Radosław Kawęcki tuż za podium

Radosław Kawęcki zajął 4. miejsce w finale 200 metrów stylem grzbietowym. Zwyciężył Amerykanin Tyler Clary. Srebrny medal wywalczył Japończyk Ryosuke Irie, brąz dla faworyta wyścigu, Ryana Lochty'ego.

Paweł Nowakowski

Po pierwszym nawrocie pochodzący z Głogowa Radosław Kawęcki był trzeci. Od startu prowadził główny faworyt do złotego medalu, Amerykanin Ryan Lochte, który z biegiem czasy powiększał przewagę.

Polak walczył dzielnie, lecz walka o medale rozegrała się między dwójką pływaków z USA (Lochte, Clary) i Japończykiem Ryosuke Irie. Na ostatniej długości basenu Lochte zepsuł nawrót, co skrzętnie wykorzystał jego rodak Tyler Clary, zdobywając złoty medal, przy okazji ustanawiając nowy rekord olimpijski - 1:53:41. Na podium duet Amerykanów rozdzielił Japończyk.

Kawęcki z czasem 1:55:59 zajął miejsce tuż za olimpijskim podium wraz z Chińczykiem Fenglin Zhangiem.