Kapitan bez opaski. Rola "Lewego" w szatni Barcy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / RL9 / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Instagram / RL9 / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
zdjęcie autora artykułu

Zeszły sezon był przełomowy dla szatni FC Barcelony. W trakcie lub po jego zakończeniu z klubem pożegnało się trzech ówczesnych kapitanów, Gerard Pique, Sergio Busquets i Jordi Alba. Stworzyło to miejsce dla nowych liderów zespołu.

W tym artykule dowiesz się o:

"Wcześniej rzeczywiście były bardziej wyraźne grupki, teraz jesteśmy jednością", miało przekazać portalowi "Relevo" źródło z szatni. Oczywiście oczy wszystkich zwrócone są głównie na kapitanów: Sergiego Roberto, ter Stegena, de Jonga oraz Araujo.

To Niemiec ma być jednym z liderów, który wszedł w tę rolę naturalnie, po tym jak w przeszłości zdarzało mu się ścierać z Leo Messim. Pierwszy kapitan, Sergi Roberto, ma za zadanie pełnić rolę łącznika między piłkarzami, a sztabem szkoleniowym. Z kolei Gavi został "ojcem chrzestnym" dla najmłodszych zawodników.

Podczas tournee po Stanach Zjednoczonych, piłkarze mieli wyznaczone miejsce w jadalni. Teraz, w miasteczku sportowym, wszyscy mieszają się ze sobą, w miarę jak przychodzą spożyć posiłek.

Oczywiście są piłkarze, którzy mają bliższe relacje: w czasie pierwszych treningów, Gundogan i Lewandowski byli nierozłączni, a ich śladami podążał także ter Stegen. Cała trójka rozmawia ze sobą po niemiecku. "Międzynarodową" grupę uzupełniają Andreas Christensen, a także Sergi Roberto, który płynnie mówi po angielsku - choć on jest również bliski grupie "hiszpańskiej".

ZOBACZ WIDEO: Ile zarabiał Fernando Santos? Dziennikarz WP SportoweFakty rozwiewa wątpliwości

To właśnie ta grupa jest bardzo liczna, choć ostatnio uległa zmniejszeniu. Często można było zobaczyć Ferrana Torresa i Erica Garcię, wychodzących wspólnie na trening jeszcze kilka minut przed startem zajęć. Podobnie Ansu Fati, Balde, Pedri, Marcos Alonso czy Gavi mają ze sobą bliskie relacje.

Jeżeli chodzi o grupę francuskojęzyczną, to ta uległa rozpadowi po odejściach Dembele i Kessiego. W międzyczasie jednak, wspólnie z Julesem Kounde, pomogli w adaptacji Mikailowi Faye, który udał się na tournee, a mówi jedynie po francusku.

Gavi "ojcem chrzestnym", pogadanki Lewandowskiego

Jedną z kluczowych ról w szatni pełni Gavi. Wychowanek, który wie z praktyki jak to jest przeskakiwać kolejne szczeble w akademii, jest łącznikiem z piłkarzami rezerw, którzy przychodzą na treningi pierwszego zespołu

Pełni rolę "ojca chrzestnego" dla zawodników takich jak Astralaga czy Fermin Lopez. Równie kluczowe znaczenie ma Lewandowski. Polak "nie marzył" o kapitańskiej opasce, ale to nie zmienia faktu, że jest jednym z liderów zespołu.

- Moim celem nie jest bycie kapitanem Barcelony po roku tutaj. W moim wieku nie sądzę, żebym miał takie ego, żeby się obrazić, że nie jestem w tej grupie - mówił w wywiadzie dla "The Athletic".

Szczerość Lewandowskiego w rozmowach ze swoimi kolegami w zeszłym sezonie doprowadziła nawet do pewnych nieporozumień. Tym niemniej, Polak ma dobre relacje z całym składem. Na tyle dobre, że można zaobserwować go rozmawiającego o futbolu zarówno z Gündoganem, jak i z Lamine Yamalem.

Zachowanie dobrej atmosfery priorytetem Xaviego

Rzecznikiem kadry jest Sergi Roberto. Jego rola jako kapitana powoduje, że to on przekazuje sztabowi szkoleniowemu niepokoje i wątpliwości, które może odczuwać skład. Jest też odpowiedzialny, na przykład, za negocjacje w sprawie dni wolnych.

"To bardzo łatwa grupa do przewodzenia, wcześniej były bardzo silne charaktery", twierdzą wewnątrz szatni. Piłkarze bez opaski mieli dużo do powiedzenia w szatni - tak było w przypadku Neymara, Luisa Suareza czy Arturo Vidala. W praktyce, jednym z powodów, dla których Xavi nie był przekonany do powrotu Brazylijczyka było właśnie ryzyko utraty balansu w szatni.

W szatni Barcelony o swój autorytet musieli walczyć Pep Guardiola czy Luis Enrique. Anegdotą jest sytuacja, gdy Quique Setien zamiast żądać, prosił zawodników o to, żeby zrezygnowali z dnia wolnego na rzecz sesji treningowej.

- Wiem, że jutro macie dzień wolny. Chcę wam zaproponować, żebyście spróbowali zrozumieć, że musimy jak najszybciej się skomunikować i pomyśleliśmy, że jutro popołudniu odbędziemy trening. Wiem, że dla niektórych może to być niepokojące, nie będzie to regułą. Jeżeli nie wydaje się to wam złym pomysłem, a mam nadzieję, że nie, jutro popołudniu odbędziemy trening - przekonywał zawodników trener.

Pozioma struktura władzy w sztabie szkoleniowym

Xavi Hernandez trafił do Barcelony, która miała inny wystrój, a także z inną renomą: był boiskową legendą, która musiała zdobyć reputację jako trener po swoim pierwszym etapie w Katarze. Wdrożył w Can Barca metodologię, którą zaczął budować na Bliskim Wschodzie. Jedną z kwestii niepodlegających negocjacjom są wspólne gry przed rozpoczęciem treningów.

Ale nie on jest odpowiedzialny za ich wymyślanie. W rzeczywistości decyzja ta jest wyrazem poziomego podziału władzy w sztabie trenerskim. Xavi lubi delegować, a gry, które mają integrować grupę, przygotowuje Ivan Torres, trener przygotowania fizycznego. W ten sam sposób Oscar Hernandez odpowiada za projektowanie konstrukcji defensywnej, a Sergio Alegre za stałe fragmenty gry. "Praca zespołowa", podkreśla Xavi.

Trener Barcelony ma swój gabinet w miasteczku sportowym, ale Xavi nigdy nie był zwolennikiem korzystania z niego. Siada przy stole z resztą sztabu trenerskiego. Gabinetu używa wyłącznie do prywatnych spotkań, w odróżnieniu na przykład do Ronalda Koemana, który ogólnie wolał pracować w odosobnieniu.

- Myślę, że mamy czterech kapitanów, którzy wykonają świetną robotę. Postaramy się, aby wszystko działo się płynnie. To nowa sytuacja i musimy się do niej przyzwyczaić - skomentował ter Stegen przed sezonem. Barca wypracowała swoją nową hierarchię i może cieszyć się dobrą atmosferą w szatni. Xavi zaś prowadzi i deleguje.

Czytaj więcej: Jaśniej się nie da. Kosta Runjaić zabrał głos ws. objęcia polskiej kadry Rosjanie wzięli pod lupę polską kadrę. "Niewytłumaczalny paradoks"

Źródło artykułu: FCBarca.com
Czy Lewandowski mógłby być liderem szatni?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (4)
avatar
dezynfektor
16.09.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Postrach z drewna w polu sam nie stanie, chyba że go tam położą. Zaniechał wcierania w ciemię naftaliny z terpentyną i korniki przeżarły mu korę mózgową.  
avatar
no nie mogie
16.09.2023
Zgłoś do moderacji
1
4
Odpowiedz
@Postrach: jak staniesz na polu to wróble uciekają czy padają na glebę ze śmiechu?  
avatar
Postrach z drewna
16.09.2023
Zgłoś do moderacji
17
4
Odpowiedz
Jakim lewandoski jest "liderem', pokazują ostatnie wydarzenia. Skarży się na kolegów z zespołu, wytyka im błędy, brak odpowiedzialności i zaangażowania - normalnie jak w pis-ie - wszyscy s Czytaj całość
avatar
Willibald
16.09.2023
Zgłoś do moderacji
16
3
Odpowiedz
Posprzątać po meczu.