Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną Cezarego Kucharskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty /  / Na zdjęciu: Cezary Kucharski
WP SportoweFakty / / Na zdjęciu: Cezary Kucharski
zdjęcie autora artykułu

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie sądu polubownego w sprawie wynagrodzenia dla Cezarego Kucharskiego za transfer Roberta Lewandowskiego z Lecha Poznań do Borussii Dortmund - poinformował prawniczy serwis lex.pl.

Chodzi o zapis w umowie z czerwca 2008 roku, podpisanej przez Kucharskiego i ówczesnego prezesa Lecha Andrzeja Kadzińskiego. Kucharski zagwarantował w nim zarówno sobie, jak i swojemu klientowi, 12 procent od kwoty, za jaką poznański klub sprzeda napastnika.

Kiedy Lech dwa lata później sprzedał Lewandowskiego do Borussii za 4,75 miliona euro, podważył ten zapis i uznał, że menadżerowi nic się nie należało.

Sprawa trafiła do sądu polubownego przy Polskim Związku Piłki Nożnej, a ten w pierwszej instancji wydał wyrok korzystny dla Kucharskiego i zasądził na jego rzecz 3 miliony złotych wynagrodzenia. W drugiej wydał jednak inny wyrok - obniżył zasądzoną kwotę do 1/3 i zasądził na rzecz agenta Lewandowskiego 1,3 miliona złotych.

Sąd polubowny uznał wówczas, że zasądzenie całej kwoty jest niedopuszczalne i nieproporcjonalne w stosunku do wynagrodzenia piłkarza, a ponadto naruszałoby zasady współżycia społecznego (artykuł 5. kodeksu cywilnego: "Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony").

Kucharski postanowił dochodzić swoich praw przed sądem powszechnym, jednak ten w obu instancjach uznał wyrok sądu polubownego i stwierdził, że miał on prawo powołać się na artykuł 5. kc, a zasada trwałości umów ani ochrona praw majątkowych nie została naruszona. Obniżenie wynagrodzenia ocenił jako słuszne.

W tej sytuacji piłkarski agent wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. A ten, jak informuje teraz lex.pl utrzymał w mocy wyrok sądu polubownego i uznał skargę kasacyjną za niezasadną. Kucharski nie dostanie zatem kwoty, której się domagał.

ZOBACZ WIDEO "Ta drużyna ma potencjał". Komentarze po meczu Czarnogóra - Polska w Dzień Dobry WP

Źródło artykułu:
Czy zgadzasz się z wyrokiem sądu w tej sprawie?
Tak, 12-procentowa prowizja dla agenta byłaby zbyt wysoka
Nie, jeśli podpisuje się umowę, należy przestrzegać jej zapisów
Nie mam zdania
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (21)
avatar
Jan Nowak
3.04.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
chciwość jest dobra mówił michael douglas w wall street ..............!!!!!!!!!!!! nie będzie porsche !!!!!!!!!!!!!  
avatar
Kwadri
31.03.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Aha no to teraz frankowicze niech idą do sądów bo te umowy co podpisali są sprzeczne z zasdami porządku i dobra publicznego tak ? Co za bzdury,czyli rozumiem umowa Kucharskiego z Lechem ma inny Czytaj całość
avatar
pitekzg
31.03.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Polska Prawo i Sprawiedliwość !!!!!  
avatar
dujszebajew
31.03.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Chore jest to że agent ma taką samą prowizje jak piłkarz, ale bardziej chore jest że klub nie chce płacić zgodnie z umową.. Przecież ten przepis jest kompletnie bez sensu.. To czyli jak ja wezm Czytaj całość
avatar
Białe Legiony
31.03.2017
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Ten śmieszny klubik z wroznania już nie raz pokazał brak honoru i poszanowania umów oraz prawa.