Wielki wyczyn Hiszpana. Tylko Pele był lepszy od niego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Visionhaus / Na zdjęciu: Gavi
Getty Images / Visionhaus / Na zdjęciu: Gavi

Hiszpania w pierwszym meczu na MŚ w Katarze rozbiła Kostarykę (7:0). Na listę strzelców wpisał się piłkarz FC Barcelony, Gavi, tym samym zapisując się na karatach historii.

Hiszpania udowodniła, że jest w gronie faworytów do końcowego zwycięstwa w mistrzostwach świata 2022. Podopieczni Luisa Enrique zaprezentowali prawdziwy pokaz siły i w inauguracyjnym starciu rozbili reprezentację Kostaryki 7:0. Już po pierwszej połowie drużyna prowadziła 3:0 po trafieniach Daniego Olmo, Marco Asensio i Ferrana Torresa. Po przerwie Hiszpanie dołożyli jeszcze cztery gole. Bramkarza po raz drugi pokonał Torres, a później na listę strzelców wpisali się Gavi, Carlos Soler i Alvaro Morata.

Kiedy w 74. minucie spotkania swojego gola zdobył Gavi, stał się on najmłodszym strzelcem na mundialu od 1958 roku. Ten rekord wciąż należy do legendy piłki nożnej - Pele. Brazylijczyk trafił do siatki na MŚ w wieku 17 lat i 249 dni. Piłkarz FC Barcelony plasuje się teraz w tym zestawieniu na drugim miejscu - 18 lat i 110 dni.

Młodziutki reprezentant Hiszpanii ma przed sobą wielką karierę. Gavi to tegoroczny zwycięzca plebiscytu Golden Boy, w którym pokonał m.in. Nicolę Zalewskiego (AS Roma). 18-latek ma już na swoim koncie ponad 60 spotkań w barwach "Dumy Katalonii" i stanowi bardzo ważną postać w drużynie Xaviego.

W kadrze Gavi zadebiutował w październiku 2021 roku w półfinałowym meczu Ligi Narodów UEFA przeciwko Włochom (2:1). Od tamtej pory Luis Enrique regularnie stawia na utalentowanego pomocnika.

Kolejny mecz na mundialu Hiszpanie rozegrają już w niedzielę 27 listopada. Drużyna Enrique o godzinie 20:00 podejmie reprezentację Niemiec.

Zobacz też: Kolejna niespodzianka mundialu stała się faktem! Niemcy nie dały rady Japonii! Czarna seria Cristiano Ronaldo trwa. To efekt "wybuchu" wobec chłopca