzo wysoka wygrana inowrocławian w pierwszym secie nie zapowiadała zaciętej walki w drugim. Błędy Damy Radę sprawiły, że o ich wygranej musiała zadecydować dopiero złota bramka. W drugim półfinale ubiegłoroczny Mistrz Polski Gru Juko Poznań podejmował z kolei Fuzję Olsztyn. Faworyzowani poznaniacy pokonali rywali zapewniając sobie awans do finałowej batalii o Mistrzostwo Polski.

W pojedynku o piąte miejsce pomiędzy Orłami Kopcysia a Rondel Team Legnica, lepsi okazali się zawodnicy z Warmii. Zaś w walce o siódmą lokatę drużyna Beach Boysów z Warszawy pokonała KSZO Odlewnię Ostrowiec Świętokrzyski.

O trzecie miejsce na podium walczyła dwójka pokonanych półfinalistów - Fuzja Olsztyn oraz Vambresia Wąbrzeźno. To właśnie drużyna z Warmii prowadziła przez cały pierwszy set. Niespodziewanie jednak pod koniec wąbrzeźnianie wyrównali wynik i wyszli na jednopunktowe prowadzenie. Do ostatnich sekund tego seta, obronili rezultat 12:11. W drugim, z olsztynian uszło powietrze i oddali prowadzenie zawodnikom z Wąbrzeźna. Ci z minuty na minutę powiększali swoją przewagę, by spokojnie dograć wynik na swoją korzyść. Ostatecznie wygrali 21:13 zdobywając brązowy krążek Mistrzostw Polski.

Całe zawody zwieńczył finałowy mecz o Mistrzostwo Polski w kategorii mężczyzn. W pierwszym secie, od początku ton rywalizacji nadawali zawodnicy Gru. Jednak inowrocławianie w ciągu kilku minut szybko odrobili straty i wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Utrzymali je, wygrywając 24:18. W drugiej odsłonie, choć pierwsze punkty zdobyli szczypiorniści Damy Radę, to poznaniacy rozdawali karty na boisku. Choć zawodnicy z Kujaw próbowali gonić wynik, ostatecznie to Gru wygrało 25:16 i zwycięzca został wyłoniony w shoot-outach.

Klasyfikacja generalna wśród kobiet: 1. AZS Reflex Pyrki Poznań 2. Red Hot Czili Buk 3. Byczki Kowalewo Pomorskie 4. Warszawa Skład 5. Relax Warszawa 6. Dziewczyny z Drużyny ze Szczecina

Najlepsza bramkarka: Monika Orzechowska (Byczki Kowalewo Pomorskie) Najlepsza zawodniczka: Marta Łyszczyk (Pyrki Poznań)

Klasyfikacja generalna wśród mężczyzn: 1. Damy Radę Inowrocław 2. Gru Juko Poznań 3. Vambresia Wąbrzeźno 4. Fuzja Olsztyn 5. Orły Kopcysia Olsztyn 6. Rondel Team Legnica 7. Beach Boys Warszawa 8. KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski

Najlepszy bramkarz: Bartosz Makowski (Damy Radę Inowrocław) Najlepszy zawodnik: Bartosz Wojdak (Vambresia Wąbrzeźno)