Liga Europy: osiem goli w Manchesterze. Kapitalna druga połowa United

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / PETER POWELL / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru United
PAP/EPA / PETER POWELL / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru United

Po pierwszej połowie pachniało niespodzianką. AS Roma na przekór przeciwnościom prowadziła na Old Trafford. Po przerwie Manchester United wszystko zmienił. Zmiażdżył Giallorossich i po wygranej 6:2 może czuć się finalistą Ligi Europy.

Po wyeliminowaniu między innymi Realu Sociedad i AC Milanu zespół z Manchesteru trafił na AS Romę - drużynę zdolną w ofensywie, zawodną w obronie. W 2007 roku Giallorossi ponieśli na Old Trafford jedną z najbardziej pamiętnych klęsk w europejskich pucharach. Rzymianie przegrali w Manchesterze 1:7. W czwartek tradycji stało się zadość i dostali tylko trochę mniej srogie lanie.

Konfrontacja rozpoczęła się pechowo dla rzymian. Nękani kontuzjami stracili istotnego piłkarza. Jordan Veretout naciągnął mięsień w 3. minucie i nie był w stanie kontynuować gry. Trener Paulo Fonseca wprowadził za bramkostrzelnego pomocnika Gonzalo Villara. Mecz nie rozkręcił się na dobre i już pojawiły się problemy gości.

W 9. minucie Manchester United strzelił gola rozkojarzonym przeciwnikom. Bruno Fernandes pokonał Paua Lopeza miękkim strzałem w sytuacji sam na sam. Wybiegł na czystą pozycję po zgrabnej wymianie podań Marcusa Rashforda oraz Edinsona Cavaniego. Menedżer Ole Gunnar Solskjaer bił brawo, ponieważ wszystko układało się w tym momencie po myśli jego zespołu.

AS Roma nie poddała się. Praktycznie pierwsza akcja dała jej gola na 1:1. Lorenzo Pellegrini wykonał rzut karny w 15. minucie i pokonał Davida de Geę. Hiszpan wyczuł intencję Włocha, ale nie zdołał dosięgnąć piłki. Jedenastka została podyktowana za zagranie ręką Paula Pogby, który sunąc wślizgiem, dotknął ręką dośrodkowanie Ricka Karsdorpa.

Robiło się interesująco, ponieważ Giallorossi nabrali pewności siebie. Co prawda przed przerwą stracili z powodu kontuzji dwóch kolejnych piłkarzy Paua Lopeza oraz Leonardo Spinazzolę, mimo to objęli prowadzenie 2:1. Edin Dzeko w 34. minucie wepchnął piłkę z bliska do siatki po wstrzeleniu Lorenzo Pellegriniego. Praktycznie dwa wypady zespołu ze Stadio Olimpico zakończyły się dwoma golami i dlatego to oni mieli zaliczkę po 45 minutach.

Manchester United rozpędził się po rozmowie w szatni z Ole Gunnarem Solskjaerem. W 48. minucie Edinson Cavani doprowadził do remisu 2:2 mocnym uderzeniem z pola karnego. Przymierzył on w okienko obok bezradnego Antonio Mirante. Podawał Bruno Fernandes i dorzucił asystę do wcześniej strzelonego gola. Ekipa z Anglii wróciła do walki o zwycięstwo i to ona nacierała z dużym zaangażowaniem w poszukiwaniu kolejnych bramek.

Edinson Cavani strzelił w swojej karierze 11 goli rzymianom. Tym razem popisał się dubletem i w 64. minucie dał prowadzenie 3:2 Manchesterowi United. Przyczaił się w odpowiednim miejscu i wykonał dobitkę uderzenia Aarona Wana-Bissaki.

Rozpoczęła się kanonada dominujących w drugiej połowie gospodarzy. Jakby zasług Edinsona Cavaniego było mało, to po faulu Chrisa Smallinga na nim została podyktowana jedenastka zamieniona w gola na 4:2 przez Bruno Fernandesa. Konkurentem Urusa do tytułu najważniejszego zawodnika meczu był tylko Portugalczyk. Po dośrodkowaniu Bruno Fernandesa na 5:2 główkował Paul Pogba w 75. minucie. Wynik ustalił w 86. minucie Mason Greenwood po kolejnym koszmarze w obronie gości, a 6:2 to już rozmiar pogromu, który pozbawia dużych emocji ten półfinał.

Manchester United - AS Roma 6:2 (1:2) 1:0 - Bruno Fernandes 9' 1:1 - Lorenzo Pellegrini (k.) 15' 1:2 - Edin Dzeko 34' 2:2 - Edinson Cavani 48' 3:2 - Edinson Cavani 64' 4:2 - Bruno Fernandes (k.) 71' 5:2 - Paul Pogba 75' 6:2 - Mason Greenwood 86'

United: David de Gea - Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelof, Harry Maguire, Luke Shaw - Scott McTominay, Fred (83' Nemanja Matić) - Marcus Rashford (76' Mason Greenwood), Bruno Fernandes (89' Juan Mata), Paul Pogba - Edinson Cavani

Roma: Pau Lopez (28' Antonio Mirante) - Chris Smalling, Bryan Cristante, Roger Ibanez - Rick Karsdorp, Amadou Diawara, Jordan Veretout (5' Gonzalo Villar), Leonardo Spinazzola (37' Bruno Peres) - Lorenzo Pellegrini, Henrich Mchitarjan - Edin Dzeko

Żółte kartki: Pogba (United) oraz Villar, Smalling (Roma)

Sędzia: Carlos del Cerro Grande (Hiszpania)

Czy Manchester United wygra również rewanż na Stadio Olimpico?