Rosjanki zdetronizują Norweżki? - zapowiedź olimpijskiego turnieju kobiet

W dniach 28.07-11.08 w Londynie rozegrany zostanie turniej olimpijski piłkarek ręcznych. Dwanaście drużyn podzielonych zostało na dwie grupy. Obrońcą tytułu są Norweżki, Polki nie startują.

Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

Trzy z czterech ostatnich turniejów mistrzowskiej rangi padły łupem reprezentacji Norwegii. Norweżki mają w swoich szeregach wiele znakomitych zawodniczek jak m.in. Gro Hammerseng, Heidi Loke czy Katrine Lunde Haraldsen. Bez wątpienia skandynawski zespół, który przed czterema laty w Pekinie wywalczył historyczne złoto na olimpiadzie, jest faworytem do obrony tytułu w Londynie.

Szyki podopiecznym Thorira Hergeirssona za wszelką cenę będą chciały pokrzyżować Rosjanki, które w opinii fachowców są najpoważniejszym kandydatem do zdetronizowania dominatorów żeńskiego handballu. Ekipa Jewgienija Trefiłowa ostatnich dwóch turniejów nie może zaliczyć do udanych (MŚ 2011 - 6. miejsce, ME 2010 - 7. miejsce). Większość osób wierzy jednak, że Sborna w Londynie pokaże swoje prawdziwe oblicze.

W ślady swoich kolegów z reprezentacji chcą podążać Francuzki. Zespół Oliwera Krumbholza dwukrotnie musiał obejść się smakiem w wielkim finale MŚ (2009 porażka z Rosją, 2011 z Norwegią). Co ciekawe w historii startów na IO Trójkolorowe nie wywalczyły dotąd żadnego krążka. W Londynie nastąpi przełamanie?

W męskim handballu bez wątpienia karty rozdają jedynie europejskie drużyny. Wśród kobiet nie brakuje jednak zespołów z którymi należy liczyć się poza Europą. Mowa o Koreankach (dwukrotnych mistrzyniach olimpijskich) i Brazylijkach, których spora rzesza stanowi o sile czołowych europejskich klubów. Czy w stolicy Wielkiej Brytanii ww. nacje rozdzielą europejskie zespoły na podium? Harmonogram spotkań podczas IO w Londynie ---> Faza grupowa turnieju olimpijskiego

Grupa A Grupa B
Czarnogóra Norwegia
Rosja Hiszpania
Chorwacja Dania
Wielka Brytania Francja
Brazylia Szwecja
Angola Korea Południowa

Medaliści Igrzysk Olimpijskich

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1976 Montreal ZSRR NRD Węgry
1980 Moskwa ZSRR Jugosławia NRD
1984 Los Angeles Jugosławia Korea Południowa Chiny
1988 Seul Korea Południowa Norwegia ZSRR
1992 Barcelona Korea Południowa Norwegia WNP
1996 Atlanta Dania Korea Południowa Węgry
2000 Sydney Dania Węgry Norwegia
2004 Ateny Dania Korea Południowa Ukraina
2008 Pekin Norwegia Rosja Węgry

Triumfatorzy turnieju olimpijskiego kobiet 3 - Dania 2 - ZSRR 2 - Korea Południowa 1 - Jugosławia 1 - Norwegia

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×