Rajd Zamkowy: Pierwsze zwycięstwo Malińskiego, pogoń Hankiewicza

Rafał Maliński świętował w Zawierciu pierwsze zwycięstwo w Rajdowym Pucharze Polski, które pozwoliło mu cieszyć się również z tytułu wicemistrzowskiego. Podium Rajdu Zamkowego uzupełnili Paweł Hankiewicz i Wojciech Chuchała.

Mateusz Senko

Pierwszy oes Rajdu Zamkowego rozpoczął się od zwycięstwa Pawła Hankiewicza, który o 5,8 sekundy pokonał Rafała Malińskiego i o 6 sekund Jarosława Szeję, który potrącił szykanę. Czwarty był Piotr Ilnicki, piąty Marek Klementowicz, a szósty Wojciech Chuchała. Na drugiej próbie, 10-kilometrowym Żarnowcu, Paweł Hankiewicz wypadł z drogi, stracił ponad minutę i spadł aż na 25 miejsce. Odcinek wygrał Klementowicz, a nowym liderem został Maliński. Klementowicz awansował na drugą pozycję, Chuchała na trzecią, a Kasprzyk na czwartą lokatę, którą zwolnił Piotr Ilnicki. Kolejne pozycje zajmowali Pogan, Zelek, Ingram, Czekan i Szeja, który uderzył w drzewo i uszkodził samochód.

Trzeci oes, kończącą pierwszą pętlę Pilicę wygrał Maliński, jednak tylko 0,3 sekundy przed Szeją i 0,6 sekundy przed Hankiewiczem. Czwarty był Tomaszczyk, piąty Chuchała, a szósty Longota. Po pierwszej pętli Rajdu Zamkowego liderem był Rafał Maliński, 32,9 sekundy przed Wojciechem Chuchałą i 35,7 sekundy przed Jarosławem Szeją. Kolejne pozycje zajmowali Marek Klementowicz, Radosław Kasprzyk, Krzysztof Zelek, Radosław Pogan, Andrzej Czekan, Maciej Longota i Jerzy Tomaszczyk. Z zawodów wycofali się Piotr Ilnicki i Jarosław Mikołajczyk, a Tomasz Żerebecki opuścił drogę na trzeciej próbie.

Drugi przejazd Ogrodzieńca zapisał na swoje konto Hankiewicz, awansując tym samym na siódme miejsce. Oesowe podium uzupełnili Szeja i Pogan. Pierwszemu ze wspomnianych dało to awans na drugie miejsce, przed Chuchałę. Awansował również Pogan, który wskoczył na szóste miejsce. Longota wyprzedził Czekana i znalazł się na drugim miejscu w N3, jednak w "generalce" pozostał na dziewiątym miejscu. Ponownie pokonywaną próbę Żarnowiec wygrał Chuchała, 1,5 sekundy przed Hankiewiczem i 7,5 sekundy przed Szeją. Chuchała odzyskał tym samym drugą lokatę, spychając Szeję na trzecie miejsce. Drugi na oesie Hankiewicz awansował na piąte miejsce w "generalce". Z drogi wypadł Leszek Kapłan, do tej pory czwarty w klasie A6.

Kończący drugą pętlę Rajdu Zamkowego oes Pilica także wygrał Paweł Hankiewicz, a drugie miejsce zajęli ex aequo Jarosław Szeja i Rafał Maliński. Chuchała zanotował czwarty czas i ponownie spadł na trzecie miejsce w rajdzie. Tuż za nim znalazł się Hankiewicz, który wyprzedził Kasprzyka. Kolejne lokaty zajmowali Kasprzyk, Klementowicz, Tomaszczyk, Pogan, Longota i Kardaś. Trzeci przejazd Oesu Pilica wygrał Pogan, przed Kasprzykiem i Hankiewiczem. Z zawodów odpadł Szeja, a drugą lokatę przejął Hankiewicz, który wyprzedził Chuchałę. Na czwarte miejsce awansował Kasprzyk, na piąte Pogan, a Klementowicz spadł na szóstą lokatę.

Zmagania zakończył 5,5-kilometrowy oes Miasto, rozegrany w Zawierciu. Próba padła łupem Pawła Hankiewicza, jednak czwarte zwycięstwo oesowe nie wystarczył aby świętować triumf w Rajdzie Zamkowym i zawodnik Tedex SUPREMIS Rally Team musiał się zadowolić drugą lokatą. Pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł bowiem Rafał Maliński, który na mecie Rajdu Zamkowego mógł także świętować przypieczętowanie wicemistrzostwa w "generalce" RPP. Podium Rajdu Zamkowego uzupełnił Wojciech Chuchała, najszybszy również w klasie N3.

Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło Radosławowi Poganowi, który powrócił na oesy po dłuższej przerwie. Pogan zajął także trzecią lokatę w klasie A7, za Malińskim i Hankiewiczem. Piąte miejsce w "generalce" przypadło Radosławowi Kasprzykowi, zwycięzcy klasy A6. Za Kasprzykiem finiszował Jerzy Tomaszczyk, drugi w A6. Siódme miejsce i druga lokata w N3 przypadła Andrzejowi Czekanowi, a na ósmej pozycji finiszował Maciej Longota, trzeci w N3. Dziesiątkę zamknęli trzeci w A6 Grzegorz Kardaś oraz Marek Strzelecki.

W klasie Astry najszybszy był Łukasz Mrozek, przed Marcinem Górnym i Markiem Kwaśnikiem. W A5 triumfował Bogdan Bożyk, a podium uzupełnili Bogumił Klimiuk i Maciej Jarząbek. Klasa N2 to kolejny triumf Janusza Knopta, który pokonał Jacka Klóskę i Bartłomieja Lepiankę. W A0 wygrał Krzysztof Cieślar przed Adrianem Kargolem, a w N0 triumfował Rafał Ślęczka przed Jackiem Swachą. W klasie Gość faworytem był Piotr Jędrusiński, jednak kierowca Hondy Civic uszkodził zawieszenie i odpadł z walki. Zwycięstwo przypadło więc Szymonowi Kornickiemu, a podium uzupełnili Wojciech Grondal i Marek Mateja.