Serie A: Wojciech Szczęsny bronił klasowo. Pomógł wygrać Juventusowi

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Enrico Locci / Wojciech Szczęsny interweniuje w meczu przeciwko Cagliari Calcio
Getty Images / Enrico Locci / Wojciech Szczęsny interweniuje w meczu przeciwko Cagliari Calcio

Juventus wygrał 1:0 z Cagliari Calcio na zakończenie 20. kolejki Serie A. Wojciech Szczęsny zaprezentował dobre interwencje i zachował czyste konto po raz dziewiąty w sezonie.

Przewaga Juventusu na początku meczu była wyraźna. Problemem było udokumentowanie jej golem. Przez 20 minut mistrz Włoch trafił dwukrotnie w obramowanie. Paulo Dybala strzelił z rzutu wolnego w poprzeczkę, a Federico Bernardeschi z okolic narożnika pola karnego w słupek. Niewiele później Medhi Benatia uderzył do siatki, jednak sędziowie nie uznali gola z powodu spalonego. Turyńczycy byli poirytowani faktem, że sporo starań i sytuacji podbramkowych poszło na marne.

Cagliari Calcio postanowiło odpowiedzieć. Po okresie dominacji Juventusu gospodarze oddali dwa celne uderzenia i gdyby nie Wojciech Szczęsny, przyjezdni dostaliby karę za nieskuteczność.

Reprezentant Polski popisał się pierwszą klasową interwencją po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i strzale głową Leonardo Pavolettiego. Szczęsny błysnął refleksem. Przed przerwą sparował jeszcze na słupek piłkę po uderzeniu Diego Fariasa, które kończyło kontratak Cagliari. W ten sposób w statystyce strzałów celnych zrobiło się interesująco. Po pierwszej połowie prowadziła pod tym względem 2:1 jedenastka z Sardynii.

Na początku drugiej połowy Juventus stracił Paulo Dybalę. Najlepszy strzelec zespołu doznał urazu mięśniowego, a jego zmiennikiem był Douglas Costa. Meczu nie dokończył z powodu kontuzji również Sami Khedira, za którego grał w ostatnich dwóch kwadransach Mario Mandzukić. Po niespodziewanych roszadach turyńczykom było trudno wrócić do gry z początku meczu.

Niespodzianka stawała się realna, Juventus nie potrafił nastawić celownika. Między 60. a 70. minutą spudłowali Miralem Pjanić oraz Giorgio Chiellini. Po mistrzu Włoch było widać rozczarowanie.

Gol na wagę zwycięstwa Juventusu padł w 74. minucie. Opór gospodarzy złamali Douglas Costa i Federico Bernardeschi. Młody Włoch wykorzystał płaskie dośrodkowanie Brazylijczyka i strzelił z bliska na 1:0. Piłkarze Cagliari mieli pretensje do sędziego, który nie gwizdnął ataku łokciem Benatii na Pavolettiego. Juventus miał czas na wybicie piłki, ale nie zrobił tego i być może dzięki takiemu zachowaniu nie poniósł strat w tabeli do lidera. Stara Dama jest punkt za Napoli w wyścigu po mistrzostwo Włoch.

Cagliari Calcio - Juventus Turyn 0:1 (0:0) 0:1 - Federico Bernardeschi 74'

Cagliari: Rafael - Alessio Romagna, Luca Ceppitelli, Fabio Pisacane (88' Niccolo Giannetti) - Paolo Farago, Nicolo Barella (86' Gregory van der Wiel), Luca Cigarini, Artur Ionita (69' Marco Sau), Simone Padoin - Diego Farias, Leonardo Pavoletti

Juventus: Wojciech Szczęsny - Andrea Barzagli, Medhi Benatia, Giorgio Chiellini, Alex Sandro - Sami Khedira (61' Mario Mandzukić), Miralem Pjanić, Blaise Matuidi - Federico Bernardeschi (79' Stephan Lichtsteiner), Gonzalo Higuain, Paulo Dybala (50' Douglas Costa)

Żółte kartki:  Pavoletti (Cagliari) oraz Matuidi, Bernardeschi (Juventus)

Sędzia: Gianpaolo Galvarese