Serie A: niezdarna Atalanta. Pudłowała na potęgę i dostała karę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: Gianluca Mancini i Duvan Zapata
PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: Gianluca Mancini i Duvan Zapata

Atalanta zmarnowała ogrom sytuacji podbramkowych w meczu na Stadio Olipico. Powinna zwyciężyć i to wysoko, a zremisowała 1:1 z AS Romą. Giallorossi dopiero na kwadrans przed końcem podstawowego czasu oddali pierwsze uderzenie celne.

AS Roma znajduje się na siódmym miejscu, które na zakończenie sezonu będzie oznaczać konieczność zagrania w Lidze Konferencji UEFA. Nie jest to szczyt ambicji półfinalisty Ligi Europy. Na wyprzedzenie jednej z wyżej notowanych drużyn pozostało jeszcze trochę czasu, ale potrzeba do tego regularnego punktowania, również kosztem innych klubów z czołówki.

Atalanta podobnych kłopotów nie ma i w czwartek grała o pozycję wicelidera ligi włoskiej. Mogła pozbawić drugiego miejsca w tabeli AC Milan, który w środę przegrał z US Sassuolo. Podopieczni Gian Piero Gasperiniego przystąpili do ataku na Stadio Olimpico i tworzyli lepsze sytuacje podbramkowe niż Giallorossi.

Dobrych szans na pokonanie Paua Lopeza nie wykorzystali Duvan Zapata oraz Josip Ilicić. Hiszpan miał szczęście, że doświadczeni rywale z Bergamo strzelali prosto w niego. Skuteczniejszy był Rusłan Malinowskyj i w 26. minucie dał prowadzenie 1:0 Atalancie. Ukrainiec dostawił stopę do podania Robina Gosensa ze skraju pola karnego. Malinowskyj od początku marca strzelił osiem goli i to najlepszy wynik pomocnika w pięciu topowych ligach Europy w tym okresie.

Roma na początku spotkania jeszcze ripostowała, ale od momentu zmiany wyniku do końca pierwszej połowy statystowała. Podopieczni Paulo Fonseki nie oddali przed przerwą strzału celnego i wynik pozostawał na styku tylko dzięki nieskuteczności gości. Oni oddali siedem prób w bramkę Lopeza.

Druga połowa nie rozpoczęła się inaczej. Romie można było zarzucić prawie wszystkie mankamenty, a Atalancie głównie nieskuteczność. Neroblu zgotowali sobie jednak nerwową końcówkę, ponieważ w 69. minucie Robin Gosens opuścił boisko z powodu drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki. Zobaczył ją po faulu na Jordanie Veretoucie. Rozpoczęła się rywalizacja jedenastu graczy Romy z dziesięcioma przeciwnikami.

W 75. minucie Roma oddała pierwsze uderzenie celne i było ono od razu do bramki. Bryan Cristante ułożył sobie piłkę na stopie i podjął brawurową decyzję o przetestowaniu Pierluigiego Golliniego z dystansu. Bramkarz Atalanty nie zdał egzaminu, popełnił błąd i zrobiło się 1:1. Częściowo zrehabilitował się później po strzale Edina Dzeko, który był dla rzymian szansą nawet na rozstrzygnięcie meczu.

AS Roma - Atalanta BC 1:1 (0:1) 0:1 - Rusłan Malinowskyj 26' 1:1 - Bryan Cristante 75'

Roma: Pau Lopez - Gianluca Mancini, Bryan Cristante, Roger Ibanez - Rick Karsdorp, Gonzalo Villar (76' Carles Perez), Jordan Veretout, Riccardo Calafiori (46' Bruno Peres) - Lorenzo Pellegrini, Henrich Mchitarjan (86' Borja Mayoral) - Edin Dzeko

Atalanta: Pierluigi Gollini - Berat Djimsiti, Cristian Gabriel Romero, Jose Luis Palomino - Joakim Maehle, Marten De Roon, Remo Freuler, Robin Gosens - Josip Ilicić (59' Luis Muriel), Rusłan Malinowskyj (59' Mario Pasalić) - Duvan Zapata

Żółte kartki: Calafiori, Villar, Ibanez (Roma) oraz Gosens (Atalanta)

Czerwone kartki: Roger Ibanez (Roma) /90' - za drugą żółtą/ oraz Robin Gosens (Atalanta) /69' - za drugą żółtą/

Sędzia: Gianpaolo Calvarese