Euroliga. W końcu się udało! Arka Gdynia z upragnionym triumfem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu:  Barbora Balintova
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Barbora Balintova

Arka Gdynia z pierwszą wygraną w Eurolidze. W czwartej serii gier podopieczne Gundarsa Vetry ograły we własnej hali hiszpański SPAR Citylift Girona 71:69. Końcówkę meczu koncertowo rozegrała Barbora Balintova.

Gdynianki przystępowały do czwartej kwarty prowadząc różnicą 9 "oczek", ale w końcówce ponownie zafundowały sobie horror. Rywalki miały szansę na odwrócenie losów meczu, jednak "trójka" Magali Mendy nie doszła celu.

Najwięcej punktów dla Arki zdobyła nieoceniona Rebecca Allen, ale kluczowe akcje należały do Barbory Balintovej. To spotkanie najlepiej pokazało, jak ważna to koszykarka dla Gundarsa Vetry.

Allen od początku była nie do zatrzymania, ale rywalki długo trzymały dystans. Tracić zaczęły go dopiero w drugiej połowie trzeciej kwarty - najlepszej w wykonaniu Arki. Australijka nadal nic nie robiła sobie defensywy ekipy z Girony, a gdynianki po jej skutecznej akcji prowadziły 58:49.

Doświadczone rywalki zaczęły jednak odrabiać straty. W końcu wstrzeliła się Tijana Andusić, a przewaga gospodyń zmalała do punktu. Trochę oddechu dała Balintova i jej akcja 2+.

Rywalki szły jednak za ciosem i po "trójce" Mendy był remis 67:67. 15 sekund przed końcem Arka miała akcję na zwycięstwo, przewinienie wymusiła Balintova, która potem wykorzystała dwa kluczowe rzuty wolne.

Słowaczka, która opuściła w tym sezonie kilka meczów, jest bez dwóch zdań kluczowa dla Arki. To ona "rozdaje karty". Wartość Allen jest znana, ale wydaje się, że to właśnie Balintova daje najwięcej jakości swojej drużynie.

Arka Gdynia - SPAR Citylift Girona 71:69 (19:16, 17:17, 22:16, 13:20)

Arka: Rebecca Allen 23, Barbora Balintova 16, Marissa Kastanek 12, Marie Gulich 6, Sonja Greinacher 6, Angelika Slamova 4, Amalia Rembiszewska 2, Maryia Papova 2.

SPAR Citylift: Adaora Elonu 20, Magali Mendy 14, Naignouma Coulibaly 12, Maria Araujo 8, Tijana Andusić 7, Brittney Sykes 6, Roso Buch 2, Laia Palau 0, Helene Oma 0.