MŚ Londyn 2017: niespodzianka w finale biegu na 3000 metrów z przeszkodami! Amerykanki wygrały z Kenijkami

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / EPA/SRDJAN SUKI / Emma Coburn jest mistrzynią świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami

Takiego scenariusza chyba nikt się nie spodziewał! To nie Kenijki zgarnęły najwyższe miejsca na podium w biegu na 3000 metrów z przeszkodami kobiet, lecz świetnie dysponowane Amerykanki. Złoto zgarnęła Emma Coburn, a srebro Courtney Frerichs.

Emma Coburn zrobiła w ostatnich latach ogromny progres. 26-letnia zawodniczka dwa lata temu na mistrzostwach świata w Pekinie była piąta z czasem gorszym o blisko 20 sekund. W ubiegłym roku Amerykanka zajęła trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, a teraz zostawiła daleko w tyle Kenijki i została mistrzynią globu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Mało tego, Coburn pobiegła bardzo szybko. Nie tylko poprawiła o 5 (!) sekund rekord życiowy, ale w dodatku ustanowiła nowy rekord mistrzostw. To się nazywa deklasacja.

A ta w wykonaniu Amerykanek była jeszcze większa, gdyż drugie miejsce również zajęła biegaczka zza oceanu. Srebro zdobyła bowiem Courtney Frerichs. Ona również spisała się w Londynie wyśmienicie. Dość powiedzieć, że "życiówkę" poprawiła o blisko 16 sekund!

Dopiero na trzecim miejscu sklasyfikowaną pierwszą zawodniczkę z Kenii. Na najniższym stopniu podium stanęła Hyvin Kiyeng Jepkemoi, która nie obroniła tytułu wywalczonego dwa lata temu w Pekinie.