Liga Europejska: Dramatyczne rewanże, Sporting wymęczył awans

Drużyny z Półwyspu Iberyjskiego obsadzą półfinały Ligi Europejskiej. Do najlepszej czwórki tych rozgrywek awansowały w czwartek: Valencia CF, Athletic Bilbao, Sporting Lizbona oraz Atletico Madryt.

Zdecydowanie najciekawiej było w Charkowie. Metalist dwoił się i troił, ale nie zdołał przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Portugalczycy zagrali słabe spotkanie, jednak w końcówce pierwszej połowy zdobyli bramkę i mieli czego bronić. Po przerwie doszło do szybkiego wyrównania, ale momentem kluczowym była 64. minuta. Wówczas Rui Patricio obronił strzał Cleitona Xaviera z rzutu karnego i to zdecydowało o odpadnięciu Ukraińców.

Do awansu nawet nie zbliżyło się Schalke 04 Gelsenkirchen. Koenigsblauen stoczyli zacięty bój z Athletikiem Bilbao, lecz remis 2:2 nic im nie dał, bowiem tydzień temu polegli u siebie 2:4. Kwalifikację wywalczyły też dwa inne hiszpańskie zespoły. Valencia CF miała do odrobienia małą stratę z Alkmaar (pierwsze starcie przegrała 1:2), ale w rewanżu nie pozostawiła wątpliwości kto jest lepszy. AZ został rozgromiony 4:0. Gładko awansowało też Atletico Madryt, które po raz drugi zwyciężyło Hannover 96 2:1.

W półfinałach zobaczymy zatem cztery ekipy z Półwyspu Iberyjskiego.

Warto ponadto zaznaczyć, że w europejskich pucharach walczy w sumie aż pięć drużyn z Hiszpanii. W Lidze Mistrzów są to Real Madryt i FC Barcelona, zaś w Lidze Europejskiej Athletic Bilbao, Atletico Madryt oraz Valencia CF. To imponujące osiągnięcie, zważywszy na fakt, że w sumie o oba trofea rywalizuje już tylko osiem klubów. WYNIKI REWANŻOWYCH SPOTKAŃ 1/4 FINAŁU LIGI EUROPEJSKIEJ

:

Valencia CF - AZ Alkmaar 4:0 (2:0) 1:0 - Rami 15' 2:0 - Rami 17' 3:0 - Alba 56' 4:0 - Hernandez 80' pierwszy mecz: 1:2, awans: Valencia CF

Athletic Bilbao - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:2 (1:1) 0:1 - Huntelaar 29' 1:1 - Gomez 41' 1:2 - Raul 52' 2:2 - Laskurain 55' pierwszy mecz: 4:2, awans: Athletic Bilbao

Metalist Charków - Sporting Lizbona 1:1 (0:1) 0:1 - Van Wolfswinkel 44' 1:1 - Cristaldo 57' pierwszy mecz: 1:2, awans: Sporting Lizbona

Hannover 96 - Atletico Madryt 1:2 (0:0) 0:1 - Lopez 63' 1:1 - Diouf 81' 1:2 - Falcao 87' pierwszy mecz: 1:2, awans: Atletico Madryt ->Wyniki Ligi Europejskiej