Niemiecki walec rozjechał Ronaldo i spółkę! - relacja z meczu Niemcy - Portugalia

Zdjęcie okładkowe artykułu: TVN Agency /  /
TVN Agency / /

Thomas Mueller popisał się hat-trickiem, a Niemcy rozgromili bezradnych i bezbarwnych Portugalczyków, którzy od 37. minuty musieli grać w osłabieniu po czerwonej kartce Pepe.

Joachim Loew wbrew prognozom niemieckiej prasy nie wystawił od pierwszego gwizdka Lukasa Podolskiego i Andre Schuerrle. Zamiast zawodników Arsenalu i Chelsea wystąpili Mesut Oezil oraz Mario Goetze, co - jak pokazał przebieg spotkania - było trafną decyzją selekcjoner Die Mannschaft.

Od początku rywalizacji w Salvadorze tempo było bardzo wysokie, a na murawie działo się wiele ciekawego. W 8. minucie na prowadzenie mogli wyjść kadrowicze Paulo Bento, jednak strzał Cristiano Ronaldo po fatalnym błędzie Philippa Lahma zdołał wybronić Manuel Neuer. Kilka chwil później prowadzić mogli Niemcy - Rui Patricio wybił futbolówkę wprost pod nogi Samiego Khediry, którego uderzenie z dystansu o centymetry minęło słupek opuszczonej bramki Portugalczyków. [ad=rectangle] W 10. minucie Goetze przedarł się w polu karnym i wyszedł na czystą pozycję, kiedy na murawę powalił go Joao Pereira. Milorad Mazić wskazał na "wapno", a karnego nie zmarnował Thomas Mueller. To był początek końca Portugalii na Arena Fonte Nova. Z Seleccao zeszło powietrze i przez wiele minut nie byli w stanie zagrozić Neuerowi. Drugi cios zadał Mats Hummels, który główkował nie do obrony po dośrodkowaniu Toniego Kroosa z rzutu rożnego.

Drużyna Bento już od 37. minuty musiała radzić sobie w osłabieniu. Powód? Nerwów na wodzy nie utrzymał Pepe, który najpierw uderzył Muellera ręką w twarz w walce o piłkę, a następnie zaatakował siedzącego na murawie Niemca. Sędzia uznał, że stoper Realu zachował się niesportowo i bez wahania sięgnął do kieszonki po czerwoną kartkę. Jeszcze przed końcem pierwszej odsłony Mueller ponownie wpisał się na listę strzelców - tym razem po wrzutce Kroosa i niepewnej interwencji Bruno Alvesa.

Druga odsłona meczu dostarczyła niewielkich emocji. Niemcy nie forsowali bowiem tempa, a Portugalczycy - choć dwoił i troił się Nani - byli zupełnie bezradni. Drużyna Loewa powinna zdobyć kolejne bramki, jednak najpierw Oezilowi, a następnie Goetze zabrakło zimnej krwi przed bramką Patricio. Dobrą zmianę dał Schuerrle, który wprowadził ożywienie do poczynań mistrzów świata z 1990 roku. Na niespełna kwadrans przed końcem po mocnym dośrodkowaniu piłkarza Chelsea przed bramkę i zbyt krótkim wybiciu Patricio hat-tricka skompletował Mueller, posyłając futbolówkę do siatki z najbliższej odległości.

Słabo w premierowym występie w Brazylii zaprezentował się Ronaldo. Gwiazdor Realu fatalnie egzekwował rzuty wolny (za wyjątkiem tego z doliczonego czasu gry, gdy nieomal pokonał Neuera) i był umiejętnie odcinany od podań, a największą aktywność wykazał... protestując po tym, jak arbiter nie podyktował w 75. minucie rzutu karnego po faulu Benedikta Hoewedesa na Ederze. Niemcy spisali się na miarę oczekiwań i pokazali, że pomimo absencji Marco Reusa stać ich na bardzo wiele.

Warto odnotować, że murawę na noszach opuścił Fabio Coentrao i niewykluczone, że mundial jest już dla niego zakończony. Urazu kolana doznał Hummels i również natychmiast został zmieniony.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Niemcy - Portugalia 4:0 (3:0)

1:0 - Thomas Mueller (k.) 12' 2:0 - Mats Hummels 32' 3:0 - Thomas Mueller 45+1' 4:0 - Thomas Mueller 78'

Składy: Niemcy:

Manuel Neuer - Jerome Boateng, Per Mertesacker, Mats Hummels (73' Shkodran Mustafi), Benedikt Hoewedes - Philipp Lahm, Sami Khedira - Mesut Oezil (62' Andre Schuerrle), Toni Kroos, Mario Goetze - Thomas Mueller (82' Lukas Podolski). Portugalia:

Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao (65' Andre Almeida)- Miguel Veloso (46' Ricardo Costa), Joao Moutinho, Raul Meireles - Nani, Hugo Almeida (28' Eder), Cristiano Ronaldo. Czerwona kartka: