Polacy w Turcji: Dwie asysty Grosickiego! Kuś liderem, kontuzja "Głowy" i Pawełka (wideo)

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Zakończył się 11-dniowy maraton Super Lig. Od 16 września aż do poniedziałku drużyny tureckiej ekstraklasy dzień po dniu rozgrywały swoje ligowe mecze. Po 4 kolejkach liderem tabeli nieoczekiwanie jest Istanbul BB Marcina Kusia.

Polskiego obrońcy z powodu kontuzji zabrakło w dwóch pierwszych meczach nowego sezonu, ale po odzyskaniu zdrowia wrócił do wyjściowej składu swojej drużyny. We wtorkowym meczu z Ordusporem (1:1) wystąpił na lewej stronie obrony, a w sobotę przeciwko Manisasporowi (Maciej Iwański po raz pierwszy od kwietnia znalazł się w kadrze meczowej Tarzanów) trener Abdullah Avci przesunął go z prawej strony na środek defensywy i IBB zwyciężył 2:0.

Do wysokiej formy wraca Kamil Grosicki. Polski skrzydłowy Sivassporu w minionym sezonie dołożył olbrzymią cegłę do utrzymania Yigidos w Super Lig, a teraz znacząco przyczynił się do dwóch pierwszych zwycięstw swojej drużyny w nowym sezonie. Najpierw w czwartek w meczu z Ankaragucu zanotował asystę przy golu na 2:1 Mortena Rasmussena, a w niedzielę popisał się ostatnim podaniem przy trafieniu Michaela Eneramo, które dało Sivassporowi prowadzenie w spotkaniu z Bursasporem, a po jego indywidualnej akcji gola na 2:0 zdobył Rasmussen. Nie miał jednak nic do powiedzenia, kiedy Sivasspor przegrał 0:4 z Eskisehirsporem, on wszedł na boisko w 47. minucie, a jego zespół kończył mecz w "9".

Zobacz asystę Grosickiego z Ankaragucu (od 3:27, ale warto zobaczyć też wcześniejsze akcje Polaka):

Zobacz asystę Grosickiego z Bursasporem (od 1:21):

"Polski" Trabzonspor został jedną z ofiar sensacyjnie dobrze spisującego się IBB (grał tylko Mierzejewski), a w wywalczeniu punktów dla bordowo-niebieskich w kolejnych dwóch spotkaniach Polacy mieli znikomy udział. W pierwszym meczu z Samsunsporem (1:1) Arkadiusz Głowacki rozegrał pełne 90 minut, Adrian Mierzejewski został zmieniony w 61. minucie gry, a Paweł Brożek całe spotkanie oglądał z ławki rezerwowych. Z kolei w starciu z Karabuksporem wygranym przez wicemistrzów Turcji 3:0 (hat-trick Buraka Yilmaza) już w 31. minucie gry z powodu kontuzji pachwiny boisko opuścił Głowacki, Paweł Brożek w 71. minucie, a Mierzejewski wszedł do gry w 46. minucie.

Mało przyjemnie wygląda sytuacja Konyasporu Mariusza Pawełka i Marcina Robaka. Orły Anatolii po spadku z Super Lig mocno przebudowały skład, ale na razie nie przynosi to pozytywnego efektu. Po 3 kolejkach tureckiej II ligi drużyna Polaków zajmuje miejsce w strefie spadkowej, mając na koncie 2 punkty wywalczone w dwóch bezbramkowych remisach, a w poniedziałek uległa 0:1 Linyitsporowi. W meczu tym Pawełka (kontuzja barku) zastąpił Ercument Kafkasyali.

Polacy w 2., 3. i 4. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor): poza kadrą na mecz z Istanbul BB (0:1), na ławce rezerwowych w meczu z Samsunsporem (1:1), od 1. do 71. minuty w meczu z Karabuksporem (3:1)

Piotr Brożek (Trabzonspor): poza kadrą na mecz z Istanbul BB(0:1), poza kadrą na mecz z Samsunsporem (1:1), poza kadrą na mecz z Karabuksporem (3:1) - kontuzja

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor): poza kadrą na mecz z Istanbul BB (0:1), pełne 90 minut w meczu z Samsunsporem (1:1), od 1. do 31. minuty w meczu z Karabuksporem (3:1) - kontuzja.

Kamil Grosicki (Sivasspor): od 47. do 90. minuty w meczu z Eskisehirsporem (0:4), od 1. do 86. minuty w meczu z Ankaragucu (2:1) - asysta, od 1. do 88. minuty w meczu z Bursasporem (3:0) - asysta.

Maciej Iwański (Manisaspor): poza kadrą na mecz z Ordusporem (1:0) - kontuzja, poza kadrą na mecz z Fenerbahce Stambuł (1:1) - kontuzja, na ławce rezerwowych w meczu z Istanbul BB (0:2).

Marcin Kuś (Instabul BB): poza kadrą na mecz z Trabzonsporem (1:0), pełne 90 minut w meczu z Ordusporem (1:1), pełne 90 minut w meczu z Manisasporem (2:0)

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor): od 1. do 59. minuty w meczu z Istanbul BB (0:1), od 1. do 61. minuty w meczu z Samsunsporem (1:1), od 46. do 90. minuty w meczu z Karabuksporem (3:1).

Polacy w 2. i 3. kolejce 1. Lig:

Mariusz Pawełek (Konyaspor): pełne 90 minut w meczu z Erciyessporem (0:0), poza kadrą na mecz z Linyitspor (0:1) - kontuzja

Marcin Robak (Konyaspor): pełne 90 minut w meczu z Erciyessporem (0:0), pełne 90 minut w meczu z Linyitspor (0:1).