18. kolejka LEGA Basket: Zwycięstwa Polaków, męczarnie Montepaschi

Łukasz Koszarek z Pepsi Caserta oraz Szymon Szewczyk i Filip Dylewicz z Air Avellino mieli w ten weekend powody do radości. Ich drużyny ograły swoich rywali w ramach 18. kolejki włoskiej LEGA Basket. Pepsi Caserta pokonując Armani Jeans powróciło na fotel wicelidera. Męczyło się za to Montepaschi.

Chyba najciekawsze spotkanie tego weekendu we Włoszech zostało rozegrane w Mediolanie, gdzie tamtejsze Armani Jeans, które zajmowało drugą lokatę w tabeli, podejmowało trzecie Pepsi Caserta, w którym gra Łukasz Koszarek. Armani Jeans przez długi okres czasu goniło Pepsi w tabeli, aż przed ostatnią kolejką zdołało wyprzedzić ten zespół, jednak jak się okazało, nie na długo. Wszystko to dlatego, że Koszarek i spółka przyjechali do Mediolanu w wysokiej formie i na niewiele pozwolili gospodarzom w tym meczu.

Najpierw w pierwszej połowie gości skrupulatnie o te kilka punktów byli przed Armani Jeans, a dzieła dokończyli w czwartej kwarcie, którą wygrali 28:22, a cały mecz 94:85. Tym sposobem Pepsi powróciło na fotel wicelidera włoskiej LEGA Basket, jednak ponownie ma tyle samo punktów co ekipa z Mediolanu. Nasz reprezentacyjny rozgrywający zdobył w tym meczu pięć punktów i miał trzy asysty. Najskuteczniejszym graczem Pepsi był Andrea Michelori, autor 23 punktów.

Niespodziewane problemy w Teramo miał mistrz Włoch i jak dotąd niepokonana drużyna LEGA Basket, Montepaschi Siena. Włoski dominator do przerwy przegrywał nawet 36:47 i wszystko wskazywało na to, że kibice obecni na tym spotkaniu będą świadkiem pierwszej porażki drużyny trenera Simone Pianigianiego w tym sezonie. Nic bardziej mylnego. Goście w swoim stylu spokojnie wyszli na parkiet po przerwie i punkt po punkcie odrabiali straty do BancaTercas.

Rywala doszli w czwartej kwarcie i wtedy zadali ostateczny cios, wygrywając tę część gry 19:12. Gospodarze nie byli już w stanie ponownie przełamać Montepaschi i przegrali 75:79. Mimo to i tak pozostawili po sobie dobre wrażenie, gdyż większość drużyn w ligowej stawce otrzymuje od mistrza Włoch srogie lanie. 22 punkty dla zwycięzców zdobył David Hawkins, natomiast 18 dla Teramo, Drake Diener.

Zwycięstwo odniosła także drużyna dwóch polskich podkoszowych, Air Avellino. Mowa oczywiście o Filipie Dylewiczu i Szymonie Szewczyku, których drużyna pokonała Lottomatikę Rzym 74:56. O wygranej zadecydowała trzecia kwarta, którą Air Avellino wygrało aż 28:9. To sprawiło, że nawet przegrana czwarta kwarta 15:23 nie pokrzyżowała szyków w ekipie naszych rodaków.

Polacy zdobyli łącznie 20 punktów. 12 oczek rzucił Szymon Szewczyk, który trafił wszystkie pięć wykonywanych rzutów za dwa i dwa osobiste. Dołożył do tego także sześć zbiórek. Dylewicz natomiast zdobył 8 punktów (1/2 za 2, 2/2 za 3) i również zapisał na swoim koncie sześć zbiórek. W całym sezonie Szewczyk zdobywa średnio 10 punktów i ponad sześć zbiórek. Dylewicz dokłada ponad sześć punktów i pięć zbiórek.

Zwycięstwa odnosiły także drużyny Vanoli Cremona, które jednym punktem pokonało u siebie Carifę Ferrara, 83:83. Canadian Solar Bolonia rozgromiło juniorów z Neapolu 117:46, Benetton Treviso pokonał Scavolini Pesaro 94:84, Sigma Montegranaro niespodziewanie wygrała z NGC Cantu 77:71, a rozczarowująca w tym sezonie Angelico Biella kompromitująco uległa na własnym parkiecie Cimberio Varese 88:96.

Komplet wyników 18. kolejki LEGA Basket

Vanoli Cremona - Carife Ferrara 82:83 (23:20, 27:21, 17:19, 15:23)

(Anderson 17, Bell 16, Aquiar 14, Rowland 13 - Ford 19, Grundy 13, Spinelli 12)

Air Avellino - Lottomatica Rzym 74:56 (17:18, 13:13, 28:9, 16:16)

(Akyol 15, Szewczyk 12, Troutman 12, Brown 10 - Winston 13, Hutson 12, Dragicevic 8)

Nuova AMG Sebastiani - Canadian Solar Bolonia 46:117 (6:29, 12:39, 12:27, 16:22)

(Fedeli 12, Bellini 11, Ciavarroni 8 - Fontecchio 32, Moraschini 15, Koponen 13, Moss 11)

Banca Tercas Teramo - Montepaschi Siena 75:79 (21:19, 26:17, 16:24, 12:19)

(Diener 18, Amoroso 16, Hoover 15 - Hawkins 22, Zisis 12, Domercant 11, Eze 10, Ress 10)

Scavolini Pesaro - Benetton Treviso 84:94 (26:27, 20:24, 21:25, 17:18)

(Sakota 24, Hicks 20, Williams 12, Cvektovic 11 - Neal 28, Rivers 20, Kus 15, Wallace 10)

Sigma Montegranaro - NGC Cantu 77:71 (18:16, 15:13, 25:21, 19:21)

(Brunner 19, Tsaldaris 13, Filloy 11, Cavaliero 7 - Markoishvili 25, Mazzarino 15, Lydeka 11)

Armani Jeans Mediolan - Pepsi Caserta 85:94 (27:29, 19:20, 17:17, 22:28)

(Mordente 22, Viggiano 15, Acker 12, Rocca 10 - Michelori 23, Jones 20, Hite 16, Ere 14)

Angelico Biella - Cimberio Varese 88:96 (28:17, 20:22, 16:27, 24:30)

(Aradori 23, Smith 20, Pasco 11 - Galanda 23, Childress 19, Thomas 17, Reynolds 12)