Nieudany konkurs Polaków w Oslo. Szczepan Kupczak 31., Jarl Magnus Riiber wygrał

Jarl Magnus Riiber wygrał konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Oslo. W rywalizacji wzięło udział 46 zawodników. Poza czołową trzydziestką znalazło się czterech Polaków.

Piotr Ziemka
Jarl Magnus Riiber Getty Images / Vianney Thibaut/Agence Zoom / Na zdjęciu: Jarl Magnus Riiber
W serii skoków narciarskich na obiekcie Holmenkollbakken (HS134) najlepiej spisał się Go Yamamoto. Japończyk uzyskał 130,5 metra i 125,3 punktu. Dwie sekundy po nim na trasę biegu ruszył Jens Luraas Oftebro (127,5 / 124,7). Z jedenastym numerem biegł Szczepan Kupczak, 32. Adam Cieślar, 43. Paweł Słowiok a z 46. Paweł Twardosz.

Po pięciu kilometrach na trasie Yamamoto zamykał czołową dziesiątkę. Tracił wówczas 5.2 sekundy do prowadzącego duetu reprezentantów gospodarzy - Espena Bjoernstada oraz Jarla Magnusa Riibera. Kupczak zajmował 23. lokatę. Po 5,8 km najlepszy z Polaków biegł jako 26.

Po pokonaniu trzech liczących 2500 metrów okrążeń pierwszego i dziewiątego zawodnika dzieliły tylko trzy sekundy. Kupczaka nie było już w czołowej trzydziestce.

Na ostatniej pętli przewagę nad pozostałymi zawodnikami z czołowej grupy wypracowali Herola oraz Riiber. Jako pierwszy minął metę Riiber, który pierwsze zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata odniósł właśnie w Oslo - w 2016 roku. Ten zawodnik już 3 lutego zapewnił sobie triumf w klasyfikacji końcowej PŚ. Herola stracił do zwycięzcy 0.2 sekundy. Na trzecim stopniu podium stanął Bjoernstad.

Po serii skoków Riiber był dziewiąty, Herola piętnasty, a Bjoernstad ósmy.

Kupczak ukończył konkurs jako 31., Cieślar 34., Słowiok 44., a Twardosz 45. Na 42. pozycji został sklasyfikowany Magnus Moan. 35-letni Norweg zakończył karierę - tak jak Słowiok. Go Yamamoto spadł z pierwszej pozycji po skokach na 27. Miał 45. czas biegu wśród 46 zawodników. Natomiast 43. rezultat na trasie uzyskał Kupczak.

W kalendarzu Pucharu Świata 2018/2019 znalazł się tylko jeden konkurs w Oslo. W następnym tygodniu zakończenie sezonu w Schonach.