Johannes Rydzek stracił prowadzenie w PŚ. Eric Frenzel wygrał w Trondheim

Eric Frenzel wygrał w Trondheim konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej i objął przodownictwo w klasyfikacji generalnej.

W środę w Trondheim nie udało się rozegrać serii skoków z powodu silnego wiatru. We wtorek warunki były lepsze - w tym dniu przeprowadzono rundę prowizoryczną. Zgodnie z regulaminem, zawodnicy wystartowali do środowego biegu liczącego 10 kilometrów na podstawie rezultatów osiągniętych właśnie w tej serii kwalifikacyjnej. Najdalej we wtorek na obiekcie Granasen wylądował Mario Seidl, który triumfował z dorobkiem 136,2 punktu. Austriakowi zmierzono 138 metrów.

Drugi wynik uzyskał Manuel Faisst (135,5 m/132,2 punktu/szesnaście sekund straty do Seidla). Na trzeciej pozycji uplasował się inny Niemiec - Eric Frenzel (132 m/129,7 pkt/+26 sekund). Jako 37. ruszył na trasę Adam Cieślar, a 49. - Paweł Słowiok, który tym razem zakwalifikował się do konkursu (w Oslo nie uzyskał awansu).

Frenzel prowadził już na pomiarze czasu umiejscowionym na 5,2 km. Wtedy razem z nim biegli jeszcze Seidl oraz Akito Watabe. Niemiec zostawił tych dwóch zawodników w siedemnastej minucie biegu i zdołał zachować prowadzenie do końca. W Trondheim zwyciężył również w 2016 roku. Jako drugi linię mety minął dwunasty po skokach Rydzek, który miał najlepszy czas biegu. Czterokrotny złoty medalista mistrzostw świata 2017 prowadził w klasyfikacji generalnej przed zmaganiami w Trondheim z przewagą sześciu punktów nad czterokrotnym zdobywcą Kryształowej Kuli.

Dzięki zwycięstwu Frenzel objął prowadzenie w wyścigu po Puchar Świata. Do końca sezonu 2016/2017 pozostały jeszcze dwa konkursy. 18 oraz 19 marca miejscem zmagań będzie Schonach.

Na trzecim stopniu podium w Trondheim stanął kolejny z Niemców - Fabian Riessle (trzynasty po skokach, drugi rezultat biegu). Tuż za nim finiszował Watabe. Prowadzący po pierwszej części zmagań Seidl minął linię mety jako piąty. W czołowej dziesiątce konkursu uplasował się tylko jeden reprezentant gospodarzy - Magnus Moan, który był siódmy.

Cieślar miał siedemnasty czas biegu. W konkursie został sklasyfikowany na 32. miejscu. Słowiok uplasował się na 46. pozycji.