Komisja Ligi bezlitosna dla Cafu. Pięć klubów ukaranych

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Piotr Kucza / Na zdjęciu: Cafu
Newspix / Piotr Kucza / Na zdjęciu: Cafu
zdjęcie autora artykułu

Podczas meczu ze Śląskiem Wrocław Cafu został wyrzucony z boiska za próbę oplucia rywala. Komisja Ligi zdyskwalifikowała go za to na trzy mecze. Do tego za zachowanie kibiców w trakcie derbów ukarane zostały Cracovia i Wisła Kraków.

W końcówce meczu pomiędzy Legią Warszawa i Śląskiem Wrocław (1:0) Cafu próbował opluć Arkadiusza Piecha. Chwilę wcześniej sędzia Daniel Stefański anulował decyzję o podyktowaniu rzutu karnego dla wrocławian. Sytuację sprawdził poprzez system VAR. Arbitrowi zachowanie Cafu nie umknęło uwadze i ukarał go czerwoną kartką. Dodatkowo Komisja Ligi zdyskwalifikowała go na trzy spotkania i nałożyła na niego grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych.

Komisja Ligi zajęła się także zachowaniem kibiców podczas meczu Wisła Kraków - Cracovia (3:2). Za dokonanie przez kibiców zniszczeń infrastruktury stadionowej, używanie środków pirotechnicznych oraz spalenie symboli innego klubu, Cracovia została ukarana karą finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz karą zakazu udziału zorganizowanych grup kibiców gości w dwóch kolejnych meczach Ekstraklasy z Wisłą Kraków.

Ukarana została też Wisła. Na Białą Gwiazdę nałożono karę finansową w wysokości 20 tysięcy złotych oraz karę zamknięcia sektora C (trybuny C1-C5) na jeden mecz w zawieszeniu na 12 miesięcy. Powodem kary było rzucanie przez kibiców przedmiotami na płytę boiska oraz wznoszenie haseł o charakterze obraźliwym.

ZOBACZ WIDEO Skandaliczny transparent na stadionie Lechii. "Jest delegat PZPN, jest obserwator. Nikt nie zareagował!"

- Na wysokość kary dla Cracovii miał wpływ, iż kibice tego klubu działali w warunkach recydywy, bowiem w tym sezonie dokonali już zniszczeń na sektorze gości podczas meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Jednocześnie w sprawie Wisły Kraków, Komisja wymierzyła karę finansową oraz orzekła karę zamknięcia trybuny C w przypadku powtórzenia tego typu incydentu, polegającego na zachowaniach pogardliwych lub dyskryminujących – powiedział Przewodniczący Komisji Ligi Jarosław Poturnicki, który odniósł się także do innych kar, orzeczonych w stosunku do poszczególnych klubów.

W innych sprawach, Komisja Ligi ukarała Lechię Gdańsk, Śląsk Wrocław oraz KGHM Zagłębie Lubin karami finansowymi w wysokości po 5 tysięcy za naruszenie przepisów PZPN odnośnie eksponowania treści na meczach piłkarskich podczas 25. i 26. kolejki Ekstraklasy. Chodzi o transparenty przeciwko ruchowi LGBT.

- Zgodnie z uchwałami PZPN karom dyscyplinarnym podlega eksponowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym lub dyskryminacyjnym. Komisja, co pragnę podkreślić, nie wymierza kar za głoszenie neutralnych poglądów, także społecznych, jednakże jest zobligowana do zajęcia stanowiska w przypadku naruszeń przepisów przyjętych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Tego typu zachowania nie przystoją nikomu, a wpływają negatywnie na wizerunek rozgrywek organizowanych przez Ekstraklasę oraz całej polskiej piłki nożnej - dodał Jarosław Poturnicki.

Źródło artykułu:
Komentarze (9)
avatar
Quatrro71
21.03.2019
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
To jest kara wstyd komisjo , jakby to był zawodnik Śląska było by 10 meczy wstyd i hańba jak z każdej strony pomaga się legiuni zdobyć majstra to je hańba.  
avatar
14MP 19PP
21.03.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
AAAAUUUUUUUU!! AAAAUUUUUUU!! ;D  
avatar
jurasek
20.03.2019
Zgłoś do moderacji
4
2
Odpowiedz
3 mecze? Śmiech na sali! Ale to przecież Legia! Są równi i równiejsi - jak to w Polsce.  
Hary26
20.03.2019
Zgłoś do moderacji
3
1
Odpowiedz
A jak legła przerywa co drugi mecz ,to kar nie ma bo to jest ich wizytówka I im wszystko wolno...  
Mo39
20.03.2019
Zgłoś do moderacji
4
2
Odpowiedz
Redaktorze opamiętaj się! Trzy mecze to bezlitosna , skoro zawodnicy innych drużyn dostają za czerwoną kartkę po 6 lub 7 meczów dyskwalifikacji. Oplucie kogoś wprawdzie nieudolne świadczy o Czytaj całość