Napoli wskoczyło na podium. Wzruszające sceny

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / CESARE ABBATE / Na zdjęciu: piłkarze SSC Napoli
PAP/EPA / CESARE ABBATE / Na zdjęciu: piłkarze SSC Napoli

Lorenzo Insigne pożegnał się z kibicami na Stadio Diego Armando Maradona golem i zwycięstwem 3:0. Napoli kończy sezon na trzecim miejscu w lidze włoskiej, a Genoa praktycznie spadła.

Napoli stanęło przed szansą zapewnienia sobie miejsca na podium w lidze włoskiej. Apetyty były większe niż brązowe medale, ale kibice muszą zadowolić się trzecim miejscem i powrotem do Ligi Mistrzów. Fani żegnali w niedzielę Lorenzo Insigne oraz Faouziego Ghoulama, liczyli że będzie to dla nich przyjemne święto. - Chcemy wygrać dla naszego kapitana - mówił Giovanni Di Lorenzo.

Napoli próbowało narzucić warunki przeciwnikom. Wymienianie podań między energicznymi gośćmi nie było na początku prostym zadaniem. Genoa nie mogła pozwolić sobie na poniesienie porażki, ponieważ była mocno zagrożona spadkiem. To ekipa z Ligurii miała pierwszą szansę na gola, a piłka po strzale Kelvina Yeboaha w 12. minucie trafiła w poprzeczkę.

Azzurri potrzebowali czasu na dostanie się w pobliże bramki Salvatora Sirigu. W 17. minucie podanie prostopadłe przeszło od Lorenzo Insigne do Driesa Mertensa, którego płaskie uderzenie zostało zablokowane wślizgiem. Było to ostrzeżenie dla Genoi, której obrona zaczęła się sypać.

W 33. minucie przyspieszenie Napoli dało prowadzenie 1:0. Ponownie pogubiła się obrona z Genui, a Victor Osimhen miał nadspodziewanie dużo miejsca w polu karnym. Nigeryjczyk pokonał Salvatora Sirigu po wrzutce Giovanniego Di Lorenzo. Do końca pierwszej połowy meczu Napoli pozostało w natarciu, a okazji do powiększenia zaliczki nie wykorzystali Victor Osimhen i Lorenzo Insigne.

Insigne nadal szukał sposobu na strzelenie gola w pożegnalnym występie na Stadio Diego Armando Maradona. Skuteczność nie była jego atutem, ale to samo trzeba było powiedzieć o graczach Genoi. W 53. minucie Manolo Portanova nie poradził sobie w sytuacji sam na sam z Davidem Ospiną.

w 65. minucie postawił na swoim Insigne. Kapitan Napoli zabrał się za wykonanie rzutu karnego przyznanego za zagranie ręką Hernaniego. Nie było to pewne uderzenie, zresztą dopiero z powtórzonej jedenastki, ale skuteczne. Przy wyniku 2:0 Azzurri mogli poczuć się spokojniej.

Od 73. minuty był na boisku Piotr Zieliński. Polak pokazał się w pierwszym ataku, ale niepotrzebnie szukał podania, zamiast zameldować się strzałem. Nie komplikował Stanislav Lobotka i w 81. minucie oddał płaskie uderzenie zza pola karnego na 3:0. Przy takim wyniku Insigne uroczyście opuścił boisko, a niebawem sędzia gwizdnął po raz ostatni.

SSC Napoli - Genoa CFC 3:0 (1:0) 1:0 - Victor Osimhen 31' 2:0 - Lorenzo Insigne (k.) 65' 3:0 - Stanislav Lobotka 81'

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Mario Rui (73' Faouzi Ghoulam) - Andre-Franck Zambo Anguissa (83' Diego Demme), Fabian Ruiz (73' Stanislav Lobotka) - Hirving Lozano, Dries Mertens (73' Piotr Zieliński), Lorenzo Insigne (88' Eljif Elmas) - Victor Osimhen

Genoa: Salvatore Sirigu - Silvan Hefti (56' Hernani), Mattia Bani, Leo Ostigard, Domenico Criscito - Pablo Galdames (75' Filippo Melegoni), Milan Badelj (24' Morten Frendrup) - Albert Gudmundsson (74' Mattia Destro), Nadiem Amiri, Manolo Portanova (56' Caleb Ekuban) - Kelvin Yeboah

Żółte kartki: Lobotka (Napoli) oraz Galdames (Genoa)

Sędzia: Michael Fabbri