I liga. Dwie dogrywki w Wałbrzychu. Górnik Trans.eu wyrwał zwycięstwo

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe /  / Na zdjęciu: zawodnicy Górnik Trans.eu Wałbrzych
Materiały prasowe / / Na zdjęciu: zawodnicy Górnik Trans.eu Wałbrzych

Nieprawdopodobne mecze w 9. kolejce I ligi koszykarzy. W Wałbrzychu po dwóch dogrywkach Górnik Trans.eu wygrał z Miastem Szkła Krosno 86:80. Drugie spotkanie na szczycie dla STK Czarnych Słupsk, a świetnie w Poznaniu finiszował Księżak Łowicz.

Gospodarze mogli wygrać w regulaminowym czasie. Do remisu doprowadził Marcin Wróbel, ale nie wykorzystał rzutów wolnych, które mogły dać zwycięstwo. W czwartej kwarcie krośnianie zdobyli zaledwie pięć punktów, ale i tak mieli wielką szansę w dogrywce, bo prowadzili aż 75:69. Wtedy jednak popełnili kilka błędów, a Krzysztof Jakóbczyk i Rafał Glapiński dali kolejny remis. Kolejnej szansy Górnik Trans.eu już nie wypuścił. Obie drużyny trafiały z niską skutecznością (32 oraz 31 proc.). Był to jednak mecz walki. Górnik miał 55, a Miasto Szkła 65 zbiórek. Rafał Glapiński miał 15 punktów i 10 zbiórek, Marcin Dymała rzucił 16 "oczek" (6/19 z gry) i miał 14 zbiórek, a 20 punktów i 10 zbiórek uzyskał Alan Czujkowski.

Rawlplug Sokół Łańcut doznał drugiej porażki z rzędu. Lepsi byli STK Czarni, którzy zwyciężyli 95:88. Ponownie dla koszykarzy ze Słupska kluczowy był początek. Tym razem jednak zaczęli oni świetnie i w kilkanaście minut wypracowali 15 punktów przewagi. Później roztrwonili całą zaliczkę, a nawet nieznacznie przeważali goście. Pościg kosztował ich sporo sił i lepiej finiszowała ekipa prowadzona przez trenera Mantasa Cesnauskisa, która dominowała w zbiórkach (40:28). Double-double skompletował Patryk Pełka - 12 punktów i 10 zbiórek. Liderem był Adrian Kordalski - 23 punkty (8/9 za dwa), po osiem zbiórek i asyst. Skuteczny był też Marcin Dutkiewicz - 16 punktów (5/7 z gry). Dla gości 21 punktów zdobył Bartłomiej Karolak.

Wiele działo się w Poznaniu, gdzie kolejnej porażki doznał Biofarm Basket. Księżak Łowicz wygrał tam 85:81. Lepiej zaczęli przyjezdni, ale grający bez kontuzjowanego Marcina Fliegera miejscowi w połowie czwartej kwarty prowadzili 81:72. Od tego czasu jednak nie powiększyli swojego dorobku, a Księżak odpowiedział serią 13:0. Wcześniej boisko po przewinieniach niesportowych opuścił Mikołaj Czyż (Księżak) oraz po faulu niesportowym, a później technicznym Michał Marek (Biofarm Basket). Graczem meczu był bezwzględnie Piotr Robak z Księżaka - 25 punktów, pięć asyst i cztery zbiórki. Warto jeszcze wyróżnić bezbłędnego Michała Świderskiego (10 punktów, 4/4 z gry).

Do czołówki oprócz Księżaka wskoczył WKK Wrocław, który wygrał w Pruszkowie 90:79 przerywając serię gospodarzy. Elektrobud-Investment ZB zaczął od prowadzenia 20:13. Później jednak było już tylko gorzej i to rywale mieli nawet 19 "oczek" przewagi. Główne role odgrywali podkoszowi. Dominował Piotr Niedźwiedzki - 33 punkty (13/19 za dwa) i 18 zbiórek. Odgryzał mu się Mateusz Szwed - 26 punktów (10/13) i 11 zbiórek.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko wysoko zwyciężyła z Energą Kotwicą Kołobrzeg (81:67). Gospodarze świetnie zagrali w drugiej i czwartej kwarcie. Goście odrobili straty w trzeciej (25:12), ale to było zdecydowanie za mało. Energa Kotwica popełniła 22 straty, czego nie zrównoważyła przewaga w zbiórkach. Efektowne double-double osiągnął Nick Madray. Koszykarz przyjezdnych zdobył 20 punktów (7/10 z gry) i miał 18 zbiórek. Podkoszowy miejscowych, Jarosław Bartkowiak, uzyskał 18 punktów i sześć zbiórek.

Zobacz najlepszą piątkę 8. kolejki I ligi

Wyniki sobotnich spotkań 9. kolejki I ligi:

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Miasto Szkła Krosno 86:80 (13:18, 26:17, 13:23, 11:5, d. 13:13, 10:4)

Górnik Trans.eu: Cechniak 15, Glapiński 15, Pieloch 12, Koperski 11, Wróbel 9, Jakóbczyk 8, Zywert 7, Ratajczak 5, Kulka 4, Durski 0.

Miasto Szkła: Czujkowski 20, Dymała 16, Śpica 13, Oczkowicz 12, Spała 6, Żmudzki 6, Sadło 4, Ciesielski 2, Kasiński 1.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Energa Kotwica Kołobrzeg 81:67 (19:18, 21:9, 12:25, 29:15)

Zetkama Doral Nysa: Bartkowiak 18, Malesa 12, Zagórski 12, Tomczak 10, Kutta 9, Nowicki 9, Kowalski 6, Weiss 5, Wojciechowski 0.

Energa Kotwica: Madray 20, Kruszczyński 18, Stanios 13, Przyborowski 6, Wróbel 6, Bodych 4, Grudziński 0, Grujić 0, Korolczuk 0, Strzępek 0, Walda 0.

Biofarm Basket Poznań - KS Księżak Łowicz 81:85 (20:25, 23:23, 27:14, 11:23)

Biofarm Basket: Mateusz Bręk 19, Rutkowski 18, Dawid Bręk 12, Struski 11, Fatz 9, Marek 9, Wiśniewski 3, Kleszcz 0, Smorawiński 0.

Księżak: Robak 25, Kobus 15, Stopierzyński 13, Świderski 10, Samsonowicz 9, Grod 7, Ratajczak 4, Tradecki 2, Czyż 0.

STK Czarni Słupsk - Rawlplug Sokół Łańcut 95:88 (30:18, 19:20, 19:27, 27:23)

STK Czarni: Kordalski 23, Dutkiewicz 16, Małgorzaciak 16, Jakubiak 14, Pełka 12, Długosz 8, Fraś 4, Wyszkowski 2, Janiak 0.

Rawlplug Sokół: Karolak 21, Ciechociński 15, Zaguła 13, Klima 10, Konopatzki 8, Czerwonka 7, Pawlak 5, Szymański 5, Wieloch 4, Kulikowski 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - WKK Wrocław 79:90 (24:19, 17:24, 14:19, 24:28)

Elektrobud-Investment ZB: Szwed 26, Kierlewicz 19, Szczypiński 15, Janik 11, Sobczak 8, Jankowski 0, Stawiak 0.

WKK: Niedźwiedzki 33, Prostak 16, Patoka 13, Uberna 13, Jędrzejewski 6, Kroczak 5, Koelner 4, Matusiak 0.