To był udany początek - Kościuszko po Rajdzie Cypru

Jadący samochodem Suzuki Swift S1600 Michał Kościuszko zajął drugie miejsce w klasyfikacji JWRC w zakończonym w niedzielę Rajdzie Cypru, eliminacji Rajdowych

Mistrzostw Świata. W klasyfikacji generalnej Polak uplasował się na 17. miejscu, a najszybszy był Francuz Sebastien Loeb, zwyciężając po raz 50. w karierze. Załoga Michał Kościuszko i pilot Maciej Szczepaniak (team Suzuki Sport Europe) to jedyny polski zespół

startujący w tegorocznych mistrzostwach świata.

Paweł Świder

- Z pewnością jest to dla nas udany początek mistrzostw, to było dobre przetarcie przed kolejnymi startami. Pozostaje oczywiście niedosyt, bo pierwszego dnia rajdu, na asfaltowej trasie, mieliśmy pecha i straciliśmy sporo czasu. W sobotę i niedzielę, na szutrowych odcinkach pojechaliśmy dużo szybciej i dzięki temu wygraliśmy siedem z czternastu oesów cypryjskiej imprezy - powiedział Michał Kościuszko tuż po swoim pierwszym tegorocznym starcie. - Nasz plan na ten sezon to walka o tytuł mistrzowski w klasyfikacji juniorów. Będziemy ciężko pracować, żeby osiągnąć ten cel - dodał.

Niedzielna rywalizacja odbywała się na trzech odcinkach specjalnych o łącznej długości nieco ponad 82 km. W połowie pierwszego oesu Polak miał kłopoty ze wspomaganiem, które ostateczne przestało działać.

- W zdalnym serwisie udało się częściowo naprawić awarię, ale na ostatnim odcinku wspomaganie znów działało tylko połowicznie. Mimo tych kłopotów wygraliśmy dziś dwa z trzech oesów - powiedział Kościuszko.

W JWRC zwyciężył Czech Martin Prokop, zajmując 14. miejsce w klasyfikacji generalnej. Kościuszko stracił 1 min. i 36,8 s. do rywala. Trzeci junior uczestniczący w Rajdzie Cypru, Niemiec Aaron Burkart zajął 21. miejsce w klasyfikacji generalnej, ze stratą 19 min. i 48,9 s. do Czecha.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Francuz Sebastien Loeb, drugie miejsce zajął Fin Mikko Hirvonen (strata 27,2 s.), a trzecie Norweg Petter Solberg (strata 1 min. i 49,4 s.). Utrzymujący się przez dwa pierwsze dni rajdu w ścisłej czołówce Hiszpan Dani Sordo zajął ostatecznie czwarte miejsce (strata 2 min. i 26,3 s.).

Pierwsza edycja Rajdu Cypru odbyła się w 1970 roku. W latach 2000-2006 impreza była częścią cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata. W tym roku, po dwuletniej przerwie, powróciła do kalendarza mistrzostw. Rywalizacja przebiegała tym razem na różnych nawierzchniach – na asfalcie i szutrze. Trasa rajdu liczyła 1198 km i zawierała 14 odcinków specjalnych o łącznej długości 332 km. Rajd Cypru był trzecią rundą cyklu WRC i drugą cyklu JWRC tegorocznych mistrzostw.