Copa Libertadores: Czwarty tytuł Estudiantes

Argentyński zespół Estudiantes La Plata pokonał w środę na stadionie Governador Magalhães Pinto w Belo Horizonte lokalną ekipę Cruzeiro 2:1 (gole Fernándeza, Bosellego i dla gospodarzy Henrique), po raz czwarty w historii zdobywając Copa Libertadores, najważniejsze trofeum w Ameryce Południowej.

Po bezbramkowym remisie w pierwszym spotkaniu, wszystkie bramki padły w drugiej połowie rewanżu, a ta zwycięska na kwadrans przed końcem. Wtedy po serii stałych fragmentów bitych bezowocnie przez Leandra Beníteza do piłki w prawym narożniku boiska podszedł Juan Sebastián Verón i dokładnie obsłużył w polu karnym Mauro Bosellego. Były napastnik Boca Juniors zdobył ósmego gola w rozgrywkach - o tym się będzie pamiętało najbardziej.

Estudiantes jako pierwsi wyszli na prowadzenie już w 51. minucie, gdy do siatki trafił Gastón Fernández, przydomek "Kocica". Sześć minut potem Brazylijczyk Henrique jako ostatni pokonał Mariana Andújara, który podpisał już kontrakt z włoskim Catanią.

Zdziwienie musiała wywołać po stracie drugiego gola zmiana trenera Adilsona Batisty, który zdjął z placu gry Wellingtona, najlepszego strzelca zespołu, wprowadzając Thiago Ribreiro. Ten w 87. minucie popisał się wolejem w poprzeczkę.

Spotkanie na Mineirão oglądały znakomitości południowoamerykańskiego futbolu, m.in. Carlos Bilardo, trener mistrzów świata z 1986 roku.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika finału odebrał Verón, kapitan Estudiantes i syn Juana Ramóna Veróna, który zdobył z klubem trzy poprzednie tytuły (1968-70) najlepszej drużyny w Ameryce Południowej. Juan Sebastián, były zawodnik Manchester Utd i Interu Mediolanu, po powrocie do ojczyzny powrócił również do reprezentacji kraju.

Argentyński zespół wygrał rozgrywki o Puchar Wyzwolicieli po dwóch latach: w 2007 roku triumfowali zawodnicy Boca Juniors. Estudiantes grał w finale Libertadores po raz piąty, za każdym razem poprzednio występując w Montevideo. W 1968 roku potrzebny był trzeci mecz z Palmeiras na neutralnym terenie w Urugwaju. Rok potem Estudiantes wrócili tam na finał z Nacionalem, a w 1970 roku z innym zespołem z tego miasta, Peñarolem. Po trzech triumfach czwarty kolejny finał, znów z Nacionalem, w 1971 roku, po trzecim spotkaniu w Limie został przez ekipę z La Platy przegrany.

Sukces w Copa Libertadores należy również do trenera Alejandra Sabelli, który przejął Estudiantes z rąk Leo Astrady i kierował nim w ośmiu meczach, ponosząc tylko dwie porażki. Jako samodzielny trener mimo 54 lat, pracuje dopiero po raz pierwszy. Wcześniej był przez lata asystentem Daniela Passarelli w reprezentacji Argentyny, Meksyku i kilku klubach. Zespół popularnie zwany pincha prowadził w 24 spotkaniach, z których wygrał w Belo Horizonte piętnaste.

Sabella jako zawodnik w latach 1982-85 i 1987 wystąpił w barwach Estudiantes 163 razy (14 w rozgrywkach międzynarodowych), zdobywając dziesięć goli i dwa tytuły krajowe.

Cruzeiro - Estudiantes 1:2

0:1 - Gastón Fernández 51'

1:1 - Henrique 57'

1:2 - Mauro Boselli 75'

Cruzeiro: Fábio; Jonathan, Leonardo Silva, Thiago Heleno, Gerson Magrão; Henrique, Ramires, Marquinhos Paraná, Wagner (71' Athirson); Wellington Paulista (74' Thiago Ribeiro), Kléber. Trener Adilson Batista.

Estudiantes: Andújar; Cellay, Schiavi, Desábato, Ré; E. Pérez, Braña (86' M. Sánchez), Verón, Benítez (80' J. M. Díaz); Boselli, G. Fernández (90+1' Calderón).

Żółte kartki: Kléber (C); Verón, Braña, Cellay, Sánchez (E).

Sędzia: Carlos Chandía (Chile).