Łyżwiarstwo. Karolina Bosiek 6. w wyścigu masowym na ME, 4. pozycja drużyny

Karolina Bosiek zajęła szóste miejsce w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw Europy Heerenveen 2020 w łyżwiarstwie szybkim. Na czwartej pozycji sklasyfikowano drużynę kobiet.

Piotr Ziemka
Karolina Bosiek Newspix / Martyna Szydlowska / Na zdjęciu: Karolina Bosiek
W wyścigu drużynowym Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Karolina Gąsecka przegrały pojedynek z Białorusinkami o 15 setnych sekundy (3:05.62 do 3:05.47). Złote medale otrzymały reprezentantki gospodarzy, Holenderki: Ireen Wüst, Melissa Wijfje i Antoinette de Jong (2:57.97), a srebrne - Rosjanki: Jelizawieta Kazelina, Natalia Woronina oraz Jewgienija Lalenkowa (2:59.04).

Pierwsze miejsce dla Holandii, a drugie dla Rosji również w wyścigu drużynowym mężczyzn. Zwyciężyli: Patrick Roest, Marcel Bosker i Sven Kramer (3:40.63). Brązowe medale zdobyli Norwegowie. Na szóstej pozycji zostali sklasyfikowani: Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Palka, którzy też przegrali pojedynek z Białorusią (3:49.99 do 3:49.78).

Rekord życiowy na 1000 metrów z 1:17.81 na 1:16.53 poprawiła Kaja Ziomek. Triumfatorka grudniowych mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim zajęła ósmą lokatę. Czołową dziesiątkę zamknęła Czerwonka (1:16.70). Szesnasty wynik miała Andżelika Wójcik (1:19.24). Na podium stanęły: Jutta Leerdam (1:13.67), Daria Kachanowa (1:13.90) i Jekaterina Szichowa (1:14.48).

Najlepszy czas w karierze na kilometr osiągnął Artur Nogal. Mistrzowi Polski w wieloboju sprinterskim zmierzono 1:08.99, a poprzednia jego "życiówka" wynosiła 1:09.47. 29-letni zawodnik zajął siódmą lokatę. Zwyciężył Paweł Kuliżnikow (1:07.09). Drugi był Thomas Krol (1:07.82), trzeci Kai Verbij (1:08.38), trzynasty Sebastian Kłosiński (1:10.08), dziewiętnasty zaś Piotr Michalski (1:11.54).

Jako szósta metę wyścigu ze startu wspólnego minęła Karolina Bosiek (8:25.60). Przed czterokrotną medalistką mistrzostw świata juniorek 2019 finiszowały: Irene Schouten (8:23.37), Francesca Lollobrigida (8:23.80), Wijfje (8:23.98), Kazelina (8:23.99) i Noemi Bonazza (8:24.84). Dwunasta była Magdalena Czyszczoń (8:34.40).

Najlepszą dziesiątkę w wyścigu masowym zamknął Marcin Bachanek, a na czternastym miejscu uplasował się Artur Janicki. W czołowej trójce znaleźli się: Bart Swings, Arjan Stroetinga i Daniła Semerikow.

Pierwszego dnia mistrzostw Europy 2020 na trzecim stopniu podium w sprincie drużynowym stanęły: Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik oraz Natalia Czerwonka. W sobotę najlepszym polskim osiągnięciem było czwarte miejsce Artura Nogala.

Czy Karolina Bosiek będzie w czołowej ósemce wyścigu masowego na mistrzostwach świata 2020