TOP 10 najlepszych transferów w Europie

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Za nami pierwsze spotkania na ligowych parkietach całej Europy w sezonie 2011/12. Dziennikarze portalu handball-planet.com zdecydowali się sklasyfikować wakacyjne transfery w męskich europejskich klubach i wybrać spośród nich dziesięć najlepszych.

Lista dziesięciu najlepszych transferów wg portalu handball-planet.com:

1. Nikolaj Markussen (23 lata, rozgrywający, Nordsjælland Håndbold --->>> BM Atletico Madryt)

Mierzący ponad 210 cm duński rozgrywający dość niespodziewanie znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia najlepszych transferów. Dla niespełna 23-letniego zawodnika obecny sezon może okazać się przełomowy - po transferze z prowincjonalnego Nordsjælland Håndbold Duńczyk ma szansę stać się czołową postacią BM Atletico Madryt, które pragnie odzyskać prymat zarówno w Hiszpanii, jak i w Europie. Czy Markussen zostanie gwiazdą światowego formatu? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, jednak młody rozgrywający posiada ogromny potencjał, którego malutką dawkę mogliśmy ujrzeć podczas spotkania o Superpuchar Hiszpanii (RELACJA + WIDEO).

2. Sławomir Szmal (32 lata, bramkarz, Rhein-Neckar Löwen --->>> Vive Targi Kielce)

"Gdzie jest Szmal, tam jest Liga Mistrzów" - tak dziennikarze portalu handball-planet.com uzasadnili wybór Szmala do czołowej dziesiątki najlepszych transferów. Ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, zwłaszcza że "Kasa" wprowadzając kieleckie Vive Targi do fazy grupowej elitarnej Ligi Mistrzów, wyeliminował swój poprzedni klub, niemieckie Rhein-Neckar Löwen. Po ośmiu latach występów na parkietach Bundesligi kapitan reprezentacji Polski zdecydował się powrócić do ojczyzny, gdzie za cel stawia sobie m.in. wywalczenie pierwszego złotego medalu mistrzostw Polski.

Sławomir Szmal będzie jedną z największych gwiazd polskiej PGNiG Superligi

3. Ólafur Stefánsson (38 lat, rozgrywający, Rhein-Neckar Löwen --->>> AG Kopenhaga)

Mimo że w tym roku skończył już 38 lat, nie spieszno mu na piłkarską emeryturę. Jeden z najlepszych leworęcznych rozgrywających w historii po dwóch latach występów w Rhein-Neckar Löwen zdecydował się na przenosiny do Kopenhagi, gdzie kapryśny duński miliarder Jesper "Kasi" Nielsen postanowił zainwestować swe pieniądze w miejscową ekipę szczypiornistów. Czy drużyna nazywana w kuluarach "Dumą Skandynawii" osiągnie sukces na arenie międzynarodowej? Dziennikarze zagranicznych portali zgodnie przyznają, że z pomocą Stefánssona będzie o to zdecydowanie łatwiej.

4. Oscar Carlén (23 lata, rozgrywający, SG Flensburg-Handewitt --->>> HSV Hamburg)

Nowy nabytek mistrza Niemiec, ekipy HSV Hamburg to podobnie jak w przypadku Markussena melodia przyszłości. 23-letni rozgrywający co prawda ma już na swoim koncie udane występy w reprezentacji Szwecji (4. miejsce na MŚ w 2011 roku), jednak według wielu specjalistów kariera młodego Szweda dopiero nabierze rozpędu. Wychowanek Ystads IF wystąpił w barwach SG Flensburg-Handewitt w 92 ligowych spotkaniach, w których zdobył 406 bramek. Utalentowany rozgrywający musi jednak mieć świadomość, iż oczekiwania względem niego będą w Hamburgu jeszcze większe.

Carlén występował we Flensburgu przez trzy sezony (fot. faz.net)

5. Krzysztof Lijewski (28 lat, rozgrywający, HSV Hamburg --->>> Rhein-Neckar Löwen)

O ogromnej wartości Krzysztofa Lijewskiego przekonali się dobitnie polscy fani szczypiorniaka podczas tegorocznych mistrzostw świata w Szwecji. 28-letni rozgrywający to aktualnie jeden z filarów zarówno reprezentacji Polski, jak i nowego klubu, Rhein-Neckar Löwen. Lwy z Mannheim po niedawnej porażce w turnieju o "dziką kartę" straciły co prawda na notowaniach, jednak zadaniem wszechstronnego rozgrywającego będzie wydostanie zespołu z kryzysu i wywalczenie medalu w rozpoczynających się właśnie rozgrywkach Bundesligi.

Podobnie jak w reprezentacji Polski, także w ekipie Rhein-Neckar Löwen Krzysztof Lijewski będzie pełnił funkcję lidera zespołu

6. Kim Ekdahl Du Rietz (22 lata, rozgrywający, Lugi HF --->>> Nantes HBC)

Jeszcze niedawno 22-letni Szwed łączony był z transferem do mistrza Polski, ekipy Orlen Wisły Płock, a obecnie przygotowuje się do inauguracji rozgrywek francuskiej Division 1 w barwach Nantes HBC. Transfer byłego już zawodnika Lugi HF i jednego z czołowych szczypiornistów tegorocznych mistrzostw świata w Szwecji był jedną z najdłuższych sag wakacyjnego okna transferowego. Wydaje się jednak, że francuski klub będzie dla Du Rietza jedynie przystankiem w drodze do jednej z potęg europejskiego szczypiorniaka.

7. Iker Romero Fernández (31 lat, rozgrywający, FC Barcelona Intersport --->>> Füchse Berlin)

"Ruch marketingowy czy zwykła pomyłka?" - takie pytanie zadają dziennikarze portalu handball-planet.com. Transfer 31-letniego Romero do rewelacji poprzedniego sezonu niemieckiej Bundesligi, ekipy Füchse Berlin może bowiem okazać się totalną klapą z uwagi na dużo bardziej wymagającą konkurencję wśród zespołów walczących o europejskie puchary. Drugą stroną medalu jest, iż próżno szukać w zespole berlińskich Lisów zawodnika z takim doświadczeniem, jakie posiada reprezentant Hiszpanii.

Po 15 latach występów w Hiszpanii, Iker Romero zdecydował się na wyjazd do Niemiec

8. Dejan Perić (40 lat, bramkarz, MKB Veszprem --->>> Celje Pivovarna Laško)

Blisko 41 lat, występy w sześciu klubach w czterech krajach, liczne tryumfy w krajowych oraz europejskich pucharach. Po siedmiu latach gry w FC Barcelonie oraz MKB Veszprem, doświadczony golkiper zdecydował się powrócić do klubu, z którym święcił największe sukcesy. W Celje Pivovarnej Laško Serb ma zostać pierwszym bramkarzem, a także trenerem golkiperów. Wiele wskazuje na to, że będzie to jego ostatni sezon w zawodowym szczypiorniaku, jednak Perić uwielbia zaskakiwać. Legenda.

9. Viran Morros de Argila (27 lat, rozgrywający, BM Atletico Madryt --->>> FC Barcelona Intersport)

27-letni rozgrywający to niezwykle doświadczony i utytułowany zawodnik. Po latach sukcesów odnoszonych z ekipą BM Ciudad Real (obecnie BM Atletico Madryt) oraz z uwagi na problemy finansowe poprzedniego pracodawcy, Morros zdecydował się zmienić barwy klubowe. Zainteresowanie jego usługami wyraziła drużyna FC Barcelony Intersport, w barwach której w wieku 17 lat rozpoczynał profesjonalną karierę. W zespole Xaviego Pascuala będzie odpowiedzialny przede wszystkim za grę w defensywie.

27-letni Morros chce teraz święcić sukcesy w ekipie Dumy Katalonii (fot. fcbarcelona.com)

10. Denis Buntić (28 lat, rozgrywający, CB Real Ademar Ademar León --->>> Vive Targi Kielce)

Rozgrywający reprezentacji Chorwacji, wicemistrz świata z 2005 roku oraz dwukrotny wicemistrz Europy (2008 i 2010). Podpisując trzyletni kontrakt z drużyną Vive Targów Kielce, wydawał się być sporą niewiadomą, jednak jego wspaniały występ w turnieju o "dziką kartę" szybko rozwiał wszelkie wątpliwości. Buntić bez wątpienia będzie jednym z czołowych rozgrywających polskiej PGNiG Superligi.

Czytaj również:

--->>> Podsumowanie letniego okna transferowego w Europie

Źródło artykułu:
Komentarze (0)