Sparingowo: Arka wygrała z drugoligowcem w Toruniu

Arka Gdynia odniosła dopiero pierwsze zwycięstwo w roku 2011! Wcześniej nie udało jej się to ani w 8. zimowych meczach sparingowych ani w czterech grach ligowych. W meczu rozegranym w Toruniu żółto-niebiescy z Gdyni pokonali szóstą w tabeli II ligi grupy zachodniej - Elanę Toruń 3:0 (2:0). Drużyny z Ekstraklasy nie prowadził jeszcze nowy trener Frantisek Straka, który ma pojawić się w Gdyni dopiero we wtorek. Natomiast na trybunach w Toruniu widziany był jego asystent Słowak Roman Berta.

Spotkanie w Toruniu było doskonałą okazję na pokazanie się zawodnikom pomijanym w lidze oraz na przełamanie nieskuteczności w wykonaniu napastników. Jedno i drugie założenie zostało zrealizowane, choć gdynianie nie zachwycili stylem gry. Zespół żółto-niebieskich był dowodzony z ławki przez jeszcze II - trenera Grzegorza Witta oraz ... dyrektora sportowego Andrzeja Czyżniewskiego. Natomiast z trybun spotkanie obserwował asystent nowego trenera Frantiska Straki, który ma pojawić się w Gdyni dopiero we wtorek - Słowak Roman Berta.

Pierwszy gol to zasługa szybkiego rajdu po skrzydle w wykonaniu Junior Ross, który w 20. minucie dokładnie dośrodkował wprost na głowę Mirko Ivanovskiego, a temu ostatniemu pozostało tylko umieścić futbolówkę w bramce gospodarzy. W 24. minucie wyrównać mogli gospodarze po rzucie rożnym ale dobrze spisał się bramkarz Hieronim Zoch. Gola na 2:0 w 36. minucie ponownie zdobył Macedończyk Ivanovski, a asystę zapisał na swoim koncie także Junior Ross. Pierwsza połowa upłynęła przy zdecydowanej przewadze gości z Gdyni. Pod bramką Arki kotłowało się tylko przy stałych fragmentach gry - dobrze wykonywanych przez torunian.

W drugiej odsłonie trenerzy Arki przemeblowali znacznie skład, co od razu odbiło się na poziomie gry. O dziwo to gospodarze mieli kilka groźnych kontrataków, gdzie po prostopadłych podaniach wychodzili na czyste pozycje. Jedna z takich akcji w 58 minucie zakończyła się interwencją brazylijskiego golkipera Marcelo Moretto poza polem karnym, za co został ukarany przez sędziego czerwoną kartką! Po dłuższej przerwie i konsultacjach na ławkach trenerskich szkoleniowcy obu drużyn doszli do porozumienia i Arka mogła kontynuować spotkanie w "11" - tylko za Moretto w bramce ponownie pojawił się Zoch.

Bliski strzelenia gola dla Arki był napastnik Rafał Siemaszko, ale po błędzie bramkarza Elany - nie trafił lobem do bramki gospodarzy. Wynik spotkania ustalił w 68. minucie inny napastnik Arki - Joseph Mawaye, który wykorzystał sytuację z gatunku sam na sam z golkiperem z Torunia. Najlepszą okazję na honorowe trafienie zespół Elany miał W 86. minucie, gdy w dużym w zamieszaniu w polu karnym Arki - kilkukrotnie próbowali pokonać Zocha, ale bramkarz żółto-niebieskich wyszedł z tej sytuacji z czystym kontem.

W spotkaniu z Elaną w składzie Arki zagrali m.in. pomijani w lidze przez poprzedniego trenera Dariusza Pasiekę - napastnicy Mawaye i Siemaszko oraz pomocnik Filip Burkhardt, a także obrońca z zespołu Młodej Ekstraklasy Tomasz Mokwa. W Gdyni pozostali lekko kontuzjowani defensorzy: Marciano Bruma i kapitan zespołu Maciej Szmatiuk. Nie zagrał także Litwin Tadas Labukas, który w piątek wystąpił w swojej reprezentacji w meczu w Kownie z Polską. Dobrą informacją dla fanów żółto-niebieskich jest powrót do treningów defensywnego pomocnika Marcina Budzińskiego.

Elana Toruń - Arka Gdynia 0:3 (0:2)

0:1 - Ivanovski 20'

0:2 - Ivanovski 36'

0:3 - Mawaye 68'

Żółta kartka: Czoska

Czerwona kartka: Moretto 59'

Elana Toruń: Penkovets (77' Łopatowicz) - Wróbel, Sobolewski, Zaremski (63' Dreszler) - Zamara (68' Młodzieniak), Więckowski, Świderek (60' Mądrzejewski), Nowasielski (23' Patora), Gul (46' Grube), Zamiatowski (46' Skonieczka) - Mania

Arka Gdynia: Zoch (46' Moretto) - Wilczyński (46' Mokwa), Rozić, Noll, Bednarek - Ross (46' Giovanni), Zawistowski (46' Burkhardt), Płotka, Bożok (46' Czoska), Glavina (46' Mawaye) - Ivanovski (46' Siemaszko).

Sędziował: Sylwester Rasmus (Toruń)

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany) 2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP. Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!