Belinelli załatwił Polaków w sparingu

Reprezentacja Polski przegrała w trzecim meczu towarzyskim podczas turnieju przygotowawczego do EuroBasketu Litwa 2011 z Włochami 72:88. Tak wysoka porażka była wynikiem świetnej gry naszych rywali w ostatniej kwarcie.

Marco Belinelli! To on był sprawcą tak wysokiej porażki Polaków w ostatnim meczu cypryjskiego turnieju towarzyskiego przed wrześniowym EuroBasketem. Gwiazdor New Orleans Hornets w czwartej kwarcie robił co chciał i wychodziło mu wszystko. Trafiał z dystansu z czystych pozycji, ale i przez ręce obrońców. Urywał się pilnującym go Polakom i kończył akcje efektownymi wsadami, a dopełnieniem tego był zupełnie zwariowany rzut w ostatniej sekundzie z dalekiego dystansu. Belinelli zdobył 20 ze swoich 30 punktów w ostatniej kwarcie i zabrał Polakom nadzieje na zwycięstwo, które w wielu momentach były całkiem duże.

Zaczęło się od koncertu strzeleckiego Włochów. Tylko w pierwszych siedmiu minutach spotkania pięciokrotnie razili naszych koszykarzy rzutami z dystansu. Dwie z nich trafił fantastyczny Andrea Bargnani, który w tym czasie miał już na swoim koncie osiem punktów.

Polacy dotrzymywali kroku Włochom tylko do wyniku 17:13 dla naszych rywali. Później Italia zdobyła 10 punktów, tracąc tylko dwa i pod koniec pierwszych 10 minut spotkania prowadziła 27:15. Właśnie ta przewaga miała spore znaczenie w następnych kilku minutach, w których Włosi utrzymywali kilkunastopunktową zaliczkę nad Polską.

Biało-czerwoni zażegnali jednak ten początkowy kryzys i w drugiej połowie drugiej kwarty dwukrotnie zniwelowali straty do sześciu punktów (32:26, 34:28). Kolejny raz bardzo dobrze spisywał się podkoszowy Asseco Prokomu Gdynia - Adam Hrycaniuk, który w 13 minut zdobył dziewięć punktów.

Niestety kilka strat naszych zawodników pod koniec pierwszej połowy, w tym odgwizdywane faule Polaków przy zasłonach, sprawiły, że ekipa Włoch znów odskoczyła na 12 punktów (44:32). Duża w tym zasługa trójek z pierwszej kwarty. Drużyna z Półwyspu Apenińskiego miała 50 procent trafionych rzutów z dystansu, natomiast Polska tylko 13 (1/8).

Podobnie jak miało to miejsce w drugiej kwarcie, tak i w trzeciej Polacy po serii punktów Włochów zaczęli odrabiać straty. Tym razem robili to jeszcze skuteczniej, niż wcześniej, a duża w tym zasługa Łukasza Koszarka. Podstawowy rozgrywający naszej kadry dwukrotnie trafił z dystansu, poprawiając tym samym słabe statystyki Polaków w tym elemencie gry i doprowadzając do wyniku 50:45. Gdy chwilę później akcję dwa plus jeden wykonał Adam Waczyński, a jeden rzut wolny trafił Dardan Berisha Polska traciła tylko jeden punkt (50:49).

N ekipie Włoch nie robiło to jednak wrażenia. Na początku decydującej kwarty tego meczu koszykarze trenera Simone Pianigianiego zyskali znów odskoczyli Polakom na osiem punktów, ale z dystansu wstrzelił się Berisha. Rzucający Anwilu Włocławek dwa razy z rzędu trafił za trzy, po chwili to samo uczynił Piotr Pamuła i znów przewaga Włoch zmalała.

Ci jednak jak już przyzwyczaili w tym spotkaniu ze spokojem znów zbudowali sobie pewną zaliczkę. Marco Belinelli dwa razy trafił z dystansu, w następnej akcji Włosi trafili kolejny razy zza linii 6,75 cm i prowadzili 71:63. A gdy na cztery minuty przed końcem spotkania Belinelli popisał się wsadem w kontrze Włochy po wielu minutach znów wygrywali różnicą ponad 10 punktów.

Później koszykarz z NBA dopełnił tylko dzieła i własnymi rękami rozbił Polaków. Dla nas była to druga porażka podczas trzech dni turnieju na Cyprze. Przegraliśmy jeszcze z Izraelem, natomiast pokonaliśmy Bułgarię. W dalszym ciągu z zespołem nie mógł zagrać Marcin Gortat, a tylko za ławką rezerwowych siedział Thomas Kelati.