HMŚ w Birmingham: pierwszy dzień bez medalu dla Polski. Prowadzą neutralni lekkoatleci z Rosji

Po pierwszym dniu lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Birmingham w klasyfikacji medalowej, za sprawą dwóch złotych krążków, prowadzą neutralni lekkoatleci z Rosji. W czwartek Biało-Czerwoni nie wywalczyli miejsca w czołowej trójce.

Szymon Łożyński
Danil Lysenko Getty Images / Stephen Pond / Na zdjęciu: Danil Lysenko
W 1. dniu halowych mistrzostw świata w Birmingham zaplanowano trzy finały - skok wzwyż kobiet i mężczyzn oraz bieg pań na 3000 metrów.

W konkurencji technicznej złote medale wywalczyli Rosjanie, którzy w angielskiej hali startują pod neutralną flagą. Najpierw w rywalizacji skoczków po złoto sięgnął Danił Łysenko, który w trzeciej próbie uzyskał 2,36. Z tą wysokością nie uporał się Katarczyk Mutaz Essa Barshim i dlatego musiał zadowolić się srebrem. Brąz wywalczył reprezentant Niemiec Mateusz Przybyłko. Polscy kibice liczyli na medal w tej konkurencji Sylwestra Bednarka. Aktualny halowy mistrz Europy zajął jednak dopiero 5. miejsce.

Niespodzianki nie było w skoku wzwyż kobiet. Po złoto sięgnęła Rosjanka pod olimpijską flagą Maria Lasitskene. Triumfatorka wygrała 38 zawody z rzędu. Pozostałe skoczkinie rywalizowały w innej lidze niż Rosjanka. Ostatecznie srebro wywalczyła Amerykanka Vashti Cunningham, a brąz Włoszka Alessia Trost. Nie wystartowała Kamila Lićwinko, która spodziewa się dziecka.

Na koniec pierwszego dnia rywalizacji w Birmingham na bieżni pojawiły się biegaczki na 3000 metrów. Trzeci raz z rzędu w HMŚ na tym dystansie triumfowała rekordzistka świata Etiopka Genzebe Dibaba. Srebro, odpierając atak na finiszu, zdobyła Holenderka Sifan Hassan. Brąz, ku uciesze gospodarzy, wywalczyła Laura Muir.