Wielki mecz na otwarcie finałów OBLK!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Maciej Kulczyński / Brianna Fraser
PAP / Maciej Kulczyński / Brianna Fraser

Kapitalny pojedynek na start finałów Orlen Basket Ligi Kobiet! KGHM BC Polkowice pokonało PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 99:88. To były "Pomarańczowe" w najlepszym, euroligowym wydaniu.

Popisowa koszykówka w wykonaniu koszykarek dwóch najlepszych drużyn Orlen Basket Ligi Kobiet w sezonie 2023/2024! Polkowiczanki zaczęły jak w transie, rywalki odwróciły pojedynek w trzeciej kwarcie, ale "Pomarańczowe" nie wypuściły wygranej z rąk.

Polkowiczanki trafiły aż 15 razy z dystansu. Erica Wheeler miała 22 punkty i 11 asyst, Dragana Stanković dodała 16 oczek, 12 zbiórek i cztery asysty.

Wheeler znów była wielka, a polkowiczanki kapitalnie weszły w mecz. Szybko złapały odpowiedni rytm w ofensywie, a pod koszami rywalki szkoliła Stanković.

Już w pierwszej kwarcie koszykarki KGHM BC wypracowały sobie dwucyfrową przewagę. Rekordowo prowadziły po trójce Zali Friskovec na starcie drugiej połowy (59:41).

Wtedy jedna nastało załamanie ich gry, a gorzowianki poczuły, że ten mecz jest do uratowania. Kuriozalne błędy sprawiły, że podopieczne Dariusza Maciejewskiego tak bardzo się nakręciły, że jeszcze w tej samej części meczu po trójce Eleny Tsineke wyszły na prowadzenie 73:71!

Odpowiedź "Pomarańczowych" była jednak mocna. Zza łuku przymierzyła Liliana Banaszak, a bezsensowny faul niesportowy Stephanie Jones gospodynie zamieniły na cztery oczka. Gdy na starcie decydującej części dwa razy zza łuku przymierzyła Brianna Fraser, przewaga polkowiczanek urosła do dwucyfrowych rozmiarów.

Kolejnego przestoju już nie było i to najlepsza drużyna rundy zasadniczej objęła prowadzenie w finałowej serii, która w tym sezonie została skrócona. Rywalizacja toczy się do... dwóch zwycięstw. Kolejne spotkanie - być może więc ostatnie - w czwartek 14 marca w Gorzowie Wielkopolskim. Początek meczu o godz. 17:00.

24 punkty Jones, 21 Bibby i double-double Tsineke (19 punktów i 11 asyst) nie pomogły gorzowiankom. Cóż więcej mogły zrobić w Polkowicach? Wydaje się, że przy tak dysponowanych wicemistrzyniach Polski niewiele...

KGHM BC Polkowice - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 99:88 (28:15, 28:26, 22:32, 21:15)

KGHM BC: Erica Wheeler 22 (11 as), Brianna Fraser 17, Dragana Stanković 16 (13 zb), Liliana Banaszak 16, Zala Friskovec 12, Emilia Kośla 9, Klaudia Gertchen 7, Julia Piestrzyńska 0, Weronika Gajda 0.

PSI Enea: Stephanie Jones 24, Chloe Bibby 21, Elena Tsineke 19 (11 as), Weronika Telenga 13 (10 zb), Aleksandra Pszczolarska 5, Nora Wentzel 4, Anna Jakubiuk 2, Wiktoria Kuczyńska 0, Ewelina Śmiałek 0.

stan rywalizacji: 1:0 dla KGHM BC Polkowice