Siódemka sezonu według Sportowych Faktów

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Przy pomocy korespondentów naszego działu cyklicznie prezentowaliśmy przez cały sezon „Siódemkę kolejki”. Rozgrywki w ekstraklasie kobiet dobiegły końca i przyszła pora na zaprezentowanie najbardziej wartościowych szczypiornistek całego sezonu 2007/2008. Indywidualne wyróżnienia na każdej pozycji zostały stworzone na podstawie ilości pojedynczych wyróżnień.

W tym artykule dowiesz się o:

Bramkarka: Małgorzata Sadowska (Dablex AZS AWFiS Gdańsk) [12]

Spotkania: 31

Bramki: 4

Średnia bramek: 0,13

Niezwykle udany sezon rozegrała bramkarka akademickiego zespołu z Gdańska. Małgorzata Sadowska wielokrotnie okazywała się najbardziej wartościową szczypiornistką swojej ekipy, w dużym stopniu przyczyniając się do triumfów gdańszczanek. Dodatkowo zawodniczka Dablex-u wystąpiła na grudniowych Mistrzostwach Świata oraz okazała się najjaśniejszą szczypiornistką kadry narodowej podczas turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich. W tegorocznym sezonie bramkarka z Gdańska zanotowała dodatkowo cztery celne trafienia.

Lewe skrzydło: Kinga Polenz (Piotrcovia Piotrków Tryb.) [10]

Spotkania: 26

Bramki: 136

Średnia bramek: 5,23

Skrzydłowa Piotrcovii Piotrków Trybunalski oraz reprezentacji Polki była podporą swojej drużyny w tegorocznym sezonie. Mimo, że apetyty w Piotrkowie Tryb. były większe, to do postawy Kingi Polenz nie można mieć zastrzeżeń. Szczypiornistka łącznie w 26 spotkaniach rzuciła 136 bramek (średnia 5,23). Najlepszym indywidualnym występem skrzydłowej był pojedynek przeciwko Politechnice Koszalińskiej, w którym zawodniczka rzuciła 14 bramek.

Lewe rozegranie: Marta Gęga (Finepharm Carlos Jelenia Góra) [8]

Spotkania: 29

Bramki: 240

Średnia bramek: 8,28

Marta Gęga poprowadziła zespół Finepharmu Carlos Jelenia Góra do ogromnego sukcesu, za jaki niewątpliwie można uznać wysoką piątą lokatę w sezonie 2007/2008. Rozgrywająca ekipy ze stolicy Karkonoszy bardzo szybko stała się liderką zespołu, a dodatkowo okazała się najskuteczniejszą zawodniczką całego sezonu. W 29 spotkaniach szczypiornistka z Jeleniej Góry rzuciła aż 240 bramek (średnia 8,28). Najlepszym osiągnięciem strzeleckim szczypiornistki było 15 bramek w meczu w Chorzowie, przeciwko miejscowej drużynie Ruchu.

Środek rozegrania: Kamila Całużyńska (Łączpol Gdynia) [9]

Spotkania: 20

Bramki: 138

Średnia bramek: 6,90

Drużyna beniaminka rozgrywek - Łączpolu Gdynia okazała się największym przegranym rozgrywek play-off. Ekipa, która po sezonie zasadniczym zajęła trzecią lokatę, w trzeciej rundzie rozgrywek wygrała tylko jedno spotkanie i zajęła ostatecznie 7 pozycję. Zespół musiał sobie radzić bez środkowej rozgrywającej, gdyż Kamila Całużyńska z powodu kontuzji rozegrała w play-off jedynie dwa mecze. Mimo 20 występów szczypiornistka Łączpolu rzuciła 138 bramek (średnia 6,90) i dziewięciokrotnie została nominowana do naszego zestawienia.

Prawe rozegranie: Olena Naumenko (Dablex AZS AWFiS Gdańsk) [13]

Spotkania: 32

Bramki: 200

Średnia bramek: 6,25

Olena Naumenko bardzo szybko wkomponowała się w grę zespołu z Gdańska. Już w pierwszym sezonie w barwach Dablex-u, szczypiornistka zaprezentowała bardzo wysoką skuteczność oraz inteligencję w grze ofensywnej. Leworęczna rozgrywająca z Pomorza zajęła drugie miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych szczypiornistek ligi – (200 bramek / 32 mecze). Wraz z końcem rozgrywek Olena Naumenko podjęła dość zaskakującą decyzję o zakończeniu sportowej kariery. Dla rozgrywek jest to ogromna strata, gdyż zawodniczka od lat uważana była za najbardziej wartościową szczypiornistką na prawym rozegraniu.

Prawe skrzydło: Małgorzata Majerek (SPR Safo Lublin) [15]

Spotkania: 29

Bramki: 117

Średnia bramek: 4,03

Po raz kolejny Małgorzata Majerek swoją grą przyczyniła się do mistrzowskiego tytułu dla ekipy z Lublina. Udane występy reprezentantka Polski zaprezentowała w wielkim finale przeciwko gdańszczankom. Skrzydłowa SPR-u rzuciła w czterech decydujących konfrontacjach 17 bramek. Prawoskrzydłowa nie miała na swojej pozycji większej konkurencji, gdyż w naszej lidze brakuje klasowych leworęcznych skrzydłowych. Zawodniczka z Lublina według naszego zestawienia okazała się najwartościowszą szczypiornistką ligi, znajdując się aż piętnastokrotnie w "Siódemce kolejki".

Kołowa: Marta Goraj (AZS Politechnika Koszalińska) [10]

Spotkania: 29

Bramki: 101

Średnia bramek: 3,48

Drużyna AZS-u Politechniki Koszalińskiej sprawiła swoim sympatykom w tegorocznym sezonie ogromną niespodziankę. Ekipa zajęła wysoką czwartą lokatę, a dodatkowo zespół zagra w sobotę w wielkim finału Pucharu Polski. Wysoką formę przez cały sezon prezentowała młoda obrotowa Marta Goraj. Zawodniczka z Pomorza oprócz znakomitej pracy w grze defensywnej zapisała na swoim koncie 101 celnych trafień. Dla wychowanki Hermesu Gryfino sportowa kariera rozwija się znakomicie i reprezentacyjna kariera stoi otworem.

Ławka rezerwowych:

Bramkarka: Solomiya Shyverska (Łączpol Gdynia) [8]

Lewe skrzydło: Marta Oreszczuk (Finepharm Carlos Jelenia Góra) [8]

Lewe rozegranie: Elżbieta Olszewska (Interferie Zagłębie Lubin) [7]

Środek rozegrania: Joanna Dworaczyk (AZS Politechnika Koszalińska) [8]

Prawe rozegranie: Alesia Mihdaliova (Start Elbląg) [7]

Prawe skrzydło: Hanna Strzałkowska (Piotrcovia Piotrków Tryb.) [6]

Kołowa: Katarzyna Szklarczuk (Start Elbląg) [9]

Zestawienie zostało stworzone przy współpracy korespondentów naszego działu.

[] - liczba w nawiasie oznacza liczbę wyróżnień w zestawieniu Sportowych Faktów.

Źródło artykułu: