Księżak znokautował Sensation Kotwicę. Dogrywka w Warszawie i emocje w Łańcucie

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: koszykarze Kotwicy Kołobrzeg
WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: koszykarze Kotwicy Kołobrzeg

Przed 29. kolejką zamykali tabelę Suzuki I ligi. Koszykarze Księżaka Łowicz rozbili aż 104:82 Sensation Kotwicę Kołobrzeg. Dla zajmujących trzecią lokatę gości była to trzecia porażka z rzędu. Ciekawie było w Łańcucie i Warszawie.

To największe wydarzenie soboty w Suzuki I lidze. W pierwszej połowie Sensation Kotwica potrafiła odrabiać straty i po 20 minutach remisowała 46:46. W trzeciej kwarcie pozwoliła jednak rywalom odskoczyć na 19 punktów. W decydującej części goście zbliżyli się na 81:73 jednak finisz należał do Księżaka, który wygrywając 104:82 odniósł siódme zwycięstwo w sezonie.

Gospodarze trafili 14, a goście 13 "trójek". Sensation Kotwica wykorzystała komplet 19 rzutów wolnych, ale popełniła 15 strat przy dziewięciu przeciwnika. Grę wyżej notowanej ekipy ciągnął Remon Nelson. Zdobył 34 punkty (22 w pierwszej połowie). Trafił 11/18 prób z gry w tym aż 8/13 za trzy. Dla Księżaka po 18 "oczek" rzucili Michał Jankowski i Arkadiusz Kobus, a Piotr Robak miał 14 punktów i 11 zbiórek.

Długo się na to nie zanosiło, ale ciekawie było w Łańcucie. Rawlplug Sokół zaczął mecz z WKK od prowadzenia 12:1. Później gospodarze mieli 19 punktów przewagi. Rywale w pierwszej połowie zmniejszyli różnicę do 12 "oczek" jednak na poważnie postraszyli przeciwnika dopiero w czwartej kwarcie. Zbliżyli się nawet na 89:87, ale na więcej zabrakło im czasu, a rezultat na 91:87 ustalił rzutami wolnymi Filip Struski.

Rawlplug Sokół trafił 16/36 prób za trzy punkty. WKK w tym elemencie miał 7/16. Marcin Nowakowski rozdał 16 z 30 asyst swojej drużyny. Rozgrywający gospodarzy zdobył też 11 punktów. Trafił jednak tylko 4/14 prób z gry, a w decydującym momencie popełnił przewinienie techniczne, które pozwoliło się zbliżyć WKK.

MVP z 23 punktami (10/12) został wybrany Przemysław Wrona. Duże cegiełki do zwycięstwa dołożyli Mateusz Szczypiński (18 punktów) i Filip Struski (16). Po drugiej stronie skuteczni byli Tomasz Prostak, Jakub Patoka i Tomasz Ochońko.

Zacięty był mecz w stolicy. AZS AGH Kraków zaczął od prowadzenia 27:16, ale do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Po 45 minutach walki goście zwyciężyli z Dzikami Warszawa 79:76. Beniaminek trafił tylko 3/22 prób z dystansu przy 9/27 gospodarzy.

Goście wykorzystali jednak 26/42 rzutów wolnych, a Dziki 13/22. Miejscowi mieli więcej zbiórek (46:35), ale popełnili 20 strat przy dziewięciu przeciwnika. Kluczową postacią był Wojciech Leszczyński - 31 punktów (13/15 z rzutów wolnych). Trafił na dogrywkę oraz w decydującym momencie tej części. Dla Dzików 21 punktów i osiem zbiórek uzyskał Bartosz Majewski, a 12 punktów i 10 zbiórek miał Rafał Komenda.

Rywalizacja o miejsce na podium będzie ciekawa. Sensation Kotwicę dogoniła Weegree AZS Politechnika (obie drużyny bilans 19-8). Koszykarze z Opola mecz w Koszalinie zaczęli od wyniku 2:8. Później jednak mieli nawet 24 punkty przewagi i ostatecznie pewnie zwyciężyli z Żakiem 72:58.

Gospodarze dominowali w zbiórkach (46:33), ale trafili tylko 5/20 prób z dystansu przy 13/31 Weegree AZS Politechniki. Potężne double-double w Żaku skompletował Darrell Harris - 13 punktów i 18 zbiórek. Dla gości 22 punkty (17 w pierwszej połowie) rzucił Paweł Krefft (6/10 za trzy).

Na wygraną Księżaka odpowiedziała Decka, która zwyciężyła z Miastem Szkła Krosno 87:81. Te zespoły legitymują się bilansem 10-17, ale koszykarze z Pelplina wygrali dwa bezpośrednie starcia.

Na Podkarpaciu mieli 24 punkty przewagi jednak gospodarze przebudzili się w czwartej kwarcie (36:21). Podobnie, jak w innych meczach decydowały "trójki". Goście trafili ich 15/30 przy 8/22 gospodarzy. Dla Miasta Szkła 22 punkty rzucił Dariusz Oczkowicz, a 21 "oczkami" odpowiedział Dawid Sączewski. Mariusz Konopatzki dołożył 18, a bezbłędny Patryk Pułkotycki (6/6) 16 punktów.

Wyniki sobotnich spotkań 29. kolejki Suzuki I ligi:

KS Księżak Łowicz - Sensation Kotwica Kołobrzeg 104:82 (21:22, 25:24, 33:14, 25:22)

Księżak: Jankowski 18, Kobus 18, Fatz 15, Motel 15, Robak 14, Stanios 14, Krzywdziński 7, Kramarz 2, Dawdo 1, Świderski 0.

Sensation Kotwica: Nelson 34, Kutta 14, Śmigielski 13, Kurpisz 6, Pieloch 6, Itrich 4, Wieczorek 3, Długosz 2, Kowalenko 0.

MKKS Żak Koszalin - Weegree AZS Politechnika Opolska 58:72 (16:13, 8:21, 12:23, 22:15)

Żak: Sewioł 15, Harris 13, Naczlenis 8, Dłoniak 7, Zarzeczny 6, Czubak 3, Czyż 3, Pryć 3, Kręc 0, Kwaterski 0, Lungwana 0, Szewczyk 0.

Weegree AZS Politechnika: Krefft 22, Kaczmarzyk 12, Rutkowski 10, Kiwilsza 7, Kapuściński 6, Kobel 5, Wilk 5, Salkiewicz 2, Skiba 2, Piszczatowski 1.

Miasto Szkła Krosno - Decka Pelplin 81:87 (14:26, 18:25, 13:15, 36:21)

Miasto Szkła: Oczkowicz 22, Ciesielski 14, Sobiech 11, Dawdo 10, Janik 10, Rompa 9, Szymański 5, Gomułka 0, Zaguła 0.

Decka: Sączewski 21, Konopatzki 18, Pułkotycki 16, Szczepanik 11, Wyszkowski 12, Kaszowski 7, Kulis 2, Michałek 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - WKK Wrocław 91:87 (27:13, 22:24, 27:24, 15:26)

Rawlplug Sokół: Wrona 23, Szczypiński 18, Struski 16, Nowakowski 11, Bręk 10, Pisarczyk 8, Czerwonka 5, Kulikowski 0, Lis 0, Załucki 0.

WKK: Prostak 19, Ochońko 17, Patoka 17, Madray 11, Chrabota 8, Jędrzejewski 7, Matusiak 6, Wątroba 2, Koelner 0, Uberna 0.

Dziki Warszawa - AZS AGH Kraków 76:79 (9:15, 21:20, 16:13, 21:19, d. 9:12)

Dziki: Majewski 21, Grochowski 15, Komenda 12, Kuźkow 8, Nowakowski 7, Szwed 6, Piliszczuk 4, Kopycki 3, Łączyński 0, Mościcki 0.

AZS AGH: Leszczyński 31, Fraś 15, Rojek 13, Wydra 7, Zmarlak 6, Pawlak 5, Majka 2, Dyrda 0, Matyja 0.