Najsłabsi odpadli, czas na walkę o medale

Siatkarze plażowi zakończyli zmagania w grupach, teraz czas na walkę o medale systemem pucharowym, gdzie porażka będzie zakończeniem igrzysk dla przegranych.

Paweł Siejak

Grupa A:

Niemal pewni awansu Brazylijczycy zmierzyli się z Włochami, którzy za wszelką cenę chcieli pozostać w turnieju. Już od pierwszych piłek trójkolorowi odskoczyli na trzy punkty, starając się przewagę utrzymywać. Jednak Emanuel Rego z partnerem mozolnie odrabiali straty, by w końcówce wyjść na 20:18. Lecz rywale zdołali obronić dwa setbole, dostarczając zebranym kibicom nie lada emocje. Ostatecznie rutyna Brazylijczyków wzięła górę. W drugim secie po niemrawym początku Włosi oddali pole przeciwnikom, przegrywając już 5:8, lecz do końca bezskutecznie próbowali niwelować straty, czego efektem była porażka w dwóch setach.

Emanuel / Alison (Brazylia) - Nicolai / Lupo (Włochy) 2:0 (26:24; 21:18)

W drugim pojedynku, Szwajcarzy bez jeszcze turniejowej wygranej, mieli niesłychaną okazję na awans, jednak pod warunkiem pokonania rywali i to w dodatku wysoko małymi punktami. Wydawało się to mało wykonalne, bowiem Austriacy mieli punkt meczowy więcej w tabeli i raczej to oni byli faworytem potyczki. Pierwsza partia zakończyła się minimalną wygraną Szwajcarów, którzy w ostatnich dwóch akcjach zdołali obronić ataki przeciwników i ich skutecznie skontrować. Bellaguarda z kolegą z pary w końcu rozszyfrowali taktykę rywali, znów punktując na kontratakach i budując pokaźną przewagę 14:5. Austriacy podgonili dystans do sześciu oczek, jednak piekielna końcówka graczy po stronie siatki, zepchnęła ich do sportowej przepaści. Nieoczekiwanie Doppler i Horst przez najgorszy bilans małych punktów, zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z igrzysk.

Heuscher / Bellaguarda (Szwajcaria) - Doppler / Horst (Austria) 2:0 (24:22; 21:12)

Końcowa klasyfikacja:
1. Emanuel / Alison (Brazylia) - awans do 1. rundy pucharowej
2. Heuscher / Bellaguarda (Szwajcaria) - awans do 1. rundy pucharowej
3. Nicolai / Lupo (Włochy) - mecz ostatniej szansy
4. Doppler / Horst (Austria)

Grupa B:

Hiszpanie walczyli z outsiderem grupy, Azjatami Asahi i Shiratori, jednak wygrana nie przyszła wcale łatwo. W pierwszym secie trwała wymiana ciosów z której szczęśliwie w końcówce wyszli Herrera z Gavirą. W drugiej odsłonie Japończycy prowadzili dwoma, czasem nawet trzema punktami. Ostatecznie Herrera skutecznymi obronami i atakami wyprowadził zespół z 13:15 na 17:15, co udało się utrzymać do końca seta i meczu jednocześnie.

Herrera / Gavira (Hiszpania) - Asahi / Shiratori (Japonia) 2:0 (21:19; 22:20)

W pojedynku jednych z faworytów do medalu a czeskim duetem, na sensację się nie zanosiło. Amerykanie w obu setach byli zdecydowanie lepszymi, nie dając przeciwnikom nawet na chwilę dojść do powadzenia w którymś z setów.

Rogers / Dalhausser (USA) - Benes / Kubala (Czechy) 2:0 (21:13; 21:15)

1. Rogers / Dalhausser (USA) - awans do 1. rundy pucharowej
2. Herrera / Gavira (Hiszpania) - awans do 1. rundy pucharowej
3. Benes / Kubala (Czechy) - mecz ostatniej szansy
4. Asahi / Shiratori (Japonia)

Grupa E:

W pojedynku dwóch najlepszych par w tej grupie, emocji było jak na lekarstwo. Od początku Łotysze narzucili swój styl gry i prowadzili 6:1. Sporą zaliczkę utrzymali do końca partii. Druga odsłona bliźniaczo podobna do poprzedniej, znów Łotysze zrobili przewagę, nie oddając jej ani na chwilę. Być może rozstawieni z piątym numerem Holendrzy, oszczędzali się na dalsze mecze w igrzyskach.

Nummerdor / Schuil (Holandia) - Plavins / Smedins (Łotwa) 0:2 (14:21; 18:21)

Cień szansy na wskoczenie do najlepszej szesnastki miał zespół, który wygra spotkanie o trzecie miejsce w grupie. Stawka była znana obu parom, zatem miało być ciekawie i było. Otwarcie na 7:2 dla siatkarzy z Wenezueli, zaskoczeni Niemcy jednak po kilkunastu akcjach wyrównali stan na po dwanaście. Świetnie w końcówce zagrał Villafañe, który wyciągnął wynik z 18:20 na 22:20, posyłając przy tym trzy asy serwisowe. W drugiej partii, po walce punkt za punkt, Niemcom udało się odskoczyć na trzy oczka i szczęśliwie wynik utrzymali do końca. W tie-breaku przełomowym momentem była akcja przy rezultacie 9:8, gdzie po długiej i wyczerpującej wymianie, Niemcy zdobyli dziesiąty punkt. Przewagę utrzymali do końca już do końca meczu.

Erdmann / Matysik (Niemcy) - Villafañe / Hernandez (Wenezuela) 2:1 (20:22; 21:16; 15:11)

1. Plavins / Smedins (Łotwa) - awans do 1. rundy pucharowej
2. Nummerdor / Schuil (Holandia) - awans do 1. rundy pucharowej
3. Erdmann / Matysik (Niemcy) - mecz ostatniej szansy
4. Villafañe / Hernandez (Wenezuela)

Mecze ostatniej szansy:

Cztery zespoły z najniższym rankingiem z trzecich miejsc w grupach, zostały rozlosowane. Wygrane awansują do 1. rundy pucharowej, przegrane kończą igrzyska.

Początek o być albo nie być jeszcze w grze należał do Kanadyjczyków, bowiem wypracowali sobie przewagę 10:8, jednak pięć kolejnych punktów z rzędu zdobyli Włosi i prowadzenia już nie oddali. Druga partia była bardzo wyrównana i żadnej z par nie udało się wywalczyć większej przewagi. W końcówce siatkarze z Ameryki Północnej mieli nawet piłkę setową, jednak to ich przeciwnicy zdołali przechylić szalę zwycięstwa na własną korzyść.

Binstock / Reader (Kanada) - Nicolai / Lupo (Włochy) 0:2 (16:21; 20:22)

Z drugiej pary najmniej czasu na odpoczynek mieli Czesi, jednak od samego początku narzucili swój styl prowadząc 7:4. Z czasem dystans do przeciwników zwiększali i wygrali seta różnicą sześciu oczek. W drugiej odsłonie trwała zażarta walka z lekkim wskazaniem na Niemców. Ci ostatni jeszcze przy remisie po dziewiętnaście wzięli przerwę, by po niej zdobyć dwa kończące punkty. Tie-break należał do Matysika i Erdmanna, którzy dwupunktową zaliczkę utrzymali do końca spotkania.

Erdmann / Matysik (Niemcy) - Benes / Kubala (Czechy) 2:1 (15:21; 21:19; 15:13)