Tradycji stało się zadość! Krzysztof Piątek autorem pierwszej bramki w 2018 roku

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Krzysztof Porebski / Na zdjęciu: Krzysztof Piątek
Newspix / Krzysztof Porebski / Na zdjęciu: Krzysztof Piątek

Krzysztof Piątek został autorem pierwszej bramki 2018 roku na polskiej ziemi. Napastnik Cracovii może tym samym ściągnąć na siebie nietypową klątwę, która ciąży na uczestnikach Treningu Noworocznego.

Krzysztof Piątek pokonał Krzysztofa Sendorka dokładnie o godz. 12:10, dobijając do bramki obroniony przez młodego golkipera strzał Piotra Malarczyka. Piłkarze Cracovii wybiegli na boisko z małym poślizgiem, bo nie zaczęli meczu w samo południe, lecz kilka minut później, ale nie kazali czekać kibicom na gola tak długo jak rok temu, gdy pierwsza bramka padła dopiero o godz. 12:42.

Juniorzy w dobrym stylu odpowiedzieli na trafienie Piątka. W 15. i 16. minucie Adama Wilka efektownymi uderzeniami sprzed pola karnego pokonali kolejno Daniel Krzempek i Radosław Kanach. Młodzi piłkarze Cracovii z prowadzenia nie cieszyli się jednak długo, bo szybko wyrównał Sebastian Steblecki, który sfinalizował koronkową akcję kolegów. Tuż przed przerwą strzałem z dystansu Sendorka pokonał natomiast Mateusz Szczepaniak, kilkadziesiąt sekund po zmianie stron swojego drugiego gola strzelił Piątek, a w 39. minucie najlepszy strzelec Cracovii skompletował hat-trick, ustalając wynik spotkania na 5:2 dla pierwszej drużyny.

Zwyczajowo z udziału w Treningu Noworocznym zwolnieli są obcokrajowcy, którzy tym razem skorzystali z tego przywileju i nie zjawili się przy Kałuży 1. Co ciekawe, zabrakło też prezesa Cracovii, Janusza Filipiaka i trenera Michała Probierza, który stracił szansę na debiut w tym wyjątkowym spotkaniu. W Treningu Noworocznym po raz pierwszy zagrali za to Adam Deja, Szymon Drewniak, Michał HelikKamil Pestka i Michal Pesković.

Zwiastun odejścia

Piątek przeszedł do historii jako strzelec premierowego gola na polskiej ziemi w 2018 roku, ale zyskanie tego tytułu jest obciążone "klątwą Treningu Noworocznego". W ostatniej dekadzie nad autorami pierwszych trafień wisi bowiem swoiste fatum - zdobywcy pierwszych bramek na Treningach Noworocznych w latach 2008-2012 i 2015-2017 żegnali się z Cracovią, nim upłynął rok.

Przeznaczenie oszukali jedynie Bartłomiej Dudzic (2013) i Przemysław Kita (2014), ale przygody Marcina Bojarskiego (2008), Przemysława Kuliga (2009), Dariusza Pawlusińskiego (2010), Piotra Gizy (2011), Dawida Sargi (2012), Mateusza Żytki (2015), Bartosza Kapustki (2016) i Huberta Adamczyka (2017) z Cracovią dobiegły końca kilka miesięcy po Treningach Noworocznych, w których strzelili gole na 1:0.

Czy Piątek podzieli ich los i w najbliższych oknach transferowych opuści Kałuży 1? 23-latek ma za sobą najlepszy rok w karierze, w czasie którego strzelił dla Pasów 16 goli, więc może być łakomym kąskiem dla zagranicznych klubów. Zresztą kapitan Cracovii już latem miał oferty z Włoch i Turcji.

Trzy hipotezy

Trening Noworoczny to unikalna tradycja, którą krakowski klub pielęgnuje od blisko stu lat. Mecz rozgrywany jest rokrocznie od lat '30 XX wieku z wyłączeniem jedynie lat niemieckiej okupacji i okresu stalinowskiego. Nawet kiedy w połowie grudnia 1963 roku stadion Pasów (niezmiennie od ponad 100 lat znajdujący się w tym samym miejscu) doszczętnie spłonął, 1 stycznia 1964 roku zagrano na jego zgliszczach. Dwukrotnie Trening Noworoczny odbył się jednak na innych obiektach: w 1966 i w 2010 roku grano odpowiednio przy 3 maja i Wielickiej 101 z powodu remontu głównego stadionu Pasów.

Kiedy wszystko się zaczęło? Dokładnej daty nie pamięta nikt i nie wspominają o niej klubowe archiwa. Istnieją natomiast trzy hipotezy mówiące o narodzinach Treningu Noworocznego Cracovii. Według pierwszej, w 1920 roku jeden z graczy Pasów podpatrzył ten zwyczaj w Wiedniu i przeniósł go na grunt krakowski. W innym przypadku mówi się o inspiracji wziętej z turnieju towarzyskiego w Paryżu, na który zaproszona była Cracovia.

Wreszcie trzecia i chyba najbliższa sercom kibiców Cracovii mówi o Treningu rozegranym w roku 1924 lub 1925, którego inicjatorem był Ludwik Gintel - ten sam, który rzucił kiedyś do swoich partnerów z drużyny przed derbowym meczem z Wisłą: - No to panowie, idziemy na tę Świętą Wojnę. Tym razem miał namówić kolegów na rozegranie sparingu wprost po wyjściu z sylwestrowego balu.

Cracovia znalazła naśladowców w różnych rejonach Polski, ale to strzelca pierwszego gola podczas Treningu Noworocznego uznaje się tradycyjnie za autora pierwszej bramki na polskich boiskach w Nowym Roku.

Trening Noworoczny jest tylko przerywnikiem w zimowej przerwie. Właściwe przygotowania do rundy wiosennej Pasy rozpoczną 8 stycznia. Krakowianie będą trenowali na własnych obiektach i na zgrupowaniu w Turcji.

Cracovia I - Cracovia II 5:2 (3:2) 1:0 - Piątek 4' 1:1 - Krzempek 15' 1:2 - Kanach 16' 2:2 - Steblecki 19' 3:2 - Szczepaniak 30' 4:2 - Piątek 32' 5:2 - Piątek 39'

Cracovia I: Wilk - Wójcicki, Malarczyk, Helik, Pestka - Steblecki, Deja, Drewniak, Wdowiak - Szczepaniak, Piątek. Grali również: Pesković, Ożóg, Steblecki. Cracovia II: Sendorek - Kajpust, Kruppa, Kanach, Dudek, Pająk, Supryn, Przybycień, Ochman, Kubasiak, Wiśniewski. Grali również: Rakoczy, Bator, Biernat, Graniczkowski, Matysek, Jamrozy, Lytkei, Krzempek, Ochmanowski, Czerlunczakiewicz, Nachnowski, Gorzeń, Buraczek.

Sędzia: Sławomir Steczko (Kraków).

Strzelcy pierwszych bramek w Treningach Noworocznych w XXI wieku: 2001 - Paweł Zegarek 2002 - Edward Kowalik 2003 - Wojciech Ankowski 2004 - Marcin Bojarski 2005 - Łukasz Szczoczarz 2006 - Marcin Bojarski 2007 - Tomasz Moskała 2008 - Marcin Bojarski 2009 - Przemysław Kulig 2010 - Dariusz Pawlusiński 2011 - Piotr Giza 2012 - Dawid Sarga 2013 - Bartłomiej Dudzic 2014 - Przemysław Kita 2015 - Mateusz Żytko 2016 - Bartosz Kapustka 2017 - Hubert Adamczyk 2018 - Krzysztof Piątek