VII kolejka ACB: sensacja w Barcelonie, niespodzianka w Gran Canarii

Niedzielna część VII kolejki ACB przyniosła wiele niespodziewanych emocji. Do największej sensacji doszło w stolicy Katalonii, gdzie Regal FC Barcelona uległ jednym punktem ostatniej ekipie w tabeli - Estudiantesowi Madryt. W obliczu porażki Barcelony, samotnym liderem mogła zostać Unicaja Malaga, leczy nie wykorzystała szansy i przegrała na Wyspach Kanaryjskich. Pauzowało TAU Ceramica Vitoria.

Konia z rzędem temu, kto przed pierwszym gwizdkiem sędziego meczu Regal FC Barcelona - Estudiantes Madryt obstawił triumf podopiecznych Luisa Casimiro. Tymczasem, po czterdziestu minutach gry to goście schodzili z parkietu w głowami uniesionymi w górę. Trudno wskazać jednego bohatera po stronie przyjezdnych, gdyż cały zespół zagrał bardzo dobre zawody.

Jeszcze po trzech kwartach koszykarze Xaviera Pascuala, prowadzeni na parkiecie przez znakomitego Juana Carlosa Navarro (22 punkty w całym meczu), wygrywali 52-46. Ostatnie minuty czwartej kwarty w wykonaniu Katalończyków były jednak katastrofalne. Przy stanie 68-64 na nieco ponad minutę do końca, piłkę pod własnym koszem stracił Navarro, co skończyło się łatwymi punktami Pancho Jasena. Chwilę później faulowany Navarro trafił tylko jeden z dwóch rzutów wolnych, zaś gdy celnie za trzy przymierzył Iker Iturbe zrobiło się 69-69. I choć najlepszy strzelec Barcelony zdobył jeszcze dwa oczka (71-69), momentalnie odpowiedział Vonteego Cummings (po 71). Gracze trenera Pascuala mieli piłkę w posiadaniu na kilkanaście sekund przed końcem. Akcja jednak okazała się nieskuteczna i na 3 sekundy przed ostatnim gwizdkiem gospodarze faulowali Cummingsa. Amerykanin trafił jeden z rzutów wolnych, zaś rzut przez całe boisko Ersana Ilyasovy okazał się niecelny. Tym samym Barcelona doznała drugiej porażki, zaś Estudiantes odniósł drugie zwycięstwo.

W obliczu porażki "Barcy" oraz pauzowania TAU Ceramiki Vitoria, samotnym liderem w przypadku zwycięstwa w swoim spotkaniu mogła zostać Unicaja Malaga. Podopieczni Aito Garcii Renesesa nie sprostali jednak "Wyspiarzom" z Gran Canarii i przegrywając czwartą kwartę 26-17, przegrali cały mecz 74-68. I choć nadal okupują pierwszą lokatę w tabeli (wespół z Barceloną) bo oczko mniej ma klub z Vitorii, to gracze TAU rozegrali jedno spotkanie mniej.

Po tygodniowej przerwie na parkiety ACB wrócił Cajasol Sewilla z Polakiem Michałem Ignerskim w składzie. Koszykarze Manela Comasa udali się na mecz do Bilbao, gdzie mieli zmierzyć się z miejscową iurbentią. I mimo, że były gracz Śląska Wrocław i Anwilu Włocławek spisał się znakomicie, zdobywając 21 punktów i dodając do tego 11 zbiórek, jego śladem nie podążyli jego koledzy z zespołu i Cajasol przegrał piąty mecz w sezonie. Gorszą ekipą jest tylko Vive Minorka, która ma obecnie bilans 1-6 (Cajasol 1-5), po tym jak w VII kolejce podopieczni Ricarda Casasa przegrali z Altą Gestion Fuenlabrada. Słabo zaprezentował się najnowszy nabytek Vive - Damir Markota, który pojawił się na parkiecie na zaledwie sześć minut. Od dna odbili się nieco zawodnicy CB Murcji, którzy wygrali drugi mecz w sezonie pokonując, jeszcze bez Donatasa Slaniny w składzie, beniaminka Bruesę Gipuzkoa.

Oto komplet wyników niedzielnej części VII kolejki ACB:

Kalise Gran Canaria - Unicaja Malaga 74-68 (13-13, 24-21, 11-17, 26-17)

Kalise: English 22 (4x3), Fisher 9 (1x3), Augustine 7, Freeland 7, Kicker 7 (1x3), Moran 6, Savane 6, Norris 4, Fernandez 3 (1x3), Sanders 3 (1x3), Moncasi 0

Unicaja: Haislip 19 (4x3), Archibald 11, Jimenez 9, Welsch 9 (1x3), Cabezas 7 (1x3), Kelati 6 (1x3), N’Dong 4, Cook 3 (1x3)

iurbentia Bilbao Basket - Cajasol Sewilla 70-65 (24-11, 13-18, 17-19, 16-17)

iurbentia: Salgado 20 (4x3), Recker 12 (2x3), Banić 11, Seibuitis 8, Savović 7 (1x3), Guardia 4, Weis 4, Lewis 2, Pasalić 2, Blums 0, Vazquez 0

Cajasol: Ignerski 21 (3x3), Rivero 11 (1x3), Carter 7, Triguero 6, Savanović 5 (1x3), de Miguel 4 (1x3), Ellis 4, Ilić 4, Pecile 3, Miso 0

CB Murcja - Bruesa Gipuzkoa 104-95 (19-20, 21-12, 31-36, 33-27)

Murcja: Dean 19 (3x3), Fajardo 18, Thomas 18, Robles 17 (1x3), Moss 10, Opacak 9 , Barnes 7, Garcia 6 , Bogdanović 0, Marco 0

Bruesa: Roe 24 (3x3), Panko 18 (3x3), Lopez 13 (2x3), Sanchez 11 (1x3), Doblas 10, Marconato 7 (1x3), Hopkins 6, Uriz 4, Urtasun 2, Andrade 0

Alta Gestion Fuenlabrada - Vive Minorka 91-80 (19-23, 23-20, 27-20, 22-17)

Alta Gestion: Blanco 22 (2x3), Oleson 22 (2x3), Valters 15 (2x3), Bueno 11, Ramos 8, Manoildi 6 (1x3), Tskitishvili 6 (2x3), Paraiso 1, Lopez 0, Sandes 0

Vive: Jeter 20 (1x3), Bazdarić 14 (2x3), Stojić 11 (2x3), Eley 9, M. Fernandez 9 (3x3), J. Fernandez 7, Guzman 6 (1x3), Otegui 4, Boisa 0, Markota 0

Regal FC Barcelona - Estudiantes Madryt 71-72 (9-17, 21-17, 22-12, 19-26)

Regal: Navarro 22 (4x3), Ilyasova 12 (2x3), Vazquez 10, Barrett 6 (2x3), Santiago 6, Andersen 5, Laković 5, Basile 3 (1x3), Grimau 2, Barton 0

Estudiantes: Jasen 19 (1x3), Popović 14, Udrih 12 (2x3), Suarez 6, Wideman 6, Cummings 5< Junyent 5 (1x3), Iturbe 3 (1x3), Granger 2, Beiran 0

Pauzowało: TAU Ceramica Vitoria