12. kolejka LEGA Basket: Kuriozum w Neapolu, 10 punktów Szewczyka

10 punktów Szymona Szewczyka nie uchroniło jego zespołu od porażki w wyjazdowym meczu z NGC Cantu. W Neapolu na parkiecie pojawili się niemal wyłącznie juniorzy i właśnie koszykarzami urodzonymi po roku 1990 Martos dokończy sezon. Wszystko przez problemy finansowe klubu.

Ogromne problemy poza sportowe nękały drużynę Martosu Neapol od początku sezonu. Efekt, kara -8 punktów od władz ligi. Jakby tego było mało dość mieli także koszykarze, którym nie płacono i po przerwie świątecznej do drużyny już nie powrócili. To sprawiło, że w meczu 12. kolejki LEGA Basket przeciwko Angelico Bielli Martos wystawił do gry niemal samych juniorów, urodzonych już w latach ’90, a jedyni seniorzy, Kimmo Muurinen i Matteo Spippoli, spędzili na parkiecie tylko pierwszą minutę i w najbliższym czasie odejdą z zespołu.

Wynik tego meczu nie mógł być więc inny jak przekonujące zwycięstwo gości, które ostatecznie okazało się mega przekonujące. Angelico Biella wygrało 124:54, przekraczając granicę 100 punktów już w trzeciej kwarcie. Goście oddali aż 54 rzuty za dwa, z czego 44 były celne! Najskuteczniejszym zawodnikiem ekipy z Bielli był Luca Garri, autor 24 punktów. Wśród juniorskiej drużyny z Neapolu 13 punktów zdobył 17-letni Matteo Giovannelli, dla którego, podobnie do większości, był to pierwszy mecz w LEGA Basket.

Kolejne zwycięstwo odniosła drużyna polskiego rozgrywającego w LEGA Basket, Łukasza Koszarka. Pepsi Caserta pokonało w ostatnim meczu jednego z autsajderów całej włoskiej ligi, ekipę Cimberio Varese. I trzeba przyznać, że zwycięstwo to przyszło drużynie Polaka z dużą łatwością, bowiem Pepsi lepszy było w każdej kwarcie i z minuty na minutę powiększało swoją przewagę, by ostatecznie wygrać całe zawody 76:53.

Koszarek spędził na parkiecie 20 minut. W tym czasie oddał jeden celny rzut za dwa punkty, a także trafił jeden z trzech oddanych prób z dystansu. Dołożył do tego jeden rzut wolny, trzy zbiórki i trzy asysty, kończąc spotkanie z dorobkiem sześciu punktów. Najskuteczniejszy wśród zwycięzców był Claude Marquis, który zdobył 18 punktów. Po stronie gości 16 punktów rzucił Marko Tusek.

W Rzymie doszło do pojedynku dwóch uznanych marek nie tylko we Włoszech, ale i w Europie. Rozczarowująca w tym sezonie Lottomatica Rzym podejmowała Armani Jeans Mediolan. Pierwsi zajmowali miejsce poniżej 10 w tabeli, drudzy pukali do pierwszej trójki. Lepsi od początku byli jednak rzymianie, którzy z każdą akcją w pierwszej połowie powiększali swoją przewagę, by do szatni schodzić prowadząc aż 40:21.

To jednak zmotywowało ekipę z Mediolanu, która wraz z początkiem drugiej połowy zaczęła odrabiać straty. sił starczyło na odrobienie 10 punktów w trzeciej kwarcie i to było wszyscy, co dali radę osiągnąć przyjezdni. Ostatecznie Lottomatica pokonała Armani Jeans 77:69, a najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył Kennedy Winston, który rzucił 14 oczek. Po stronie mediolańczyków 15 punktów zaaplikował rywalom Massimo Bulleri.

W pozostałych spotkaniach wygrywały m.in. Montepaschi Siena, dla której pokonanie Benettonu Treviso było już 12 zwycięstwem w lidze. W Cantu poległa drużyna Szymona Szewczyka i Filipa Dylewicza. Pierwszy z nich zdobył 10 punktów, natomiast drugi dołożył trzy oczka. Scavolini Pesaro niespodziewanie pokonała BancaTercas Teramo, a Sigma Montegranaro zwyciężyła koszykarzy Carife Ferrary.

Komplet wyników 12. kolejki LEGA Basket

Benetton Treviso - Montepaschi Siena 80:92 (23:22, 19:25, 17:25, 21:20)

(Neal 25, Nicević 11, Wallace 11, Motiejunas 11 - McIntyre 19, Hawkins 19, Lavrinović 11, Domercant 8)

NGC Cantu - Air Avellino 85:61 (25:10, 21:14, 14:24, 25:13)

(Leunen 25, Mazzarino 24, Markoishvili 11, Ortner 9 - Brown 16, Troutman 15, Szewczyk 10)

Vanoli Cremona - Canadian Solar Bologna 69:74 (12:15, 22:19, 14:18, 21:22)

(Brown 14, Bell 13, Formenti 11, Rowland 11 - Maggioli 19, Moss 12, Hurd 11, Koponen 11)

Scavolini Pesaro - Banca Tercas Teramo 82:78 (22:18, 18:22, 28:20, 14:18)

(Williams 21, Hicks 21, Sakota 12 - Poeta 12, Amoroso 12, Jurak 12, Diener 12)

Sigma Montegranaro - Carife Ferrara 92:88 (19:19, 21:20, 25:19, 15:22, d1: 12:8)

(Marquinhos 16, Brunner 15, Maestranzi 13, Cinciarini 11 - Grundy 31, Sangare 15, Jackson 13)

Pepsi Caserta - Cimberio Varese 76:53 (21:19, 18:11, 22:13, 15:10)

(Marquis 18, Jones 16, Michelori 12, Bowers 7 - Tusek 16, Galanda 10, Cildress 9)

Martos Neapol - Angelico Biella 54:124 (17:42, 13:29, 13:33, 11:20)

(Giovannelli 13, Aprea 11, CIavarroni 10 - Garri 24, Smith 17, Achara 16, Aradori 14)

Lottomatica Rzym - Armani Jeans Mediolan 77:69 (19:12, 21:9, 16:26, 21:22)

(Winston 14, Minard 13, Jaaber 10, Hutson 10 - Bulleri 15, Finley 10, Maciulis 9)