Elana Toruń beniaminkiem II ligi. Powrót po blisko 20 latach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Piłka nożna
Materiały prasowe / Piłka nożna

Piłkarze Elany Toruń wygrali 5:1 z Unią Solec Kujawski i zagwarantowali sobie awans do II ligi. Na tak wysokim szczeblu nie występowali od 1999 roku.

Elana Toruń mogła zapewnić sobie awans tydzień temu. Na własnym stadionie przegrała jednak 0:3 z rewelacyjnym w rundzie wiosennej KP Starogard Gdański, przez co nie mogła fetować przed własną publicznością. Na szczęście drużyna prowadzona przez Rafała Góraka miała w perspektywie mecz ze zdegradowanym już przeciwnikiem z tego samego województwa. Unia Solec Kujawski przegrała w rundzie wiosennej 14 z 17 meczów.

Faworyt wyszedł na prowadzenie w 20. minucie za sprawą strzału Macieja Stefanowicza. Od tego momentu grało się gościom łatwiej, bez obciążenia psychicznego. Elana powiększyła przewagę do stanu 3:0 przed przerwą i mogła już myśleć o fecie na toruńskim rynku. Ostatecznie zwyciężyła 5:1 i pozostało świętować awans.

Najgroźniejszym przeciwnikiem Elany w tym sezonie był Świt Skolwin. Młoda drużyna z północy Szczecina była liderem przez większą część rozgrywek. Najgorsza w jej wykonaniu była druga połowa maja, kiedy zdobyła tylko punkt w trzech kolejkach. Impas skolwinian wykorzystali torunianie, a zdobytego prowadzenia nie oddali do końca kampanii.

Ponad 2000 minut w zespole Rafała Góraka rozegrali Kordian Górka, Mariusz Kryszak, Maciej Mysiak i Maciej Stefanowicz. Ci piłkarze byli filarami jedenastki. Najlepszym strzelcem Elany był Filip Kozłowski, który zdobył 13 goli.

Elana występowała po raz ostatni w II lidze w 2013 roku. Nie były to wówczas rozgrywki centralne, a podzielone na grupy zachodnią i wschodnią. Drużyna z Pomorza zdobyła wówczas zaledwie 19 punktów w 34 kolejkach i na pięć lat pożegnała się z trzecim szczeblem. W następnym sezonie zagra w najwyższej lidze od 1999 roku.

Poza Elaną awans wywalczyli zawodnicy Resovii, Widzewa Łódź i Skry Częstochowa. Ci ostatni wygrali w sobotę 3:1 z BKS-em Stal Bielsko-Biała.

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany) 2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP. Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!