Sparingowo: Arka minimalnie przegrała z Piastem mimo, że była lepszym zespołem

W sparingu rozegranym w Gniewinie beniaminek ekstraklasy Piast Gliwice pokonał Arkę Gdynia 2:1. Końcowy rezultat niewiele ma jednak wspólnego z przebiegiem gry - gdyż to Arka dominowała w spotkaniu.

W spotkaniu sparingowym rozegranym w Gniewinie, gdzie jeszcze niedawno stacjonowała "La Furia Rocha" Vicente del Bosque beniaminek ekstrakalsy minimalnie pokonał I-ligową Arkę Gdynia po golach nowych, ale już znanych zawodników: Jakuba Świerczoka i Adrian Sikory. Honorowe trafienie dla żółto-niebieskich było dziełem najlepszego w  ostatnich tygodniach w barwach Arki - "złotego juniora" Mateusza Szwocha.

Końcowy rezultat spotkania nie odzwierciedla boiskowych wydarzeń. Grający bez kilku podstawowych zawodników, m.in.: Wojciecha Kędziory Pavola Cicmana Hiszpana Alvaro  czy też Tomasza Podgórskiego Ślązacy w całym spotkaniu byli wyraźnie słabsi od I-ligowca. Być może wynikało to z czasowej różnicy w przygotowaniach i starcie obu lig?

Co prawda pierwszą groźną sytuację już na początku meczu stworzyły sobie Piastunki, ale ze strzałem Sikory poradził sobie Maciej Szlaga. Później na zielonej murawie dominowali już Arkowcy. W ich szeregach błyszczał utalentowany junior - złoty medalista niedawno zakończonych MP juniorów starszych - napastnik Szwoch.

W 23. minucie po kombinacyjnej akcji z Piotrem Tomasikiem  jeszcze nie zdołał strzelić bramki, ale już kwadrans później, po prostopadłym dograniu Tomasza Jarzębowskiego - ze stoickim spokojem położył golkipera rywala i płaskim strzałem ulokował futbolówkę w bramce Piasta.

Piłkarze Arki cieszą się z bramki Mateusza Szwocha -  w tle luksusowy hotel Mistral w którym stacjonowała drużyna Hiszpanii.
Piłkarze Arki cieszą się z bramki Mateusza Szwocha - w tle luksusowy hotel Mistral w którym stacjonowała drużyna Hiszpanii.

Po zmianie stron w bramce gdynian nastapiła zmiana i doświadczonego Szlagę zastąpił kolejny junior - Michał Szromnik. W drugiej części gry znowu Arka miała więcej gry i częściej stwarzała sobie sytuacje podbramkowe, niestety dwukrotnie zabrakło w jej szeregach koncentracji. Po godzinie gry padło niespodziewane wyrównanie, gdy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, dużym zamieszaniu w polu karnym i błędzie defensywy, wyrównującą bramkę zdobył Świerczok, którego Piast wypożyczył z Kaiserslautern, gdzie nie przebił się po zimowym transferze z Polonii Bytom. W dalszej części gry w składzie Arki na boisku zameldowali się także kolejni zmiennicy: Charles Nwaogu oraz juniorzy Paweł Brzuzy i zaledwie 16-letni napastnik Dariusz Formella. Od tego momentu gra się nieco wyrównała, a w 77. minucie Piast wyszedł na niespodziewane prowadzenie po fatalnym blędzie Krzysztofa Sobieraja i nieporozumieniu z  bramkarzem Szromnikiem, z którego skorzystał kolejny "internacjonał" gliwiczan Sikora - pakując ją praktycznie do pustej bramki.

W Gniewinie pozostały jeszcze ślady po "La Furia Rocha" Vincente del Bosque - zarówno na stadionie...
...jak i na drodze dojazdowej do ośrodka sportowego.

W drugiej połowie żółto-niebiescy mieli co najmniej cztery 100-procentowe okazje na podwyższenie rezultatu. Najpierw jednak Brazylijczyk Marcus Da Silva przestrzelił tuż obok słupka w sytuacji sam na sam, następnie strzał Szwocha z bliska obronił bramkarz Piasta. W 65. minucie ten ostatni wręcz ośmieszył trzech defensorów z Gliwic - "wkręcając ich w ziemię", ale jego strzał bramkarz sparował z trudem na róg. Pod koniec meczu, po koronkowej akcji Arki, w piłkę na 8. metrze nie trafił prawy obrońca Julien Tadrowski, a 5 minut później arbiter zagwizdał po raz ostatni. W sparingu trener Marcin Brosz testował w swoim zespole kolejnego Hiszpana - Rubena Montero, a nazwisko drugiego testowanego gracza zostało utajnione.

Rezerwowi Arki czekają na swoją szanse w drugiej połowie.