Botswańczycy najskuteczniejsi w Londynie

Reprezentacja Botswany, która na igrzyskach olimpijskich liczyła zaledwie czterech zawodników okazała się najskuteczniejszą pod względem liczby medali przypadających na jednego sportowca.

Łukasz Witczyk

Jedyny medal Botswańczycy zdobyli za sprawą startującego w biegu na 800 metrów Nijela Amosa, który uległ jedynie fenomenalnemu Davidowi Rudishy. Niewiele za krajem z Afryki plasuje się Jamajka. Sportowcy tego kraju są prawdziwymi hegemonami w biegach sprinterskich i w Londynie wszystkie 12 medali wywalczyli właśnie w tych konkurencjach. Wysoko w zestawieniu liczby medali przypadających na zawodnika znajduje się również Iran i Kenia. Azjatycki kraj do Londynu wysłał 53 reprezentantów, którzy zdobyli 12 medali, a Kenię reprezentowało 50 sportowców, którzy przywieźli z igrzysk olimpijskich 11 medali.

Wysoki odsetek liczby medali na sportowca biorącego udział w igrzyskach mają również kraje, które były w ścisłej czołówce klasyfikacji medalowej. Chińczycy, którzy w liczbie medali ustąpili jedynie Amerykanom w zestawieniu zajmują trzecie miejsce. Nieco gorzej wypadli sportowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy zgromadzili aż 104 medale, a do Londynu wysłali 539 zawodników. Warto jednak dodać, że sporo z nich brało udział w grach zespołowych. Na ósmym miejscu sklasyfikowani zostali Rosjanie. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla reprezentantów Gruzji, Mongolii i Etiopii.

Słabo w tym rankingu wypadła reprezentacja Polski. Polski Komitet Olimpijski do Londynu wysłał 221 sportowców, którzy zdobyli 10 krążków. Medalowych nadziei było zdecydowanie więcej, lecz w kilku przypadkach niewiele brakło, a moglibyśmy się cieszyć z większej liczby medali. Biało-czerwoni pod względem liczby medali na sportowca zajęli dopiero 65. miejsce. W Londynie medale olimpijskie zdobyli zawodnicy z 85 krajów.