Serie A: gładka wygrana Juventusu. Polacy nie uratowali Chievo Werona

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tullio M. Puglia / Na zdjęciu: piłkarze Juventusu Turyn
Getty Images / Tullio M. Puglia / Na zdjęciu: piłkarze Juventusu Turyn

Juventus nie miał problemu z pokonaniem 3:0 Chievo Werona. Jego wygrana mogła być wyższa, gdyby Cristiano Ronaldo wykorzystał rzut karny. Paweł Jaroszyński i Mariusz Stępiński weszli na boisko w drugiej połowie, ale nie zranili faworyta.

Na inaugurację sezonu Juventus wymęczył zwycięstwo z najgorszym klubem ligi. Decydującego gola na 3:2 strzelił dopiero w doliczonym czasie. Na własnym stadionie lider i jego przeciwnik nie dostarczyli tyle adrenaliny kibicom. Przewaga faworyta była niepodważalna i choć Chievo Werona od czasu do czasu starało się zaatakować i dostarczyć trochę niebanalnych wrażeń, to ani przez moment nie zanosiło się na niespodziankę w Turynie.

Defensywa Chievo została rozmontowana w 13. minucie. Gola wypracował w pojedynkę Douglas Costa. Brazylijczyk idzie nowym rokiem, nowym krokiem. Jego trafienie na 1:0 było pierwszym w sezonie. Douglas Costa zbiegł ze skrzydła przed pole karne, nie dał się tam zatrzymać trzem obrońcom i ominął Stefano Sorrentino strzałem z dystansu.

Dobrze prezentował się na lewym skrzydle Federico Bernardeschi. Wobec jego przyspieszeń wiekowi obrońcy Chievo byli bezradni. Reprezentanta Włoch musiała powstrzymywać momentami cała grupa gości. W środku pola Blaise'owi Matuidiemu towarzyszył Emre Can zamiast pauzującego za kartki Miralema Pjanicia. Często pojawiał się tam także Paulo Dybala, który grał bliżej własnej bramki niż Cristiano Ronaldo.

W 45. minucie Argentyńczyk obsłużył rewelacyjnym podaniem Emre Cana. Piłka zanim dotarła do Niemca przeturlała się między nogami Ivana Radovanovicia. Pomocnik nie zmarnował akcji Dybali i przymierzył na 2:0. Can tak samo jak Costa zdobył pierwszą bramkę w sezonie. Na liście strzelców Juventusu jest od poniedziałku 14 nazwisk, w tym aż trzy nowe. W 86. minucie dołączył do niej jeszcze Daniele Rugani, który główkował na 3:0 po wrzutce Federico Bernardeschiego z rzutu wolnego.

Na czele rankingu snajperów w klubie i w lidze jest Cristiano Ronaldo. Turyn czekał na odpowiedź Portugalczyka, którego w weekend dogonili w wyścigu po tytuł capocannoniere Duvan Zapata i Fabio Quagliarella. Akurat Ronaldo grał egoistycznie i nieefektywnie. Większość jego ataków została zatrzymana przez Chievo. W drugiej połowie miało dojść do przełamania niemocy, tyle że byłemu zawodnikowi Realu Madryt nie udało się nawet wykorzystać rzutu karnego. Strzał Cristiano Ronaldo w prawy narożnik obronił Stefano Sorrentino.

W 66. minucie wbiegł z ławki rezerwowych na boisko Mariusz Stępiński, a niewiele później pojawił się na placu Paweł Jaroszyński. Polacy nie uratowali Chievo w Turynie, choć to właśnie w okresie po ich wejściu przyjezdni oddawali strzały z największą częstotliwością.

Po meczach pucharowych, w których bramki Juventusu pilnował Wojciech Szczęsny, na inaugurację rundy rewanżowej w lidze wystąpił Mattia Perin. Do pewnego czasu Włoch był talizmanem Starej Damy, ponieważ zachowywał czyste konto ilekroć pojawiał się między słupkami. 29 grudnia w konfrontacji z Sampdorią co prawda skapitulował, ale w poniedziałek ponownie zagrał na zero z tyłu. Po raz czwarty w piątym występie.

Juventus jest niepokonanym liderem ligi z bilansem 18 zwycięstw oraz dwa remisy. Chievo jest na dnie tabeli.

Juventus - Chievo Werona 3:0 (2:0) 1:0 - Douglas Costa 13' 2:0 - Emre Can 45' 3:0 - Daniele Rugani 84'

W 53. minucie Cristiano Ronaldo (Juventus) nie wykorzystał rzutu karnego. Stefano Sorrentino obronił.

Juventus: Mattia Perin - Mattia De Sciglio, Daniele Rugani, Giorgio Chiellini, Alex Sandro (89' Moise Kean) - Federico Bernardeschi (86' Leonardo Spinazzola), Emre Can, Blaise Matuidi, Douglas Costa (75' Rodrigo Bentancur) - Paulo Dybala, Cristiano Ronaldo

Chievo: Stefano Sorrentino - Fabio Depaoli (66' Paweł Jaroszyński), Luca Rossettini, Nenad Tomović, Mattia Bani - Perparim Hetemaj (61' Emanuel Vignato), Ivan Radovanović, Sofian Kiyine - Emanuele Giaccherini, Sergio Pellissier (65' Mariusz Stępiński), Riccardo Meggiorini

Żółte kartki: De Sciglio (Juventus) oraz Bani, Kiyine (Chievo)

Sędzia: Marco Piccinini

Czy Juventus będzie niepokonany w rundzie rewanżowej Serie A?