Primera Division: trudny debiut nowego trenera Celty Vigo. Porażka z Realem Sociedad

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Javier Etxezarreta / Na zdjęciu: Juanmi i Iago Aspas
PAP/EPA / Javier Etxezarreta / Na zdjęciu: Juanmi i Iago Aspas

Miguel Cardoso nie ma co mówić o udanym debiucie. Na start pracy jego Celta Vigo przegrała z Realem Sociedad 1:2 w ostatnim meczu 13. kolejki Primera Division.

W pierwszym meczu w roli trenera Celty Vigo, Miguel Cardoso został wystawiony na trudną próbę. Portugalczyk przejął po Antonio Mohamedzie zespół z poważnymi brakami kadrowymi. Formacja pomocy jest przetrzebiona przez kontuzje, wśród nich na uraz narzeka m.in utalentowany Stanislav Lobotka. Z kolei w obronie dwaj podstawowi defensorzy musieli w poniedziałek odpokutować swoje zawieszenia za kartki. Cardoso nie miał innego wyjścia. Musiał posłać do boju niedoświadczony i niezgrany skład.

Ale początek nie zapowiadał się tak koszmarnie. Wprawdzie już w czwartej minucie postraszył Adnan Januzaj, który trafił w słupek, ale kilkanaście minut później mógł się odegrać Iago Aspas. Hiszpański snajper urwał się obrońcom i stanął oko w oko z Miguelem Angelem Moyą. Aspas chciał zejść z piłką na bok i wtedy poślizgnął się na murawie.

Defensywa Celty grała jak spętana. Gracze z tyłu zupełnie się nie rozumieli i popełniali proste, amatorskie wręcz błędy. Nie wyciągnęli wniosku z drugiego sygnału ostrzegawczego, jaki wysłał im Januzaj. Belg tym razem skutecznie im uciekł i trafił do siatki, ale był na spalonym.

Przy pierwszym golu piłkarze Realu Sociedad najwięcej zawdzięczają Jozabedowi Sanchezowi. Pomocnik banalnie stracił piłkę, próbując wyprowadzić ją z własnego pola karnego. Pierwszy strzał obronił Moya, potem piłkę z linii bramkowej ofiarnie wybił Nestor Araujo. Powiodła się dopiero trzecia próba zza pola karnego w wykonaniu Mikela  Oyarzabala. Baskowie dobrze weszli w drugą połowę i niedługo po wejściu na boisko podwyższyli wynik. David Zurutuza celnie uderzył głową po dośrodkowaniu z prawej strony od Januzaja.

W końcówce Celta podjęła próbę uratowania swojego honoru i zmniejszyła swoją stratę do rywala. Na minuty przed końcem podstawowego czasu Maximiliano Gomez wykorzystał podanie Braisa Mendeza i trafił na 1:2.

Zwycięstwo przybliżyło Basków do strefy pucharowej. Teraz drużyna Asiera Garitano traci tylko punkt do szóstego Realu Madryt. Z kolei Celta okupuje doły tabeli. Zespół z Vigo jest na 15. miejscu i ma trzy punkty przewagi nad strefą spadkową.

Primera Division, 13. kolejka: Real Sociedad - Celta Vigo 2:1 (1:0)

1:0 - Mikel Oyarzabal 37 2:0 - David Zurutuza 47' 2:1 - Maximiliano Gomez 84'

Sociedad: Moya – Zaldua (87' Gorosabel), Llorente, Moreno, Hernandez - Zubeldia, Zurutuza (79' Ramirez), Oyarzabal, Juanmi, Januzaj (64' Merino) - Jose.

Celta: Alvarez - Vazquez, Costas, Araujo, Junca - Mendez, Yokuslu, Jozabed - julsager (60' Boufal), Aspas, Mor (46' Gomez).

Żółte kartki: Ramirez i Oyarzabal (Sociedad) oraz Junca i Gomez (Celta)

Sędziował: Mario Melero Lopez.